Kuşun durumu ciddileşiyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

revo61

Hayvansever
Kus Dostu
Daha önce açtığım konuda kuşun iyileştiğini söylemiştim ama hastalık tekrarladı.

Kuşu en az 5 sefer veterinere götürdüm ancak veteriner en sonunda ''kendin araştırarak bulman lazım'' diyip işin içinden çıktı.

Farklı bir veterinere daha götürdüm ancak o da diğer veterinerin dediğinden farksız birşey söylemedi.

Kuştaki problemler;

- Yediği şeyleri geri kusuyor. Kimi zaman sindirilmemiş yem tanesi şeklinde, kimi zaman ise tamamen sıvı bir madde şeklinde kusuyor.
- Aldığı yemleri sıklıkla gagasından düşürüyor.
- Sürekli olarak kafesin köşesinde uyku pozisyonunda duruyor.
- Kuştaki bu problem 5 aydan uzun süredir mevcut ancak hiç bir şekilde çözüme ulaşamadım.

5 ay boyunca denediğim ilaçlar:

- Mikostatin, Triflucan, Flagyl, Baytril ve son olarak Sulphamezathine kullanıyorum.

Sulphamezathine'i 2 gündür ağızdan damlatıyorum. Bir tavsiyeye göre kuşta koksidiyoz ihtimali olabileceği söylendi.

@Sultanım

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Öncelikle çok geçmiş olsun.

Son düzenleme:

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Bir peçete üstünde dışkısının anlık fotoğrafını atabilirmisiniz?

revo61

Hayvansever
Kus Dostu
Öncelikle çok geçmiş olsun.

Sağolun kuşu bu sabah 3 farklı kuşçuya gösterdim. Hepsi kuruma dedi. İkisi iyileşmez tedavisi yok dedi. Bir tanesi biteral hapı 6 parçaya bölüp hergün 1 parçasını suluğa koy dedi onu deneyeceğim. Ekstra olarak toz bebek maması alıp şırıngayla ağzına damlattım ve kafesin içine sıcak su torbası yerleştirip kafesi örttüm. Bakalım bu tedavi işe yarayacak mı göreceğim.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Kuruma hastalığının tedavisi yok denemez aslında. Ama diğer hastalıklara binaen tedavisi zordur, antibiyotikler işe yaramaz. Aksine diğer iç organlarına zarar verir. Nystatin ve fnucanazol gibi kuruma hastalığı için olan ilaçları da kullanabilirsiniz. Amphotarecin B diye başka bir ilaç daha var ama bu damar yolu ile veriliyor (aslında diğer ülkelerde ağız yolu ile verilen formu var ama bu ülkede pek yaygın değil diye biliyorum)
Kuruma hastalığı ilaçlarının yanında ek olarak;
1- Hasta kuş başka bir kuş ile birlikteyse ayırarak ılıman bir ortama koyup
2- Suyu ve yemi taze tutup,
3- Kafesin altı her gün değiştirebilirsiniz.
4- Suyu elma sirkesi ya da normal sirke, greyfurt suyu kullanarak asitleştirebilirsiniz. Ayrıca akvaryumcularda bulabileceğiniz turnusol kağıdıyla pH'ını kontrol edebilir, pH’ın 5’e kadar indirilmesi sağlayabilirsiniz. Suyun mümkün oldukça yumuşak olamsına özen gösterin
5- Arada bir suyuna C vitamini ekleyebilirsiniz.
Ayrıca muhabbet kuşu kuruma hastalığı destek tedavi olarak kuru maya kullanımı da yaygın. Bunu yaparken kuşun suluğuna çok az miktarda ekleyerek mayalı suyu içmesi sağlayabilirsiniz. Maya kuruma hastalığında probiyotik olarak kullanılıyor, kuşun bağırsak sistemini ve asidini düzenliyor.

revo61

Hayvansever
Kus Dostu
Kuşu dün sabah kaybettim. Kurumanın sebebinin mantar enfeksiyonuna bağlı kuruma olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu hastalığın kuşları öldürmesi 8 ayı bile bulabiliyormuş.

Üstelik veterinerin vermiş olduğu Baytril isimli antibiyotik bu hastalığı daha da azdırıyormuş. O yüzden kuşa uzman birinin teşhis koymasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@revo61, çok geçmiş olsun, gerçekten üzüldüm 😔. Daha önce hiç beslediğim bir kuşu kaybetmesemde beslediğim bir hayvanı kaybettim ve o kadar acı bir şey ki.

kubray

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba benim kusumda sizinki gibi gruplarda paylasiyorum kimse duzgun bjsey soylemiyor simdi sulphamezatine uygulayacagm

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@kubray, sizde kuşunuzu resmi ile ve detaylı bilgi ile ile paylaşırsanız yardımcı olabilirim.

Berduşum kuşum

Hayvansever
Kus Dostu
@kubray, sizde kuşunuzu resmi ile ve detaylı bilgi ile ile paylaşırsanız yardımcı olabilirim.
Yardımınıza ihtiyacım var benimde kuşuma kuruma teşhisi konuldu bende konuyu açan arkadaş gibi 4 kere veterinere götürdüm kuşumu sürekli enfeksiyon kapmış denilerek antibiyotik verildi ama antibiyotikler sadece kullanırken fayda etti son götürdüğüm veteriner kuruma hastalığı olduğunu söyledi kuşum bugün hiç yem yiyemiyor ve sürekli uyuma halinde dışkısı ise sıvı halde lütfen bana yardım edin
image.jpg

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Berduşum kuşum, öncelikle çok geçmiş olsun rica etsem muhabbet kuşunuzun tam boy fotoğrafını ve ayaklarının fotoğrafını görebilir miyim?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Berduşum kuşum, durumu çok kötü ve ishallikte var. Cereyanda kalmamasına dikkat edin ve her ishal olan kuşa dediğim gibi kesinlikle kanarya yemini bulundurun kafeste. Aynı zamanda ayakları içinde vazelin sürmeniz sağlığı açısından oldukça etkilidir.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Berduşum kuşum, ayaklarındaki kuruma için vazelin iyi gelecektir, tedavi edecektir. %90 muhabbet kuşlarında etkisini gösterir vazelin, siz düzenli olarak ayaklarına sürün iyileştiğini görürsünüz.