Muhabbet Kuşlarının Yiyebileceği Sebzeler

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Muhabbet kuşları tohumdan sonra en çok meyve ve sebze tüketirler. Bu yüzden sebzelerin beslenmelerinde büyük bir yeri ve önemi vardır. Yeteri miktarda ve sıklıkla sebze vermemiz gerektiği kadar çeşitlilik sağlamak da önemlidir. Ayrıca eğerki kuşlarımızın ihtiyaç duyduğu besinleri verirsek hazır vitamin takviyelerini, multivitaminleri kullanmaya gerek kalmaz.

Aşağıdaki listede yer alan sebzeleri dönüşümlü olarak kuşunuza vermeye çalışın. Gün aşırı verin, dezenfektesine dikkat edin, günlük 1-2 tatlı kaşığı kadar verin.

Verilebilecek Sebzeler
  • Havuç
  • Salatalık
  • Lahana
  • Pancar
  • Şalgam
  • Turp
  • Biber
  • Domates (yeşil olmamalı)
  • Patates (haşlanmalı)
  • Tatlı patates (haşlanmalı)
  • Ispanak
  • Kabak
  • Karnıbahar
  • Brokoli
  • Bezelye
  • Kereviz (en fazla ayda iki kere)
  • Mısır (nadiren haşlanmış verilebilir)
  • Roka
  • Tere
  • Marul
  • Dereotu
  • Maydonoz (sap kısmı)
  • Semizotu

ekim-ayi-sebze-ve-meyveleri-nelerdir-8cb92e73-ea81-410a-85a1-faa343729a91.jpg

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, eline emeğine sağlık güzel bir başlık olmuş. Küçük bir dipnot düşmek istiyorum: fazla verilen meyve ve sebzeler türüne göre değişerek ya kabız ya da ishal edebilir.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
@Tevfik, ben de notunuza not düşeyim müsaadenizle 😉 gıdasal ishal durumları bir kaç dışkıdan ibaret olması sıkıntı değil ama ek gıda almadığı halde veya aşırı su tüketimi olmadığı halde ishal olmaları hastalık belirtisidir. Bunu ayırt edebilecek kadar iyi gözlemlemek gerekir. Köfte özellikle kabak yediğinde hafif sulu yapıyor. 3-5 sulu dışkıyı geçerse probiyotik veriyorum ben 😊