Kuşum , Yeni Kuşa Nasıl Alışır?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Faruk

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar,
1 yaşındaki erkek kuşuma yeni bir kafesle birlikte 5 aylık dişi kuş aldım. Çünkü dışarıdaki kargayı bile çağırıyordu, eş istiyor diye düşündüm 1 saat oldu yan yana koydum onları. Ikisi için de yeni bir kafes. Dişi olan bir sürü kuşun arasından geldi benim kuşuma sürekli kur yapıyor fakat benim kuş aylardır başka kuş görmediğinden herhalde ona kur yapan kuşa gaga atıyor. Fakat sürekli yan yana duruyorlar . Yan yana gayet sakinler fakat dişi kuş erkekle ilgilenmeye çalışınca erkek gaga atıyor onun dışında sakinler. Ötüyorlar ve sürekli yan yanalar. Ne yapmam gerektiğinin bilmiyorum alışırlar mı acaba? Bi de erkek olan eski kafesine takılı olan zile neredeyse aşıktı. O zili takmam birbirlerine alışmalarını zorlaştırır mı?

Ekli dosyalar

• Snapchat-1759911267.jpg
    Snapchat-1759911267.jpg
    418 KB · Görüntüleme: 7

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Zamanla birbirlerine alışacaklardır. Ancak kafesin tamamını görebileceğimiz bir görsel atabilir misiniz? Büyüklük yeterli mi acaba.

ErdemYay

Hayvansever
Kus Dostu
Çiftleşmelerini ve yavru yapmalarını istiyor musunuz? Dişi kuşlar ortamın yavrulamaya uygun olmadığını düşünürse eş tutmayabilir. Folluk falan takarsanız eş olabilirler. Ama ikisi birlikte yaşasın istiyorsanız zamana bırakabilirsiniz.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kuşları kendi hallerine bırakmanızın en iyisi olacağı düşüncesindeyim. Dişi kuşun erkeği benimsemesi iyi birşey çünkü muhabbetlerde genellikle dişiler zor eş seçer.

Sorunuzun haricinde bir iki şeyden bahsetmek istiyorum, paylaştığınız fotoğrafta gördüğüm hataları dile getirmezsem yanlış olur. Öncellikle yeni edindiğiniz kafesin boyutu küçük ve şekli itibariyle kuşlar için kullanıma uygun değil.
Kafes enine değil boyuna uzun olduğu için koyduğunuz malzemeler alt alta geliyor ve bu üzerlerinde dışkı birikmesine neden olur. Ayrıca yemlere veya suya dışkı gelmesi çok olası, bu durum hastalıklara davetiye çıkartır.
Plastik tüneği sayılabilecek birçok zararı var ama kuşlara olacak en başlıca zararı mantara neden oluyor olması.

Size tavsiyem çift muhabbet kuşları için üretilen 45×60 cm'lik kafeslerden kullanmanız (tellerinin boyasız ve tabanının ızgaralı olmasına dikkat edin). Tünek tercihiniz de kalın ahşap tüneklerden yana olsun. Yemlik, suluk ve oyuncaklar güzel. Ama kafeste kalamar kemiği bulundurmayı ihmal etmeyin.

Faruk

Hayvansever
Kus Dostu
Kuşları kendi hallerine bırakmanızın en iyisi olacağı düşüncesindeyim. Dişi kuşun erkeği benimsemesi iyi birşey çünkü muhabbetlerde genellikle dişiler zor eş seçer.

Sorunuzun haricinde bir iki şeyden bahsetmek istiyorum, paylaştığınız fotoğrafta gördüğüm hataları dile getirmezsem yanlış olur. Öncellikle yeni edindiğiniz kafesin boyutu küçük ve şekli itibariyle kuşlar için kullanıma uygun değil.
Kafes enine değil boyuna uzun olduğu için koyduğunuz malzemeler alt alta geliyor ve bu üzerlerinde dışkı birikmesine neden olur. Ayrıca yemlere veya suya dışkı gelmesi çok olası, bu durum hastalıklara davetiye çıkartır.
Plastik tüneği sayılabilecek birçok zararı var ama kuşlara olacak en başlıca zararı mantara neden oluyor olması.

