Maymun beslemek

eka

Kullanıcı
Katılım
25 Haz 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
Türkiye

Forumda gezerken @socrabbit isimli üyenin konusu dikkatimi ve ilgimi çekti o yüzden bir kaç soru sormak istiyorum 😆
+Maymun beslemek yasal mı? (Hangi türkler, hangi şartlarda yasal)
+Davranışları nasıl? Saldırgan vs.
+Maymunu ve ihtiyaçlarını almak ortalama kaç TL
+Ortalama aylık ne kadar bütçe ayrılmalı

Beraber dolaşmak ve yaşamak istiyorum bu şirin şeyler ile 😅
 


Gülce

Moderatör
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
1,178
Tepkime puanı
712
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Merhaba, öncelikle sitemize hoş geldiniz. :)
Türkiye ve birçok ülkede maymun beslemek yasal değil ancak besleyen kişiler var. Şikayet edilmesi durumunda maymununuz elinizden alınır ve bir daha geri alamazsınız.
Mutlaka egzotik hayvan veteriner hekiminiz olmalıdır, beslenmesi, yaşadığı ortam ve sağlığı devamlı kontrol altında tutulmalıdır.
Her maymunun bakımı farklı oluyor. Parmak maymunlar minik öğünler tükettiğinden beslenme konusunda bütçenizi fazla yormasa da daha büyük maymun türleri bütçenizi yorabilir. Maymununuza ayrı bir oda veya geniş bir kafes temin etmeniz gerektiğinden başta ciddi harcamalar yapabilirsiniz.
Bir maymuna bakmak bebeğe bakmak gibidir. Bez masrafı, kontrollü diyet için gerekli gıdalar ve bebek mamaları maymununuzun ömrü boyunca yapacağınız düzenli masraflardandır.
Bazı maymun türleri bölgesine çok bağlıdır ve dışarıdan gelen misafirlere veya sonradan alınan evcil hayvanlara karşı oldukça agresif olabilirler. Eğer bölgeci türlerinden birini sahiplendiyseniz eve gelen misafirlerinizin güvenliğine önem vermeli, mümkünse başka bir evcil hayvan almamalısınız. Evinize sürekli girip çıkan kişilere yavruyken alıştırmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır.