Laborant ve veteriner sağlık okumayı düşünüyorum

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Çocukluğumdan beri istediğim bir bölümdü lisede vazgeçmiştim ameliyatlı bir kedi köpek olduğunda yapamam dayanamam diye ama şimdi açıktan okumaya karar verdim. Açıktan okuyunca dgs ile 4 yıllığa tamamlayabiliyor muyum? Bölümü önerir misiniz? Googleda araştırdım fakat güvenemiyorum orda yazana her bölümü ballandırıpta anlatıyor 😂

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@cigdemcnkc, aslında bu konuda yine en iyi tavsiyeyi @socrabbit verir :) üniversiteye hazırlanıyor ve veteriner hekim olabilmek adına bayağı emek harcıyor.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
@socrabbit hocam hazır konu açılmışken benim de sorum var. şu anda 34 yaşında evli bir çocuk babası ve tam zamanlı olarak özel bir şirkette çalışan birisiyim. Sınavdan sınava sadece okula gideceğim bu tarz bir bölüm varmıdır ? Liseden Fen bölümü çıkışlıyım ve Bilgisayar programlama mezunuyum. Eğer bu tarz veterinerlik vs okuma şansım olursa amacım bir yer açıp işletmek vs değil. Bu yaştan sonra hem bir uğraşı hem de gerekli bir durumda müdahale etmek. Çok düşük bir ihtimal da olsa bahçemizdeki atölyeyi düzenleyip belki minik bir bedelsiz muayenehane yapmayı hayal ederdim okuyabilsem.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Veterinerlige geçiş yok bu bölümden boşuna okumayin @cigdemcnkc.
Aynı bölümü bitirip bir şey yapamayan biri olarak söylüyorum bunu.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@SANCAKTAR, ben de cevap verebilirim buna. Veteriner olmak ile teknikerlik maalesef çok alakasiz şeyler. Teknirlere büyük baslarin dersleri veriliyor. Suni tohumlama vb gibi. O yüzden veterinerlik dışında bir bölüm okumanız bir işinize yaramaz maalesef.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Veterinerlige geçiş yok bu bölümden boşuna okumayin @cigdemcnkc.
Aynı bölümü bitirip bir şey yapamayan biri olarak söylüyorum bunu.
internette var diye gözüküyor zaten meslek olarak değilde çevremdeki canları daha iyi anlamak yardımcı olabilmek adına istiyorum okumuşkende nasip dgs girerim bu mesleği icra ederim belki biliyim diye merak ettim

Ekli dosyalar

• Screenshot_20191013-110031_Samsung Internet-01.jpeg
    Screenshot_20191013-110031_Samsung Internet-01.jpeg
    55.9 KB · Görüntüleme: 588

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Laborant veteriner sağlık bölümün mesleğini yapmak için gidilebilecek bir meslek değil. Keyfi olarak bir üniversite okumak isteyenler okuyabilirler zaten çoğu üniversite bu bölüme sınavsız kayıt alıyor. Veterinerliğe geçiş kısmı ise bir hayli zahmetli oluyor. Dgs'ye girip çok yüksek bir puan aldıktan sonra kontenjanla alınacak 1 kişi olmak için dua etmekten başka çareniz yok ki her üniversite dgs ile öğrenci kabul etmiyor bu da işi daha da zor kılıyor. İşin açıkçası veterinerlik istiyorsanız sil baştan yapıp üniversiteye hazırlanmalısınız. Puanları çok yüksek olmasa da düşük seviyeli bir öğrencinin kazanması da imkansız olan bir bölüm.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
@socrabbit keyfi olarak demeyelimde şuan 4.sınıfım okulum bitince bu bölümü açıktan okumak istiyorum bilgi sahibi olmak açısından faydası olmaz mı?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@socrabbit hocam hazır konu açılmışken benim de sorum var. şu anda 34 yaşında evli bir çocuk babası ve tam zamanlı olarak özel bir şirkette çalışan birisiyim. Sınavdan sınava sadece okula gideceğim bu tarz bir bölüm varmıdır ? Liseden Fen bölümü çıkışlıyım ve Bilgisayar programlama mezunuyum. Eğer bu tarz veterinerlik vs okuma şansım olursa amacım bir yer açıp işletmek vs değil. Bu yaştan sonra hem bir uğraşı hem de gerekli bir durumda müdahale etmek. Çok düşük bir ihtimal da olsa bahçemizdeki atölyeyi düzenleyip belki minik bir bedelsiz muayenehane yapmayı hayal ederdim okuyabilsem.
Teknikerler, veteriner gözetimi altında olmadan neredeyse hiçbir şey yapamıyorlar. Pet kuaför, basit muayene işlemleri gibi ayak işi olarak tabir edebileceğimiz işlemleri yaparlar. Yani 2 senelik üniversite okuyarak hayvanlara ilaç tedavisi uygulama gibi işleri yaptırmanız çok zor. Mecburen hazırlıkla beraber 6 sene olan veterinerliği okumak zorundasınız anlayacağınız. Devamsızlık sınırı olmayan bir üniversite denk getirseniz bile pratikte eksik kalırsınız bu yüzden eğer veterinerliği meslek olarak yapmak istemiyorsanız hiç bulaşmayın derim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@socrabbit keyfi olarak demeyelimde şuan 4.sınıfım okulum bitince bu bölümü açıktan okumak istiyorum bilgi sahibi olmak açısından faydası olmaz mı?
İnternetten birçok kitaba ulaşmak artık mümkün. Eğer İngilizceniz iyiyse klasik veterinerlik kitaplarını indirip okumaya başlayabilirsiniz tabii bilmeniz gereken çok terim olacaktır. Fazla tekniğe girmek istemezseniz basit bir el kitabı bile başlangıçta sizi ileriye götürür.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
İnternette bu bölümü bitirenler hastanelerde laborant olarakta çalışabilir yazıyor bu doğru mu peki?

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@cigdemcnkc, doğru ama alim yok. Ben atanamayanlardanim. 2012 mezunuyum o zamandan beri aldilarsa bile çok az kişi aldılar. Bir de şöyle bir şey var. Bu bölümü bitirenler genelde hayvanlar üzerine okuyor. İnsanlar üzerine olan bir bölüm degil. O yüzden hastaanelere alımı da neredeyse üni mezununun yok. Veteriner teknikeri olabilir ama socrabbitin de dediği gibi, veteriner olmasan işlem yapamazsın. Boşuna 2 seneni harcama o yüzden. Yüksek lisans yap alanında.

Daddy

Hayvansever
Kopek Dostu
Konuyu hortlatalım :)

Anadolu Üniversitesi'nin sunduğu "İkinci Üniversite" projesi kapsamında, daha önce hangi üniversite ve bölümden mezun olduğunuz fark etmeksizin, sınavsız bir şekilde İkinci Üniversite olarak "Laborant Veteriner Sağlık" Önlisans programına kayıt olunabiliyor. Uzaktan Eğitim olması elbette dezavantaj fakat 30 günlük zorunlu staj uygulaması mevcut ve bir miktarda olsa bu sayede örgün öğretim olmamasının açıkları kapatılabilir.

Başvurular Başladı. Ders programına göz atınca insanın gözü korkmuyor değil ama olsun diyip başvurumu gerçekleştirdim bugün itibarıyla.

İlgilenenler için linki de buraya bırakıyorum.