Kuşum Sürekli Uyuyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

limon987

Hayvansever
Kus Dostu
5 aydır bizimle yaşayan 2 bucuk yaşlarında bir kuşum var. Daha önce kafesten çıkmadığı için uçamıyor ve biraz fazla kilosu var. Birkaç haftadır ise sürekli kafasını arkaya yatırarak uyuyor. Son üç gündür uyurken tünekten düştüğünü fark ettim. Üç gün icinde iki kez oldu. Yem kırmakta da zorlandığını düşünüyorum. Sürekli yemlige iniyor ama yemlerin içinden bi seyler arıyor. Kolay açılan yemleri yiyor. Ötmüyor ama bazen ciuv gibi küçük bir ses çıkarmaya başladı 3 gündür. Kuyruğunu da aşağı yukarı sallıyor. Ne yapmam gerekiyor?

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Vitamin vs takviyesi veriyor musunuz? Rüzgarlı veya soğuk ortama maruz kaldı mı? İshal var mı?

limon987

Hayvansever
Kus Dostu
20230130_154100.jpg
dışkısı bu şekile vitamin olarak entrobac ve gerwit veriyorum haftada bir kez. Soğuğa da maruz kalmadı ev her zaman sıcak oluyor.

limon987

Hayvansever
Kus Dostu
Vitamin vs takviyesi veriyor musunuz? Rüzgarlı veya soğuk ortama maruz kaldı mı? İshal var mı?
Bakabilir misiniz dışkısı ekledim. Sanırım solunum sıkıntısı yaşıyor. Kuyruğu aşağı yukarı oynuyor ve ağzını açıp kapatıyor. Ötmek istediğinde sesi yeterince çıkmıyor. Özellikle yem yerken vik vik diye bir ses çıkarıyor bana bakarak.

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Üst solunum problemlerinde genellikle zorlanmadan dolayı kuyruk nefese göre hareket eder. Suyunu ve yemini hergün yenileyin taze yem verin.

ErdemYay

Hayvansever
Kus Dostu
Muhabbet kuşları genellikle soğuk algınlığına maruz kalabilirler. Tedavisi için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

1. Isı: Muhabbet kuşlarının kaldığı ortam sıcak tutulmalıdır.
  2. Beslenme: Muhabbet kuşları hasta olduğunda aç kalmasın.
  3. Temiz ortam: Muhabbet kuşunun bulunduğu ortam temiz ve steril olmalıdır.
  4. Veteriner: Eğer kuşun durumu kötüleşirse veya birkaç gün içinde iyileşme görülmezse, bir veteriner hekimine danışılması tavsiye edilir.
Muhabbet kuşları için öncelikle sağlıklı bir ortam ve beslenme sağlanmalıdır. Eğer kuş soğuk algınlığına yakalanırsa, erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

limon987

Hayvansever
Kus Dostu
Üst solunum problemlerinde genellikle zorlanmadan dolayı kuyruk nefese göre hareket eder. Suyunu ve yemini hergün yenileyin taze yem verin.
Suyunu sürekli yeniliyorum. Yem kıramadığı icin daldari veriyorum ancak onu yiyebiliyor. Tedavi için başka ne yapmam gerekiyor? Biraz araştırdım doksisiklik etken maddeli antibiyotik solunum yolu hastalıklarına iyi geliyormuş. Siz ne önerirsiniz?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
5 aydır bizimle yaşayan 2 bucuk yaşlarında bir kuşum var. Daha önce kafesten çıkmadığı için uçamıyor ve biraz fazla kilosu var. Birkaç haftadır ise sürekli kafasını arkaya yatırarak uyuyor. Son üç gündür uyurken tünekten düştüğünü fark ettim. Üç gün icinde iki kez oldu. Yem kırmakta da zorlandığını düşünüyorum. Sürekli yemlige iniyor ama yemlerin içinden bi seyler arıyor. Kolay açılan yemleri yiyor. Ötmüyor ama bazen ciuv gibi küçük bir ses çıkarmaya başladı 3 gündür. Kuyruğunu da aşağı yukarı sallıyor. Ne yapmam gerekiyor?
Bu bahsettiğiniz belirtiler, hasta olan kuşlarda hastalık ilerlediği zaman gözlemlenir

Kuşlar iç güdüsel olarak hastalıklarını gizlerler ancak ilerlediği zaman istemsiz şekilde belirtiler gözlemlenir. Özellikle yem yememesi (yiyiyor gibi yapar ama dikkatli izlerseniz aslında yemez) kilı kaybına neden olur. Dengesini kuramaması ve kuyruğundaki haraketler de aynı şekilde, hastalık belirtisidir.

BBulunduğunuz ildeki egzotik hayvanlarla ilgilenen veteriner hekimleri araştırıp zaman kaybetmeden kuşunuzu götürmeniz gerekli. Eğer hayvan hastanesi veya veterinerlik fakültelerinin araştırma hastaneleri varsa oralara da götürebilirsiniz.