Kuşumun tüyü dökülüyor? Neden olabilir?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Arkadaşlar merhaba,

Kuşum internetten izlediğim videolarla anladığım kadarıyla tüy dökme dönenime girdi. Yaklaşık 2.5 - 3 hafta öncede tüy döküyordu.

Kuşumun baş kısmında sanki ana tüy derisinden bi çıkıklık gibi bir şey var. Belli oluyor yani o çıkıklık. Çıkıklık küçük bir şey ama belli oluyor. Ana et derisi gözükmüyor. Sanki balo maskesi takmış gibi yukarı doğru dimdik bi tüy.

Bu videodaki kuş gibi başındaki tüyde çıkıklık var.

Tüyü çok fazla dökülmüyor az dökülüyor.

Şöyle bir durumda var: Ben daha 1 hafta olmadı yemliğinin ve kuş çubuğunun yerini değiştirdim. Tamamen yerleri değiştirdim sayılır yani.

Kuşumun tüy dökme dönemine girmesi kafesteki eşyaların yerlerini değiştirmem mi yoksa normal döneme giriş gibi bir şey mi? Bazen yemliğin yemek yeme yerini bulamıyor arıyor biraz arayarak buluyor. Eski yemlik yerine gittiği yoldan gidiyor ama bu sefer arkadan dolanması gerekiyor.

Kafesteki eşyaların yer değişiklinden mi yoksa normal bir şey mi bu?

Ahmet

Hayvansever
Kus Dostu
Kuşunuz yavru mu yoksa yetişkin mi?

Örnek bir görsel koyarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz. Yavru kuşların yetişkinlik dönemine geçişte, yani 3-4-5. aylık dönemlerde özellikle baş üstü tüylerin tamamı değişir. Zaten yavru kuşlarda o tüyler çizgili iken yetişkin kuşlarda tek renktir. Bu döneme geçiyor olabilir yavruysa kuşunuz ve normal bir durumdur. Her ihtimale karşı bu dönemde vitamin takviyesi yaparak güçsüz düşmesine engel olalım.

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Kuşunuz yavru mu yoksa yetişkin mi?

Örnek bir görsel koyarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz. Yavru kuşların yetişkinlik dönemine geçişte, yani 3-4-5. aylık dönemlerde özellikle baş üstü tüylerin tamamı değişir. Zaten yavru kuşlarda o tüyler çizgili iken yetişkin kuşlarda tek renktir. Bu döneme geçiyor olabilir yavruysa kuşunuz ve normal bir durumdur. Her ihtimale karşı bu dönemde vitamin takviyesi yaparak güçsüz düşmesine engel olalım.
tam bilgim yok ama daha yarım yıllık değil.
Başındaki tüyler şimdi yok olmuş direk dümdüz olmuş. Şimdi farkettim.