Mineral Blok, Kalamar Kemiği, Kuş Kumu, Gaga Taşı, Enerji Blok arasındaki farklar neler?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ben şu an kuşlarım için mineral blok ve kalamar kemiği kullanıyorum. Ancak piyasada bir çok ürün var, hangisini kullanmalıyım bilmiyorum, ikilemde kaldım. Mineral blok hepsinin işini görüyormuş zaten. Kalamar kemiği, kuş kumu ve benzeri saydığım tüm ürünleri içinde barındırıyormuş. O halde mineral bloğun yanında diğerlerini kullanmak saçma geldi bana.

İnternette çoğu kişi mineral bloğun yanında kalamar kemiği ve kuş kumu kullanılmasını tavsiye ediyor. Çünkü mineral blokta kuş kumu ve kalamar kemiği eser miktarda bulunmakta. Zaten mineral bloğun asıl amacı gaga törpülemek.

O halde sadece kalamar kemiği, kuş kumu ve mineral blok kullanmam yeterli midir? Piyasada bulunan diğer ürünlere ihtiyaç yoktur değil mi?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Şunu söyleyeyim ki en gaga taşı ve enerji blok en kullanıma gerek olmayan ürünlerdir. Farklı isimler altında benzer ürünlerdir bunlar.

Mineralli blok ise gaga için değil isminden de anlayacağınız gibi mineral ihtiyacı için kafeste olması gerektiği söylenir. Ama denilenin aksine kuşun mineral ihtiyacını karşılayamaz. Bu yüzden bunun da kafeste bulunması tercih meselesidir. Ama benim fikrim gereksiz bir üründür, kullanmamanızı tavsiye ederim.

Kalamar kemiği ise kalsiyum için kafese takılabilir. Alternatif olarak mamaya fırınlanmış yumurta kabuğu konabilir ki benim tavsiye ettiğim şey bu.

Kuş kumu ise dikkatli seçilmeli çünkü yanlış bir seçim yapıldığı taktirde ölümle sonuçlanabilecek ciddi sorunlar doğurur. Kuş kumu olarak vitasand veya beaks markalarının gritli kuş kumlarını kullanabilirsiniz.

Kuşların mineral ihtiyacı için kafeste hakiki kaya tuzu bulunmalıdır.
Ayrıca kuş kumu kullanmanızı da şiddetle tavsiye ederim.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Şunu söyleyeyim ki en gaga taşı ve enerji blok en kullanıma gerek olmayan ürünlerdir. Farklı isimler altında benzer ürünlerdir bunlar.

Mineralli blok ise gaga için değil isminden de anlayacağınız gibi mineral ihtiyacı için kafeste olması gerektiği söylenir. Ama denilenin aksine kuşun mineral ihtiyacını karşılayamaz. Bu yüzden bunun da kafeste bulunması tercih meselesidir. Ama benim fikrim gereksiz bir üründür, kullanmamanızı tavsiye ederim.

Kalamar kemiği ise kalsiyum için kafese takılabilir. Alternatif olarak mamaya fırınlanmış yumurta kabuğu konabilir ki benim tavsiye ettiğim şey bu.

Kuş kumu ise dikkatli seçilmeli çünkü yanlış bir seçim yapıldığı taktirde ölümle sonuçlanabilecek ciddi sorunlar doğurur. Kuş kumu olarak vitasand veya beaks markalarının gritli kuş kumlarını kullanabilirsiniz.

Kuşların mineral ihtiyacı için kafeste hakiki kaya tuzu bulunmalıdır.
Ayrıca kuş kumu kullanmanızı da şiddetle tavsiye ederim.
Şu an kalamar kemiği, mineral blok ve kuş kumu kullanıyorum. Mineral blok Jungle marka, kuş kumu ve kalamar kemiği ise Quik marka. Elbette mineral bloğun asıl amacı mineral ihtiyacını karşılamak ancak çoğu kişi gaga taşı gibi alçıdan yapılma şeyler yerine kuşlarının gaga sağlığı için mineral bloğu tercih ediyor.

Yapay bir ürün olan gaga taşını kullanmaktansa daha doğal olan mineral bloğu tercih ediyorum. Bu sayede kuşlar hem gagalarını törpülüyor hem de çeşitli mineral ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kaya tuzunu daha önce hiç denemedim. Arada elektrolit yapıp veriyorum, bu yeterli gelir diye tahmin ediyorum.