Leopard Gecko Bakımı

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Leopard gecko sürüngenlerin en çok bilinen ırklarından bir tanesidir. Geckoların 1000'den fazla ırkı vardır ve birçoğu kuluçka yöntemi ile labarotuvar ortamında üretilmiştir. Leopar
2be0ac2c62958248c24f26a17552b5fd.jpg
d geckolar tıpkı kediler ve köpekler gibi doğada yaşayamayacak kadar ehlileşmişlerdir. Devamlı olarak kuluçka yönteminin kullanılması sebebiyle doğada hayatta kalamayacak hâle gelmişlerdir. Sürüngen merakı olan hayvanseverler için alınabilecek en iyi ırklardan biridir.

Leopard geckoların ömrü kaç yıldır?
Leopard geckolar doğada 15, ev ortamında ise 20 yıla kadar yaşayabilirler. Bir gecko sahiplenecekseniz, ömrünüz boyunca yanınızdan hiç ayrılmayacak bir dostunuz olduğunu bilerek almalısınız.

Leopard geckolar ne ile beslenir?
Doğal ortamında böcek, çiçek nektarı gibi besinler yiyen gecko ev ortamında da çeşitli böcekler ile beslenmelidir. Böcekler doğadan yakalanmış veya eve girmiş herhangi böcek olmamalıdır. Böceklerin üzerine yapışmış olan tozlar veya geckonuz için toksik maddeler doğadan veya evden yakaladığınız böceğin üzerinde bulunuyor olabilir. Kendi yetiştirdiğiniz veya satın aldığınız böcekler suni ortamda yetişeceğinden böyle bir risk taşımazlar.
Gecko'nuza gönül rahatlığıyla verebileceğiniz böcek türleri:
  • Unkurdu,
  • Çekirge,
  • Hamam böceği,
  • Bal mumu
  • Un kurdu
Leopard geckoların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Verdiğiniz böceklerin canlı olması oldukça önemlidir. Ölü bir böcek hastalıktan dolayı ölmüş olabilir.
Gecko'nuza kesinlikle fare yedirmemelisiniz.
Geckolar'ın vitamin ve mineral eksikliği çekmemesi için yedireceğiniz böcekleri 'toz diyeti' olarak adlandırılan bir diyete sokabilir veya gerektiğinde kullanması için vitamin tozunu derin olmayan bir kaba koyup ihtiyacı oldukça yalamasını sağlayabilirsiniz.

Leopard geckolar günde kaç kez beslenmelidir?
Yavru geckolar günde birkaç kez beslenmeli ve kalsiyum/ D3 ihtiyaçlarının karşılandığından emin olunmalıdır. Yetişkin geckoların beslenmesi birkaç günde bir yapılabilir.

Leopard geck
ffb14f737ae12ec4d9cab799ab291115.jpg
oların habitatları nasıl olmalıdır?

Geckolar ayaklarında yapışkanlık sağlayan tüyler sayesinde 'düz duvara' dahi tırmanabilirler :) bu sebeple gecko'nuzu devamlı dışarıda tutmanız çeşitli yaralanmalara sebebiyet verebilir. Yaşamını olabildiğince rahat sürdürebileceği geniş bir teraryum gecko'nuzun yaşam standartını arttıracaktır. Teraryumun içerisine termometre koymanız özellikle kış aylarında sıcaklığı ayarlamanız açısından oldukça yardımcı olacaktır. Geckolar için ideal sıcaklık 24-29 derece arasıdır. Kış aylarında da bu sıcaklığı korumak için teraryumlar için tasarlanmış ısıtıcılar kullanılabilir. Geckolar strese girdikleri anda saklanmak isteyeceklerdir. Saklanmaları için basit bir kutu veya hindistan cevizi kabuğu yeterli olacaktır.
Teraryumun alt tabanına konabilecek malzemeler:
  • Yassı taş ( resimde mevcut)
  • Yapay çimen
  • Gazete kağıdı
  • Kağıt
  • Pürüzü bulunmayan çakıl taşları
Geckolarda hastalık belirtileri ve hastalıklar nelerdir?
Hastalıklar:
  • Bağırsak çarpması,
  • Eksik dökülme,
  • Vitamin ve mineral eksikliği,
  • Metabolik kemik hastalığ,
  • Parazit enfeksiyonları,
  • Yumurta tutma - distosi,
  • Yaralar, yanıklar ve apseler.

