Leopar Vatoz Balığı Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Leopar Vatoz Balığı, Loricariidae ailesine mensup bir tatlı su balığıdır. Güney Amerika’da bulunan yavaş akan nehirlere özgüdür. Gün boyunca saklanmayı sever, ancak geceleri büyük ölçüde aktiftir. Büyük boyutu sebebiyle geniş bir tankta tutulması gerekir. Saklanmayı sevdikleri için akvaryumun odun, mağara, taşlar ve bitkiler ile donatılması iyi olacaktır. Akvaryumun genelde dip kısmında dolaşmayı severler. Leopar Vatoz Balığı yetişkinliğe ulaştığında süper agresif olmasına rağmen, beslemek pek zor değildir. Bu balık türlerinin en dikkate değer özellikleri hayatta kalma mekanizmalarıdır.

Leopar Vatoz Balığı Genel Özellikleri
Bilimsel adı Hypostomus Plecostomus olan Leopar Vatoz Balığına zırhlı yayın balığı denildiğini de duyabilirsiniz. Bu ismi almasının en büyük sebebi zırha benzeyen dört kemiği bulunmasıdır. Doğal ortamlarında, bu balıklar nehrin doğal seyrinde bulunan ormanların ve nehir yataklarının tadını çıkarırlar. Akvaryumda mümkünse kendi türleri ile bir arada yaşamaya bayılırlar.

Çok fazla oksijene ihtiyaç duyduğundan, her zaman mükemmel tatlı su gerektirir. Suyun ideal sıcaklığı 22 ile 30 santigrat derece arasında ve en uygun pH seviyesi 6.5 ile 7.5 arasında olmalıdır. Bu balığın rengi koyu griden kahverengiye kadar değişir. Cildinde kum ve kahverengi lekeleri vardır.

Leopar Vatoz Balıkları doğal ortamlarında 60 cm uzunluğa kadar büyüyebilirler. Bununla birlikte, bir akvaryumda, yaklaşık 40 cm büyüyecektir. Akvaryumda 10-15 yıl arasında yaşayabilir. Bu onları akvaryumdaki en büyük ve en uzun yaşayan balıklardan biri yapar. Bu da akvaristler tarafından tercih edilmelerinin bir diğer sebebidir.

Leopar Vatoz Balığı Özellikleri ve Bakımı.jpg


İyi biçimlenmiş kemikler, karın, kuyruk ve sırt yüzgeçleri olan uzun gövdelere sahiptir. Kuyruk yüzgeci, bir hilal şekline sahiptir ve alt kısmı üstten daha büyüktür. Ayrıca Leopar Vatoz Balığının gözleri de son derece ilginçtir. Dev kafalarına rağmen gözleri son derece küçük görünür. Ancak bir fotoğraf makinesinin merceği gibi çalışırlar. Gözler, gözleri kapatan ve içeri giren ışık miktarını düzenlemeye yardımcı olan bir doku tabakasına sahiptir.

Bu balıklar gece canlılarıdır. Gündüz loş bir ortam sağlamak rahatça uyumalarına yardımcı olur. Gece boyunca mercek benzeri organ, balığın, besleme ve yüzme için gereken doğru miktarda ışığı almasına yardımcı olur. Neredeyse her şeyi emebilen küçük şirin bir ağzı bulunur. Balık, ağzını kullanarak tankın farklı yerlerine yapışmış olarak görülebilir.

Leopar Vatoz Balığını Besleme
Leopar Vatoz Balığı son derece iyi bir yiyicidir. Bu sebeple de beslenme konusunda gerekli özeni göstermeniz gerekir. Etle beslenmek kadar sebze yemekten de mutlu olurlar. Arada bir marul yaprakları ya da haşlanmış ıspanak, bezelye, kabak veya salatalık verebilirsiniz. Lif, beslenmelerinde önemli bir yere sahip olduğu için akvaryumdaki bitkileri de yiyebilirler. Ayrıca pullar ve peletler ile de beslemek mümkündür. Sadece tankın genelde dibinde dolaştıkları için batabilen besinleri tercih etmeniz gerekir. Gün içinde uyudukları için akşamları beslemek daha uygundur. Vereceğiniz besinler gece boyunca hareketli olacakları için ihtiyaç duydukları enerjiyi karşımalarına yardımcı olur.

Diğer vatoz çeşitleri için şu yazılara da bir bakabilirsiniz:

Zebra Vatoz Özellikleri ve Bakımı

Albino Vatoz Balığı Özellikleri ve Bakımı