Pomeranian Boo

Lir Kuyruk Balığı Özellikleri ve Bakımı

1180x200 Reklam Alanı

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
Lir Kuyruk balıkları en canlı ve güzel desenli tatlı su balıklarından biridir. Balık beslemek çok faydalı bir hobi olabilir, ancak çoğu Lir Kuyruk türünü beslemeden önce en az 2 yıllık deneyime sahip olmanızı öneririz. Hemen hemen tüm Lir Kuyruklar bilimsel isimleri ile satılır, bu da yeni başlayanların tam olarak ne satın aldıklarını bilmelerini zorlaştırır.

Kategori Değerlendirmesi
  • Bakım Seviyesi: Orta zorlukta
  • Mizaç: Çoğu zaman sakin
  • Renk formu: canlı renkli
  • Ömrü: 3 ay - 5 yıl (türe bağlı)
  • Boyutu: 2-9cm
  • Beslenme: Etobur
  • Aile: Cyprinodontiformes
  • Minimum Tank Boyutu: Çift başına 100 litre
  • Tank Kurulumu: Çıplak zemin, minimal ışık, sünger filtre
Lir Kuyruk Genel Özellikleri
Yaygın olarak Lir Kuyruk olarak bilinen Cyprinodontiformes, 1250'den fazla türden oluşan bir balık ailesidir; bu türler on farklı gruba ayrılır. Lir Kuyruk ailesi çok çeşitli ve yaygın bir balık grubudur. Çok çeşitli farklı habitatlarda yaşamak için adapte olmuşlardır. Avustralya ve Antarktika hariç dünyadaki hemen hemen tüm kıtalarda bulunurlar. Bu balıklar esas olarak sığ subtropikal ve tropikal sularda bulunur. Hem hareketsiz hem de hareketli sularda yaşarlar, çoğunlukla tatlı su balığıdırlar; bununla birlikte, acı ve tuzlu suda yaşayan birkaç tür vardır. Doğal ortamlarında, bazı Lir Kuyruk balıkları sadece birkaç ay ömre sahiptir.

Lir Kuyruk Balığı Özellikleri ve Bakımı.jpg


Lir Kuyruk Görünümü
Lir Kuyruk görünüm olarak geniş ölçüde değişir. Birçoğunun ortak yanı, parlak renkler ve canlı desenlerdir. Erkekler dişilerden çok daha parlaktır. Balıklarının kafalarının çoğunun üst kısmı düzdür. Ağızları yüzlerinin ucunda veya altındadır; dişleri uzun, kavisli ve sivridir. Türlerin çoğunun yuvarlak pulları vardır ve dikenleri yoktur. Çoğu Lir Kuyruk ince şekildedir, bu da onları harika yüzücüler yapar. Bazıları kısa yuvarlak yüzgeçlere sahip daha silindirik şekilli bir gövdeye sahiptir. Vücut şekli türlere bağlı olarak değişir, ancak hepsinin vücutlarının arka yarısına doğru bir sırt yüzgeci vardır. Türk fark etmeksizin erkeklerde ayrıca daha büyük sırt ve anal yüzgeçler vardır.

Lir Kuyruk Mizacı ve Uyumluluğu
Çoğu Lir Kuyruk balığı barışçıl ve topluluk akvaryumlarında huzurla yaşayabilir; ancak erkekler birbirlerine karşı agresif olabilirler. Bu nedenle, akvaryum hobisine yeni başlayan biriyseniz sadece bir tür Lir Kuyruk’u aynı akvaryumda tutmanızı öneririz. Bununla birlikte, daha çok türü bir arada beslemek istiyorsanız bol miktarda saklanma alanı sağlamayı unutmamalısınız. Lir Kuyruklar genelde uyumlu balıklardır. Neon Tetra ve Kırmızı Burunlu Tetra gibi benzer su koşulları gerektiren diğer küçük, sakin türlerle birlikte beslenebilir. Bu cinsin hemen hepsi de inanılmaz atlayıcılardır. Bu neden akvaryumunuzun üst kısmını kapalı tuttuğunuzdan emin olmalısınız.

Akvaryum Koşulları
Tankınızın su koşulları tamamen içinde yaşayan Lir Kuyruk türlerine bağlıdır. Lir Kuyruk balıklarının çoğunluğu 22 – 24 santigrat derece su sıcaklıklarına ihtiyaç duyar. Sadece tek bir tankınız varsa normal bir akvaryum ısıtıcısı kullanabilirsiniz. Her Lir Kuyruk tankında pH dengesi farklıdır, çünkü her Lir Kuyruk’un tercihi diğerininkinden ayrışır. Çoğu için, 120-160 ppm su sertliği uygundur, su sertliği pH dengesi kadar kritik değildir. Aydınlatma yine türlere bağlıdır; Çoğu Lir Kuyruk balığı düşük aydınlatma tercih eder.

Yumurta ile çoğalan balıklar hakkında bilgi edinmek için: Yumurta ile Çoğalan Balıklar ve Özellikleri
 

Benzer konular