Mamayı Kırarak Yeme

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizim iki saykonun derdi bitmiyor.

Lucy de problem yok ancak Luna mama yerken resmen kırmak ıcın savaş veriyor. (diş problemi , mama sıkıntısı vs. değil , kedinin huyu)

Mamayı alıp parcalayıp yerken mama kabındaki %100 mamanın %30u yarım ya da kırık halde içinde kalıyor.

Bu mamaları Lucy zaten yemiyor da Luna'da kendi kırıntılarını pek yemiyor. Dogal olaral 100 gr mamanın 30 gr'ı beklerken yeni eklenen mamada da aynısı olurken kap yarısına kadar kırıntı oluyor bir süre sonra.

Böyle bir durum ile karşılaşan var mı? Yumuşak mamada da aynı şeyi yapıyor. Sizce kırıntılar için ne yapayım? Ya da bu huyundan nasıl vazgeçiririm.

Kırıntıları ıslak mama ile iletiliyorum hanfendilere :D

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim kedimde kırarak yiyor yani ağzına alıyor mamayı kırıp yutuyor ama mama kabında öyle bir şey görmüyorum. Mamayı bitiriyor bir de kabı yalıyor belkide ondandır :D

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
yav yok, hanımefendiler kendı agzından düşeni de beğenmiyor. sanırsın ingiltere kraliçesi :D

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mamanın tane boyutu fazla büyük olduğunda bu tarz sorunlar oluyor genellikle, ben de eskiden kullandığım bir mamada böyle bir problemle karşılaşmıştım. Tane boyutu daha küçü olan markaya geçince sorun düzelmişti.
Şimdilik mamanın üzerine deneme amaçlı yaş mamanın suyunu sıkabilirsin, mama yumuşarsa tabakta kırıntı olma ihtimali daha az olur. Eğer işe yararsa somon yağı gibi takviyelerle devam edebilirsin.
Bunun dışında yapılacak pek bir şey yok sanırım, kediye ağzını kapatarak yemeyi öğretirim diyorsan bu da bir çözüm olabilir. :D

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncesinde fitmin ile besliyordum, profine bir tık daha büyük.
ikiside yerken adeta yemekle savaş veriyor.

Akşam aldım Luna'yı karşıma oturttum. Dedim ki "dile kolay 1 yaşındasın artık, adabınla hanımefendiliğinde Lucy'e örnek olmalısın. Böyle yemek yenmez, ağzını kapatarak ye" dedim.

Gözlerimin içine baktı, miyav dedi.

Sonra beni ısırdı.

Kücük cadı.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bu konuşmadan sonra hâlâ mamayı döke saçarsa yerse bilemiyorum... :D

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
en olmadı odasına göndercem 1 hafta dışarı cıkmak yasak, televizyon yok :D

Müsrifler cidden yani. Lucy sokakta buyudugu ıcın herseyın kıymetini biliyor da Luna mamanın yarısını kırıp üşürüyor, zaten su içerken bi dil atıyor ictiği suyun 3 katını dışarı fırlatıyor.

Islak mama ile devam edecegım kırıntıları itelemeye sanırım.