Lepistes Balığı Hakkında

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Lepistes bu hobiye gelen Herkesin balık üretimi ile heves edip aldığı bir balık cinsidir ve bakımı oldukça Kolaydır. Hatta yemsiz bakmazsanız de ısrarla üremeye devam ederler. Yavruları başka balık yemeyecek kadar Saklanacakları bir yer olduğu sürece çok çabuk çoğalıyorlar. Onun içinde bomboş bir akvaryum yerine biraz Daha bitkili ya da biraz yapay bitkili saklanabilecekleri olan yerler olsa iyi olur. Normalde sıcak akvaryumları Sever. Japon balıkları gibi 16 derece 17 dereceye kadar yaşamaları pek söz konusu değil ancak Benim baktığım Akvaryumlarda genelde oda sıcaklığı mevcut.

Oda sıcaklığından da kastım 23 derece civarı Siz bunun 25-26’lar da tutabilirsiniz. Hatta 27-28 dereceleri Deneyenler de var. Hastalık olması durumunda da 30’a kadar yükseltilebilir akvaryum ısısı bakımı Neden kolay Çünkü Lepistes balıkları varsa çok ekstra dış filtre ya da işte benzer uvp ışığı herhangi bir dalga motoru vesaire Ekstra malzeme gerek duyulmamaktadır. Birkaç Bitki ile zaten Sudaki amonyum nitrat ı hapse onları Kullanacak filtrasyon sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda düzgün çalışan bir iç filtre de aynı işlevi sağlayacaktır.

Zemine birazcık kum attığınızda biraz da yapay bitki ya da gerçek bitki koyduğunuzda Lepistes balıkları çok Rahat yaşamaktadır. Tabii amaç burada onların sadece değil. Hani bakımsız bakımı kolay derken tamamıyla Akvaryumu bakımsız bırakmak değil kesinlikle bunu yanlış anlamasın. Kimse Benim akvaryumda yapay bitki Var denizden topladığım kaynatıp akvaryuma eklediğim taşlar var. İçine de bir tane Sadece bir iç filtre var. Düzenli su değişimi yapmanız gerekiyor. Her hafta benim yaptığım su değişimi Lepistes akvaryumlarında Yüzde yirmi 25 civarı yani Bu 100 litrelik akvaryumun 25 litresini çıkarıyorum. Yeni 25 bekliyorum. Bulunduğunuz şehrin su kalitesine göre de direkt çeşmeden ekleme durumunuz olabilir. En sağlıklısı suyu Dinlendirmek tir Ancak ben şuana kadar Çeşme suyunun direkt eklediğimde Herhangi Yaşamadım Ama Mutlaka sıkıntı yaşayanlar var. Lepistes balığı kolay bakılan bir cinstir.
Su değişimlerine dikkat etmeniz gerekir.
lepistes-balığı.jpg

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Ellerinize sağlık @Gizem, bilgilendirici bir yazı olmuş.
Bu lepistesler benim çok hoşumuza gidiyor. Çok güzel bağzıları. Şahsen benim ilgi alanım kuşlar ama kardeşimin ilgi alanı balıklar olunca ben de bir iki şey öğreniyorum😊.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Açıkçası lepistes değil de bazı japon balıkları var onlar aşırı hoşuma gidiyorlar, muhteşem renklere ve özelliklere sahip oluyorlar. Sanırım japon balıkları balık besleyenler için pek ideal bir balık türü değil sanırım, ülkemizdeki petshoplar pek değer vermeyerek satıyorlardı!

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Hiç balık beslemedim, Ben izleyiciyim, bir akvaryum görürsem karşısında oturur izlerim :) Açıkçası merak ettiğim canlılar. Bir gün geniş bahçeli ve geniş teraslı bir evim olursa terasta balıklar için büyük bir akvaryum yapmak ve karşısında gençleşmek isterim. Bakalım nasip olurmu bir gün. Yazı için elinize sağlık.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, çok güzel bir hayal umarım en kısa zaman içerisinde gerçekleştirirsiniz bu muhteşem hayalinizi... daha önce dediğim gibi lepistes balıklarını seviyorum fakat büyük bir akvaryum içerisinde japon balıkları olacak böyle büyük gözlü siyah japon balıkları aşırı dikkatimi çekiyor :)