Leopar Vatoz Balığı Özellikleri ve Bakımı

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,316
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Leopar Vatoz balıkları Güney Amerika’nın nehirlerinde görülen Loricariidae ailesine ait tatlı su balığıdır. Hypostomus plecostomus olarak adlandırılır. Bu balıklar gündüzleri gizli bir alanda uyumayı tercih ederken, geceleri beslenmek için uyanır ve gezinirler. Gündüzü gizlenerek ve uyuyarak geçirdikleri için akvaryumun fazla kullanılmayan bölgelerine oyuklu taş, mağara gibi dekoratif eşyaların konması gerekir. Gündüzleri iyi uyuyabilmeleri için akvaryumun fazla aydınlık olmayan bir alana konması gerekir. Geceleri uyandıklarında etrafı rahatlıkla görebilmelerini sağlayan bu balıklar çoğunlukla suyun dibinde yaşamayı tercih eder.

Leopar Vatoz Balığı Genel Özellikleri
Leopar Vatoz Balıkları’nın bir diğer ismi de zırhlı yayın balığıdır. Zırh benzeri dört kemiği bulunduğundan bu şekilde anılmaktadır. Doğada nehir yataklarında gözlemlenebilen bu canlılar akvaryumda bakıldıklarında kendi türü ile sorunsuz bir şekilde yaşayabilir. Çoğunlukla gri ve kahverengi tonunda renge sahiplerdir. Derileri üzerinde kahverengi ve nokta şeklinde desenler bulunur.
Birçok akvaryum balığına kıyasla daha büyük boyutta olan bu balıklar doğada 60 cm’e kadar uzayabilirken, akvaryumda yalnızca 40 cm’e kadar uzayabilirler. Leopar Vatoz Balıkları doğru şekilde bakıldığında ortalama 13 yıl yaşar. Zırhlı yayın balıklarının oksijen ihtiyacı yüksektir. Su sıcaklığı 22-30 santigrat derece, pH seviyesi 6,5-7,5 arasında olmalıdır.
1608577336637.png

Leopar Vatoz Balığını Besleme
Zırhlı yayın balığının beslenmesine özen göstermek gerekir. Hem et hem de sebze ile beslenebilirler. Haşlanmış ıspanak, marul, bezelye, kabak, salatalık tüketebildikleri sebzelerden bazılarıdır. Bununla birlikte tüketmeleri için akvaryuma canlı bitkiler konabilir. Gündüzleri uyuduklarından akşam veya geceleri beslenmeleri gerekir.

Diğer vatoz çeşitleri için şu yazılara da bir bakabilirsiniz:

@Gülce tarafından düzenlenmiştir.
 
Son düzenleme:

Benzer konular