e11cb0ddf407f903a773bfb6d0ed74e6.jpg

Hastalık belirtileri:

• İştahsızlık
  • Dışkı sayısında azalma, kabızlık
  • Hâlsizlik
  • Kilo kaybı
  • Kuyruk inceliği
Geckolar kuyruklarını yağ depolamak için kullanırlar. Kuyruklarının şişkin olmaması aç veya hasta olduklarını gösterebilir.
Geckolarda deri değişimi bir hastalık belirtisi veya hastalık değildir. Geckolar attıkları derileri yiyebilirler.

b65a9c234c703c27f652eba9cc12ac06.jpg

Geckolar nasıl tutulmalıdır?
Geckolar yavruyken elde tutulmamalıdır. Boyutları en az 15 cm'e ulaştıktan sonra geckolar tutulabilir hâle gelmektedir. Gecko'nuzun elinizi tanıması için önce elinizi teraryuma sokmalı ve sizi tanımasını beklemelisiniz. Sizden emin olup da elinize tamamen çıkana kadar elinizi yerinden oynatmayınız. Özellikle ilk zamanlar kuyruğuna kasıtlı bir şekilde dokunmayınız. Geckolar da kertenkele gibi kuyruğunu düşürebilen canlılardır ve yenisinin çıkması ortalama 1 ay sürecektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Leopard Gecko bakımı göründüğü kadar kolay değilmiş. O değil de beslenme yönünden çok büyük kolaylık sağlayabilirim, bizim bağ evinde bahçede takılabilir :)

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Surat ifadesi çok sevimli ama yine de teşekkürler ben almayım beslenme türü hiç benim kaldırabileceğim şey değil. 😊

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, benim acil dışarıya çıkmam gereken durumlarda veya evde olmadığım zamanlar annem besler kedileri de, geçen hafta kedinin kuşu yakalayıp yediğini görmüşte kuşa çok üzüldüm, nasıl yiyordu kedi öyle diyor :) annemin merhameti ve vicdanını çok seviyorum, haddinden fazla duygusal yaklaşıyor sanırım benim bir yanımda ona çekmiş diyebilirim.

Bir de Leopard Gecko besleyen arkadaşlara duyurulur, eğer Kayseri'de yaşıyorsanız sınırsız yiyecek takviyesinde bulunabilirim :)

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
@Miela, benim acil dışarıya çıkmam gereken durumlarda veya evde olmadığım zamanlar annem besler kedileri de, geçen hafta kedinin kuşu yakalayıp yediğini görmüşte kuşa çok üzüldüm, nasıl yiyordu kedi öyle diyor :) annemin merhameti ve vicdanını çok seviyorum, haddinden fazla duygusal yaklaşıyor sanırım benim bir yanımda ona çekmiş diyebilirim.

Bir de Leopard Gecko besleyen arkadaşlara duyurulur, eğer Kayseri'de yaşıyorsanız sınırsız yiyecek takviyesinde bulunabilirim :)
Ayyy keşke kurtarabilseymiş kuşu çok üzüldüm. Doğanın kanunu işlemiş.

serhates

Hayvansever
Kedi Dostu
4 sene leopard geceko besledim. tırmanıcı bir sürüngen türü değil. fotodaki terraryum leopard deilde, gargoyle, crested geckolar için ideal. sürekli gülen bir yüz ifadesi var. ayrıca bebek mamasına(meyveli) baylıyorlar

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
ilk kez bu hayvanı görüyorum ve ilk defa besleyen insanı görüyorum :)

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Beslenmesi en kolay ve en sevimli kertenkele türüdür. Kuyruklarına yağ depolarlar. Tombul kuyruklu leopardlar sağlıklı olduğunu gösteriri

ben ilk kez duyuyorum ve açıkçası sanırım besleyemezdim bu hayvanı :)

Ahmet Hamdi Azat

Hayvansever
Diger Dostu
Bildiği tanıdığı güvendiği veya kendisi üretici olan varsa iletişime geçerse sevinirim bende almayı düşünüyorum