Mama markası

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Çağğ

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar ben orijen fit&trim ile besliyordum ama ülkemize 17 kg luk hali gönderilmiyor bu durum beni kazıklanmış hissettirdi. O yüzden n&d kinoa bıldırcınlıyı güzel buldum başlatayım mı sizce tüylerini etkiler mi çok pofuduk benim lokum?

Mercan

Hayvansever
Kedi Dostu
Nd'nin kinoa serisi çok güzel, bence pişman olmazsınız. Biz de nd'ciyiz.

Mercan

Hayvansever
Kedi Dostu
Açık söylemek gerekirse tüyleri dökülüyor, ama ben henüz tüy dökülmesini çok azaltan bir mamaya denk gelmedim. Yani diğer mamalarda ne kadar döküldüyse bunda da o kadar dökülüyor. Ama biz kinoa kullanmıyoruz şu anda düşük tahıllı kullanıyoruz onu da belirtmekte fayda var ama nd'nin her çeşidinde aynıydı hemen hemen dökülme. Orijen çok mu azaltıyor dökülmeyi?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İçerisinde çok fazla tuz var. İleride ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Orijen çok kaliteli bir marka, daha düşük segmentte mamalara geçiş yaparsanız ayrıca ishal, kusma gibi sorunlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer marka değiştirmek istiyorsanız Orijen'in seviyesinde mamalar tercih etmenizi öneririm.

Mercan

Hayvansever
Kedi Dostu
İçerisinde çok fazla tuz var. İleride ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Orijen çok kaliteli bir marka, daha düşük segmentte mamalara geçiş yaparsanız ayrıca ishal, kusma gibi sorunlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer marka değiştirmek istiyorsanız Orijen'in seviyesinde mamalar tercih etmenizi öneririm.
Kaynak gösterebilir misiniz nd'nin çok tuzlu olduğuna dair, en iyi mamalardan bence ve orijen'in fiyatı da malum, herkesin alabileceği bir mama değil. Nd de alamıcaksak ne alıcaz 😅

Mercan

Hayvansever
Kedi Dostu
Biz kesinlikle ishal ya da kusma yaşamadık kaka tam olması gerektiği gibi oluyor nd'de, tabiki orijen daha iyidir ama nd de gayet iyi bence.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sodyum klorür (NaCl) halk arasında sofra tuzu olarak bilinen, potasyum klorür (KCl) ise düşük sodyumlu tuz olarak anılan tuz çeşitleridir. Kaynak ise Farmina'nın kendi sitesinde yer alan içerikler kısmı. N&D her mama çeşidinde tuz kullanmamakla beraber bazı çeşitlerinde tuza yer veriyor. Bu sebeple N&D'yi gönül rahatlığıyla kullanmak mümkün olmuyor. En azından mamayı almadan önce içeriğini kontrol etmek gerekiyor. N&D 'den daha iyi veya onun segmentinde olan birçok mama markası vardır.

1599595551320.png

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Biz kesinlikle ishal ya da kusma yaşamadık kaka tam olması gerektiği gibi oluyor nd'de, tabiki orijen daha iyidir ama nd de gayet iyi bence.
Söylediğim durum zaten her kedi için geçerli değil. Yalnızca kaliteli mamalar kullanıp daha sonra daha düşük kaliteli mamalara geçen kediler için geçerli. Hatta uzun yıllar düşük kalite mama kullandıktan sonra kaliteli mamaya ters tepki veren kediler de oluyor. Aynı şekilde siz de N&D'den daha düşük kalitede mamalara geçiş yaparsanız siz de aynı sorunla karşılaşabilirsiniz.

Mercan

Hayvansever
Kedi Dostu
@Gülce, içerikte tuz oranının ne kadar olduğu verilmemiş ya da ben göremedim, bu durumda yüksek oranda tuz var diyemeyiz bence. Birçok mamada da tuz var bildiğim kadarıyla ve aşırı tuzlu olsa çok susatırdı diye düşünüyorum. Yine de artık bu konuda daha dikkatli olacağım, teşekkürler bilgilendirme için. Nd fiyat aralığında tuz ilavesi olmayan mama öneriniz var mıdır peki.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Birçok bilindik firmanın içeriği zaten pakette yazan içerikle uymuyor. Bu sebeple paketteki her değere güvenmek doğru değil. İçerikte sodyum klorür, potasyum klorür, tuz vb. ibarelerin yer alması mamayı almaktan vazgeçmeniz için yeterli olmalıdır.
Mama önerisi için ayrıca bir başlık açmanız daha iyi olur. :)

Çağğ

Hayvansever
Kedi Dostu
Açık söylemek gerekirse tüyleri dökülüyor, ama ben henüz tüy dökülmesini çok azaltan bir mamaya denk gelmedim. Yani diğer mamalarda ne kadar döküldüyse bunda da o kadar dökülüyor. Ama biz kinoa kullanmıyoruz şu anda düşük tahıllı kullanıyoruz onu da belirtmekte fayda var ama nd'nin her çeşidinde aynıydı hemen hemen dökülme. Orijen çok mu azaltıyor dökülmeyi?
Evet orijen fit & trim olayı bitiriyordu. Ama 17 kg luğu yok diye pes ettim cep yakıyor

mevlutunal

Yeni Üye
Size öneri olarak unique marka mamayı önerebilirim. Tüy dökülmesini %100 e kadar durduruyor. Geri dönüşleri mükemmel bir mama. Kendi kliniğimde de tüm tüy döken kedi köpeklere öneriyorum, 1 ay içerisinde ciddi derecede deri tüy sağlığında fark gösteriyor. Petshop ya da internet sitesi satışı yok fakat. Veteriner kliniklerinden ya da markanin kendi sitesinden temin edebilirsiniz.