MACAW,JAKO,SULTAN VEYA KAKADU İÇİN UYGUN KAFES NE KADAR OLMALI

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

rıdvann

Hayvansever
Kus Dostu
ARKADAŞLAR İLK OLARAK BENDE DAHA PAPAĞAN BULUNMUYOR.YAKIN BİR ZAMANDA GELECEK BUNUN İÇİN KAFES ALMAYI,YAPMAYI PLANLIYORUM CİNSİ JAKO,KAKADU VEYA MACAW OLACAK UYGUN BULAMAZSAM 7-8 SATE SULTAN BESLİYECEĞİM KAFES OLARAK CAMDAN BİRŞEYLER YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM İNCE BİR CAM KULLANSAM CAMI KIRMA OLASILIKLARI VARMIDIR?ALAN,BOYUTLARI NE KADAR OLMALIDIR?VE YANINA YAVRULUKDA ALMALIMIYIM ALIRSAM ODA NE KADAR OLMALI SÖYLERSENİZ SEVİNİRİM

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar @rıdvann, bey sadece cümlenin baş harflerini büyük yazsanız yeterli olacaktır :)

Naçizane fikrim, camdan kafesin kuşlar için sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Kalın kaliteli teller ile büyük bir kafes yapmanız kuşun sağlığı açısından da harika olur. Salma gibi düşünün papağan kafesini, açıkçası ne kadar büyük olursa o kadar özgür ve kendini mutlu hisseder.

rıdvann

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar @rıdvann, bey sadece cümlenin baş harflerini büyük yazsanız yeterli olacaktır :)

Naçizane fikrim, camdan kafesin kuşlar için sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Kalın kaliteli teller ile büyük bir kafes yapmanız kuşun sağlığı açısından da harika olur. Salma gibi düşünün papağan kafesini, açıkçası ne kadar büyük olursa o kadar özgür ve kendini mutlu hisseder.
Aslında cümlenin büyük olduğu dikkatimi çekmemişti öneri için teşekkürler.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Öncelikle şunu belirteyim; makaw, kakadu ve jako arasında farklar vardır, hem boyut bakımından, hem de huy bakımından. Bir jako papağanı ortalama 70×70×70 cm lik kafeste bakılması gerekirken , bir macaw papağanı ise boyu 80-100 cm olduğu için otomatikman kafes boyutu da değişir. Kakadu papağanının kafes boyutu ise alacağınız türe göre değişir. Ortalama 21 türü bulunan kakaduların boyu 30-65 cm arasında değişir. Sultan papağanı da küçük, yaklaşık 30 cm dir ve bu türün ihtiyaç duyduğu kafes büyüklüğü 50×50×50 cm dir ve bu kuş sayısı artıkça artar. Ayrıca bir kaç çift sultan papağanı alacağınız zaman kavga etmemeleri için gerektiğinden biraz daha büyük bir kafes almanıza/yapmanız gerekir.
Caman kafes konusunu ise bu türlerde daha önce hiç görmemiştim. Muhabbet kuşuna yapıldığını biliyorum ama bir kakaduya, yada ara papağanına bence pek yapılmaz. Çünkü kazaren cama çarpsa hem kendine, hem de cama zarar verebilir. Bunun dışında camı da algılayamayıp da çarpabilir. Bence kafes yapacaksanız tahta yada telden yapın.

Bir de yuvalık konusu vardı. Yuvalıkları her pet shopta bulamayabilirsiniz. Ama yuvalık yapanlara özel ölçüler gönderebeilir yada kendiniz yapabilirsiniz (hiç olmaz ise bir marangozdan bile rica edebilirsiniz =)). Genel olarak dört tip yuvalık vardır;
Kutu Tipi Yuvalık:
Bu tip yuvalığı genel olarak küçük boy papağanlar kullanır. Yani sultan papağanı besleyecekseniz bu tüt yuvalıkları tercih etmelisiniz. Her pet shop ta bulabilirsiniz ya da tahtadan rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun ölçüleri de 25×30×25 cm dir.
L Tipi/Bot Tipi yuvalık:
Bu tür yuvallıkları orta boy papağanlar kullanır ve yumurtaların kırılma ihtimalini minimuma indirir. Bu tür yuvalıkları jako papağanlarında kullanabilirsiniz. Bunun boyutları ise 30×60×60 cm dir. Giriş kısmının ise 13-14cm olması gerekiyor.
T Tipi Yuvalık:
Bu yuvalıklar eşlerine karşı saldırgan davranan kakadu türü için uygun. Eşler arası kavgayı azaltmak için bir kaç tekniğin yanı sıra yuvalığın da belli bir ideal boyundan küçük almamanız/yapmamanız gerekir . Ortalama 30×60×60 cm idealdir ve bu yuvalığın ağzı da 15-16 cm olmalıdır.
Yatay Yuvalık:
Bu tür yuvalık ise sadece macawlarda kullanılır. Neredeyse boylarının yatısını oluşturan kuyrukları zarar görmesin diye bu şekilde bir yuvalık kullanılması gerekir. Bunun ölçüleri ise 50×50×100 cm dir. Ağız genişliğine ise 17-18 cm olmalıdır.
Yualıkların genel ölçülerinden daha da büyük olması yuva içi ısının kontrolünü zorlaştırır ve yuvanın içerisinin soğumasına neden olur.
İsterseniz daha ayrıntılı bir şekilde de anlatabilirim, yani yuvalığın kafesin neresinde olması, içinde kullanılması gereken malzemeler, içine ve dışına takılması gereken tünekler gibi konularda da yardımcı olabileceğim kadar olurum ama şu anda onlardan bahsetmiyorum.
Yuvalık takma çıkarma konusunda pek bir bilgim yok. Ama bildiğim şeylerde yardımcı olmaya çalıştım =).

dollfish

Hayvansever
Kus Dostu
Eğer kuşların eşleri olmayacaksa yuvalık sorun yaratır. Kuşlarınızın hormonlarını aktif hale getirir ve arttırır. Eş bulamayan / insanlarla eşleşen kuşlar depresyona girer ve tüylerini yolar. Ayrıca yuva koruma ihtiyacını geliştirir ve size veya yuvaya yaklaşan herkese ve her şeye agresyonlar karşılık verir. Kuşlarınızı profesyonel bir şekilde çiftleştirmeyecekseniz yuvaluk veya yuva yapabileceği / yuva olduğunu düşüneceği her yerden uzak tutulmalıdır papağanlar.

Kafes konusuna gelince, cam son derece kötü bir fikir. Tutabilecekleri uçlar bulabilirlerse camı kırmakta zorluk çekmez bu söylediğiniz papağan türleri. Ayrıca uçup cama çarpma olasılığı çok yüksek. Cam hava almaz ve bu sebeple bir sürü problem yaratır.

Papağanlar zahmetli ve çok incelik isteyen hayvanlardır. Bir camın veya kafesin içinde sergileyebileceğiniz nesneler değillerdir. Bir papağan edinmeden önce çok çok çok fazla araştırma yapmanız, eğitim tekniklerini, diyetlerini, davranış ve sosyalleşme ihtiyaçlarını öğrenmenizi öneririm.