Size tavsiyem çift muhabbet kuşları için üretilen 45×60 cm'lik kafeslerden kullanmanız (tellerinin boyasız ve tabanının ızgaralı olmasına dikkat edin). Tünek tercihiniz de kalın ahşap tüneklerden yana olsun. Yemlik, suluk ve oyuncaklar güzel. Ama kafeste kalamar kemiği bulundurmayı ihmal etmeyin.
Tavsiyeniz için teşekkür ederimm. Kafes şu an kuşlar için rahat gözüküyor mu acaba? Kafeste uçup gezebiliyorlar rahatça. Kafes büyük gelmişti bana oysa. Benim muhabbet kuşlarım jumbo boyutta değiller çok küçücükler. Iki yemlik ve iki suluk koydum rahat yiyip icsinler diye. Yemlerini 2-3 , sularını her gün tazeliyorum. Tebeşir taşı koydum bir de bunu koymayı kafese alışana kadar ertelenmiştim sadece. Kafesteki tek sıkıntım yavru kuşum Ayşe yemliğin içine girip hepsini aşağıya döküyor. Aşağıda gördüğünüz o dağınıklık hep yem :'). Kafesi değiştirme imkanım olmazsa şu an eksik bir şey var mı acaba kafeste gördüğünüz?

Ekli dosyalar

• 16638570832024724624038434131439.jpg
    16638570832024724624038434131439.jpg
    4 MB · Görüntüleme: 9

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Dediğim gibi tünek tercihiniz yanlış olmuş, aşağıdaki takılı olan törpülü tünekse onu da çıkarmanızı tavsiye ederim. Tünek ve oyuncak olarak olabildiğince ahşap ürünler kullanmaya dikkat edin. Kafes tülü yerine farklı bir çözüm düşünebilirsiniz çünkü tül kullanımında (tüldeki minik ipçikleri ayağa dolanması sonucu) birçok kalıcı veya geçici sakatlanmayla kaşılaşılıyor. Onun yerine kafesi, tülle aynı yüksekliğe sahip küçük bir kutunun içine oturtabilirsiniz. Kafes haricinde vereceğim tavsiyeler bunlar olur :).

Ballı kreker gibi içinde bal olan ürünler kuşlara zararlıdır (ayrıca ballı krekerin içeriside yapışık durması için çeşitli kimyasallar bulunuyor), kuşlara bu tarz ürünler yedirmemeye dikkat edin.

Yem dökme meselesini de geniş ızgaralı yemliklere az miktarda yem koyarak halledebilirsiniz belki. Suyu değiştirdiğiniz gibi her gün yemlikteki birikmiş kabukları alıp 1-2 kaşık yem koyarak yemliğin fazla dolu olmasını engelleyin.

Faruk

Hayvansever
Kus Dostu
Dediğim gibi tünek tercihiniz yanlış olmuş, aşağıdaki takılı olan törpülü tünekse onu da çıkarmanızı tavsiye ederim. Tünek ve oyuncak olarak olabildiğince ahşap ürünler kullanmaya dikkat edin. Kafes tülü yerine farklı bir çözüm düşünebilirsiniz çünkü tül kullanımında (tüldeki minik ipçikleri ayağa dolanması sonucu) birçok kalıcı veya geçici sakatlanmayla kaşılaşılıyor. Onun yerine kafesi, tülle aynı yüksekliğe sahip küçük bir kutunun içine oturtabilirsiniz. Kafes haricinde vereceğim tavsiyeler bunlar olur :).

Ballı kreker gibi içinde bal olan ürünler kuşlara zararlıdır (ayrıca ballı krekerin içeriside yapışık durması için çeşitli kimyasallar bulunuyor), kuşlara bu tarz ürünler yedirmemeye dikkat edin.

Yem dökme meselesini de geniş ızgaralı yemliklere az miktarda yem koyarak halledebilirsiniz belki. Suyu değiştirdiğiniz gibi her gün yemlikteki birikmiş kabukları alıp 1-2 kaşık yem koyarak yemliğin fazla dolu olmasını engelleyin.
Anladım dediklerinizi yapacağım. Teşekkür ederim. Bide alttaki tünek niye zararlı acaba? Ince bir plastik tünek çubuğuna kumlu tünek takıp kafese taktım. Pet shop tırnaklarını ve gagalarını sürüp bilerler demişti