Muhabbet kuşu alıştırma

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Mavbon2

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba arkadaşlar benim iki tane dişi kuşum var biri 8 aylık diğeri 6 aylık ikiside alışmadı ele gelmiyor büyük olan ısırıyor küçük olan korkuyo ben kuşlarımı nasıl alıştırabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Çözüm
Tabiki de alışırlar, geç kalma gibi bir şey yok zaten. Ama dediğim gibi ısırma huylarında bir süre sonra vaz geçeceklerdir, yada en azından şiddetini azaltacaktır. Bu süreye kadar bu küçük ısırıkların can yaktığını onlara belli etmemeye çalışın. Ve sabırlı olun, kimi kuş iki haftada alışırken kimisi iki ayda anca güven duymaya başlıyor. Ayrıca iki tane kuş yanyana olunca alışma süreci biraz uzayabiliyor. Tek olarak alsaydınız bu süreç belki biraz daha hızlanabilirdi.
Bu süreci etkileyen ana şey kuşların kişilikleri olsa da onlara karşı gösterdiğiniz hal ve hareketler de etkili olacaktır.
Konu dışı bir sorum olacak size; niye iki tane dişi kuş aldınız? Ve şu anda aynı kafeste mı duruyorlar?

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Biraz zaman ve sabırla herşey çözülür, siz merak etmeyin. Dişi kuşların genelde böyle bir huyu olabiliyor, önce sert bir şekilde ısırsalar da sonra bundan vaz geçebilirler. Alıştırma konusunda @emirbolat ın yazdığı "Muhabbrt kuşumu elime nasıl alıştırdım?(minik rehber)" adlı konuya bir göz atabilirsiniz 🙂
Çok doğru. Benim kuşum erkek, İlk zamanlarda gerçekten acıtarak ısırıyordu ama şu an ısırmak için ısırıyor. Ağzını ısırır şekle alıyor değdiriyor geri çekiyor.
Meyve veya sebze yemiyorlar önceden alıştırmadığım için yemiyorlar
Önüne doğru yavaşça uzatın ve ısırmasını sağlayın. Isırdıktan sonra yemeye başlarlar zaten :)

Vereceğiniz meyve/sebzenin kuru olduğuna emin olun ıslak olmasın :)

Mavbon2

Hayvansever
Kus Dostu
Çok doğru. Benim kuşum erkek, İlk zamanlarda gerçekten acıtarak ısırıyordu ama şu an ısırmak için ısırıyor. Ağzını ısırır şekle alıyor değdiriyor geri çekiyor.

Önüne doğru yavaşça uzatın ve ısırmasını sağlayın. Isırdıktan sonra yemeye başlarlar zaten :)

Vereceğiniz meyve/sebzenin kuru olduğuna emin olun ıslak olmasın :)
Benimkiler dişi ama bide küçük olan ısırıyor ama can yakmıyor
Sebzeleri işe renkleri değişik olduğu için şekli falan o yüzden yemiyorlar bnde birazcık üzerine yem atıyorum sadece tadına baktılar sonra yemediler

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Meyve yada sebzeyi mutlaka vermeniz gerekir. Yemedikleri taktirde bazı vitaminleri yeterince alamazlar ve bu hastalıklara neden olur. Şeklinde, renginden, ıslak olmasından, büyük gözükmesinden dolayı yemiyor olabilir. Ayrıca daha önce hiç yemedikleri için çekiniyor da olabilir. Bunun için farklı şekillerde vermeye çalışın. İnce ince, küp küp yada büyük bir şekilde doğrayın. Üstüne sevdiği yiyecekleri koyun, üstünü yemle kapatın. Mamasının içerisine koyun. Çeşitli meyve ve sebzeler verin, bazılarının tadı hoşuna gitmiyor olabilir. Yada meyveleri püre haline getirin, en çok sevdiği (dal darı; çekirdek; yulaf, aspur, sade darı gibi sevdiği özel bir tohum) bir besinle karıştırın ve bu şekilde verin.

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Benimkiler dişi ama bide küçük olan ısırıyor ama can yakmıyor
Sebzeleri işe renkleri değişik olduğu için şekli falan o yüzden yemiyorlar bnde birazcık üzerine yem atıyorum sadece tadına baktılar sonra yemediler
İlk zamanlarda bunu yapmaları normal benimkide yapıyordu. Isırıp bırakıyordu. Sonradan elimle uzatmaya başladım. Çekmesem bitirecek kocaman parçayı o derece. Moralinizi bozmayın.

Mavbon2

Hayvansever
Kus Dostu
İlk zamanlarda bunu yapmaları normal benimkide yapıyordu. Isırıp bırakıyordu. Sonradan elimle uzatmaya başladım. Çekmesem bitirecek kocaman parçayı o derece. Moralinizi bozmayın.
Yok moralimi bozmuyorum elime gelmiyorlar ama koluma gelmeye başladılar kuş videosu açmıştım telefona gelmeye başladılar bende telefonu koluma koydum böylece koluma geldiler ama daha elime gelmiyorlar elimden yem yiyorlar bazen ayaklarıyla elime dokunuyorlar ama daha gelmediler elime

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Yok moralimi bozmuyorum elime gelmiyorlar ama koluma gelmeye başladılar kuş videosu açmıştım telefona gelmeye başladılar bende telefonu koluma koydum böylece koluma geldiler ama daha elime gelmiyorlar elimden yem yiyorlar bazen ayaklarıyla elime dokunuyorlar ama daha gelmediler elime
Size önerim fazla kuş videosu vb. açmayın. Arkadaşları olduklarını sanıyorlar ve hayal kırıklığı yaşıyorlar.