Kuşumla aram iyi oluyor gibi..

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1.5 aydır bende olan bir kuş var.

- İlk hafta hiç dokundurmadı kendine
- Sonraki hafta kafes dışından biraz sevmeye başladık
- Sonraki hafta kafes içinden sevmeye başladık ve elimize almaya başladık
- Elimize kendi isteğiyle geliyordu, Merdiven eğitimi vb. verdim artık evdeki herkesin eline, koluna ve omzuna geliyor.
- 1 Hafta öncesine kadar kendini yanağından(göz aldı) ve göbeğinden sevdirmiyordu artık yavaş yavaş sevdirmeye başladı. Elimde, Omzumda ev içerisinde eşyalara fazla yaklaşmadan dolaşabiliyoruz.
- Ben bazı günler okula gidiyorum(lise). Ben evde yokken dışarı çıkmıyorken ben gelince kapısını açınca direk geliyor.
- Haftada biraz darı veriyorum, Genellikle 1 gün içerisinde bitiriyor hatta dibindeki dalınıda yiyor. Bazen yemiyor ısırıyor vb. oynuyor darıyla.

Tek sorunumuz:

- Evdeki eşyalardan hala korkuyor. Eşyaya yaklaştırınca ya omzuma kaçıyor(elimle yaklaştırınca) ya da kafesine kaçıyor.

1.5 Ay bizimle yaşıyor. Sizce durumu iyi mi? ve ne zaman evdeki eşyalara alışır.

NOT: Kusura bakmayın son 1 ay içerisinde forumda çok konu açtım ve meşgul ettim.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Bu ilerleme şekli gayet iyi, böyle devam edin. Kuşunuzu sıkıştımayın yada korkutucak hareketlerde bulunmayın. Evinizde rahatça dolaşmasına izin verin ve onunla bol bol vakit geçirin. Mesela size benim uyguladığım bir yöntemi söyleyeyim; sesli olarak ders çalışırken papağanımın önüne geçiyorum ve sanki ona birşeyler söylüyormuşum gibi yapıyorum 😁. Kuşlar ne dendiğini anlamaz ama onunla ilgilenmeniz hoşuna gider. Böylece size güven duymaya başlar.
Sorunuza gelince; kuşunuz size alışmış ama henüz güven duymaya başlamamış. Alışınca elinize, kolunuza gelir ve etrafta dolaşır. Ama güven duyması demek hiç bir şekilde kendine zarar gelmeyeceğini bilmesi ve herhangi bir hareketinizden kokmaması demek. Ve bu zamanla olur. He derseniz ne kadar sürede bana güven duyar? Onu ben bilemem, bu tamamen sizin kuşa davranışınız ve onun kişiliğine bağlı. Bir kuş iki haftada güven duyar ve güzel bir şekilde hayatını sürdürür. Ama öteki üç ayda güven duyar, bu süreye kadar her haraketinizi takip eder. Genelde ürkek davranır, hep tetiktedir. Bir zarar gelip gelmeyeceğinden emin olmaz. Tamamen zamana bırakmanız gerekir güven için. Yukarda dediğim gibi siz böyle devam edin, onunla ne kadar vakit geçirirseniz o kadar iyi olur. Zaman içinde güveni güçlenir 🙂

emirbolat

Hayvansever
Kus Dostu
Bu ilerleme şekli gayet iyi, böyle devam edin. Kuşunuzu sıkıştımayın yada korkutucak hareketlerde bulunmayın. Evinizde rahatça dolaşmasına izin verin ve onunla bol bol vakit geçirin. Mesela size benim uyguladığım bir yöntemi söyleyeyim; sesli olarak ders çalışırken papağanımın önüne geçiyorum ve sanki ona birşeyler söylüyormuşum gibi yapıyorum 😁. Kuşlar ne dendiğini anlamaz ama onunla ilgilenmeniz hoşuna gider. Böylece size güven duymaya başlar.
Sorunuza gelince; kuşunuz size alışmış ama henüz güven duymaya başlamamış. Alışınca elinize, kolunuza gelir ve etrafta dolaşır. Ama güven duyması demek hiç bir şekilde kendine zarar gelmeyeceğini bilmesi ve herhangi bir hareketinizden kokmaması demek. Ve bu zamanla olur. He derseniz ne kadar sürede bana güven duyar? Onu ben bilemem, bu tamamen sizin kuşa davranışınız ve onun kişiliğine bağlı. Bir kuş iki haftada güven duyar ve güzel bir şekilde hayatını sürdürür. Ama öteki üç ayda güven duyar, bu süreye kadar her haraketinizi takip eder. Genelde ürkek davranır, hep tetiktedir. Bir zarar gelip gelmeyeceğinden emin olmaz. Tamamen zamana bırakmanız gerekir güven için. Yukarda dediğim gibi siz böyle devam edin, onunla ne kadar vakit geçirirseniz o kadar iyi olur. Zaman içinde güveni güçlenir 🙂
Valla inşallah alışır. Elime, koluma geliyor kendini sevdiriyor inşallah daha da güvenmeye başlar.

Teşekkürler..

mekkuin

Hayvansever
Kus Dostu
Benimde kuşum benzer özellikler sergiledi sonra kapı aralığından uçtu gitti :(

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
@mekkuin, benim de başıma gelmişti bir kere, çok üzücü bir durum. Ne zaman oldu?