Muhabbet kuşu alıştırma

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Mavbon2

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba arkadaşlar benim iki tane dişi kuşum var biri 8 aylık diğeri 6 aylık ikiside alışmadı ele gelmiyor büyük olan ısırıyor küçük olan korkuyo ben kuşlarımı nasıl alıştırabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Çözüm
Tabiki de alışırlar, geç kalma gibi bir şey yok zaten. Ama dediğim gibi ısırma huylarında bir süre sonra vaz geçeceklerdir, yada en azından şiddetini azaltacaktır. Bu süreye kadar bu küçük ısırıkların can yaktığını onlara belli etmemeye çalışın. Ve sabırlı olun, kimi kuş iki haftada alışırken kimisi iki ayda anca güven duymaya başlıyor. Ayrıca iki tane kuş yanyana olunca alışma süreci biraz uzayabiliyor. Tek olarak alsaydınız bu süreç belki biraz daha hızlanabilirdi.
Bu süreci etkileyen ana şey kuşların kişilikleri olsa da onlara karşı gösterdiğiniz hal ve hareketler de etkili olacaktır.
Konu dışı bir sorum olacak size; niye iki tane dişi kuş aldınız? Ve şu anda aynı kafeste mı duruyorlar?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Biraz zaman ve sabırla herşey çözülür, siz merak etmeyin. Dişi kuşların genelde böyle bir huyu olabiliyor, önce sert bir şekilde ısırsalar da sonra bundan vaz geçebilirler. Alıştırma konusunda @emirbolat ın yazdığı "Muhabbrt kuşumu elime nasıl alıştırdım?(minik rehber)" adlı konuya bir göz atabilirsiniz 🙂

Mavbon2

Hayvansever
Kus Dostu
Biraz zaman ve sabırla herşey çözülür, siz merak etmeyin. Dişi kuşların genelde böyle bir huyu olabiliyor, önce sert bir şekilde ısırsalar da sonra bundan vaz geçebilirler. Alıştırma konusunda @emirbolat ın yazdığı "Muhabbrt kuşumu elime nasıl alıştırdım?(minik rehber)" adlı konuya bir göz atabilirsiniz 🙂
Teşekkürler ama yeni aldığımda kendime alıştırmadım geç başladım sizce geç mi kaldım alıştırmak için alışırlar mi yanı

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Tabiki de alışırlar, geç kalma gibi bir şey yok zaten. Ama dediğim gibi ısırma huylarında bir süre sonra vaz geçeceklerdir, yada en azından şiddetini azaltacaktır. Bu süreye kadar bu küçük ısırıkların can yaktığını onlara belli etmemeye çalışın. Ve sabırlı olun, kimi kuş iki haftada alışırken kimisi iki ayda anca güven duymaya başlıyor. Ayrıca iki tane kuş yanyana olunca alışma süreci biraz uzayabiliyor. Tek olarak alsaydınız bu süreç belki biraz daha hızlanabilirdi.
Bu süreci etkileyen ana şey kuşların kişilikleri olsa da onlara karşı gösterdiğiniz hal ve hareketler de etkili olacaktır.
Konu dışı bir sorum olacak size; niye iki tane dişi kuş aldınız? Ve şu anda aynı kafeste mı duruyorlar?

Çözüm

Mavbon2

Hayvansever
Kus Dostu
Aynı kafeste kalıyorlar ve aslında ilk kuşu almıştık dişi olduğunu anlamamıştık erkek sanmıştık bu sebepten bir tane daha aldık dişi aldık o yüzden iki tane dişi oldu bu şekilde yani

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Tavsiyem ya ayrı kafeslerde bakın, yada bir tanesinin yerine erkek bir kuş alın. Kesin konuşmak istemem ama ilerde problem çıkma ihtimali var.

Mavbon2

Hayvansever
Kus Dostu
Tavsiyem ya ayrı kafeslerde bakın, yada bir tanesinin yerine erkek bir kuş alın. Kesin konuşmak istemem ama ilerde problem çıkma ihtimali var.
Nasıl bir problem çıkabilir ki birbirlerini seviyorlar tabi arada kavga da etseler seviyorlar yani ama nasıl bir problem çıkabilir anlamadım

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Büyüdükçe bi küçük kavgaları daha şiddetli olabilir, birbirlerine zarar verebilirler. Anlaşamadıklarından dolayı hep sorun çıkabilir ve strese neden olur. Bunlar eşler arasında bile olabilecek bir durum. Ve büyüdükleri zaman eş isteyebilirler, o yüzden yine sizi uğraştırırlar. Bunlar kesinlikle olur diyemem ama olması muhtemel olaylar.

Mavbon2

Hayvansever
Kus Dostu
Anladım ama ben ikisinden de vazgeçemem ki çok alıştım onlara seviyorum onları peki ayrı kafeslerde baksam alışmaları kolaylaşır mi peki

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Kısmen kolaylaşır, dediğiniz gibi ayrı kafeslerde bakarsanız bu problemler ortadan kalkar.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Rica ederim 🙂, başka bir sorunuz var ise yardımcı olurum.

Mavbon2

Hayvansever
Kus Dostu
1 hafta parmağımı kafese koyarak onlarla göz teması kurarak yumuşak ses tonuyla konuştum şimdi de kafesin içinde elimden yem yiyorlar sizce alışıyorlar mı yavaş yavaş

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Yem yemesi alıştığı anlamına gelir. Elma, armut, havuç v.b. hoşlarına gidecek meyve vr sebzelerle, çekirdele ve dal darıyla da alıştırmalar yapabilirsiniz.