Kuşum Halsiz Ve Bitkin Kurumasımı Var

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Ahmet

Hayvansever
Kus Dostu
Çok halsizlik ve bitkinlik sadece kuruma yani kursak mantarına işaret etmez. Kursak mantarı olan kuşlarda sürekli yutkunma da zorluk, yediklerini dağıtarak çıkarmak gibi anormal durumlarda görülür. Kursak mantarı tedavisi çok zordur ve çok uzun zaman alır. Şu anki durum nedir? Dışkı ile beraber kuşun güncel fotoğraflarını atarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
@Ahmet, aynen size katılıyorum. Kuruma bir tek kursak mantarından olmuyor dediğim gibi. Bu yüzüden önce kuruma olup olmadığına tam emin olmak için göğüs ve dışkı fotoğrafı istemiştim. Eğer kuruma varsa iyileşmesi zaten zordu. Birde geri dönüş alamadım, bu süreye kadar eğer tedavi uygulanmadıysa kuşu kaybetmiş olabilir.
Kursak mantarı benim bildiğim kadarıyla zor bir hastalık değil. Yani benim de başıma geldi ve iki ilacı üç gün kullanmamla geçti. Sizin de başınıza geldi mi? Tedavi zor mu oldu?

Ahmet

Hayvansever
Kus Dostu
@Ahmet, aynen size katılıyorum. Kuruma bir tek kursak mantarından olmuyor dediğim gibi. Bu yüzüden önce kuruma olup olmadığına tam emin olmak için göğüs ve dışkı fotoğrafı istemiştim. Eğer kuruma varsa iyileşmesi zaten zordu. Birde geri dönüş alamadım, bu süreye kadar eğer tedavi uygulanmadıysa kuşu kaybetmiş olabilir.
Kursak mantarı benim bildiğim kadarıyla zor bir hastalık değil. Yani benim de başıma geldi ve iki ilacı üç gün kullanmamla geçti. Sizin de başınıza geldi mi? Tedavi zor mu oldu?
Kursak mantarında kuş çok anormal hareket ve tavırlar sergiliyor. Yani şöyle açıklayayım bazen hiç ilaç kullanmadan bile 1-2 hafta iyi 1 hafta kötü olabiliyor ve 4. aydan sonra çok kötü olma durumları başlıyor. İlaç kullanımlarında hemen iyileşen kuşlarda kuşun çok iyi ve hasta gibi durmaması sahiplerini her zaman yanıltabiliyor ve bir kaç ay sonra bir anda halsizleşip maalesef hayatını kaybedebiliyor. Kursak Mantarı kuşlar için insanların kanseri diyebiliriz. 1. ve 2. evrede çok nadir farkedilir ve iyileşti diye düşünülür ama 3 ve 4. evrede farkedildiğinde kurtarmak çok zordur. İlerleyen kursak mantarlarında kuşun ömrü en fazla 2-3 ay kadar oluyor. Ben 3. ayı görmedim henüz ama görenler olmuş.

Son kuşumu da kursak mantarından kaybettim zaten..

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
@Ahmet, benim tecrübeden çok bilgim var. Yani bir iki kere kuşum hastalandı, onun dışındaki bilgilerimi araştırarak elde ettim. O yüzden soruyorum 🙂. Sizin 1. ve 2. evrede hal ve haraketler tam olarak nasıl oluyor? Kafayı öne arkaya sallayıp bir nevi kursak büyütüyormuş gibi hareket yapmadan ve dışkısından kursak mantarı olduğunu anlamıştım, genel belirtileri de böyle galiba değil mi?
Son kuşumu da kursak mantarından kaybettim zaten..
Çok geçmiş olsun 🙁

Ahmet

Hayvansever
Kus Dostu
@Ahmet, benim tecrübeden çok bilgim var. Yani bir iki kere kuşum hastalandı, onun dışındaki bilgilerimi araştırarak elde ettim. O yüzden soruyorum 🙂. Sizin 1. ve 2. evrede hal ve haraketler tam olarak nasıl oluyor? Kafayı öne arkaya sallayıp bir nevi kursak büyütüyormuş gibi hareket yapmadan ve dışkısından kursak mantarı olduğunu anlamıştım, genel belirtileri de böyle galiba değil mi?

Çok geçmiş olsun 🙁
Kesinlikle öyle, bunlara ek olarak bir de yanaklarını ve boğazını çok fazla okşatıyorsa halsiz olarak bu da kursak mantarı belirtilerinden. :)

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
hocam abim telefonu hiç bir türlü vermior atamıorum kusura bakmayın ama attıgınız resimdeki gibi aynı gögüsü biraz morlukta var galiba
Ablam kedisiyle ilgili veterinere bir şey danıştı, muayene ücreti ne kadar diye sordu. Muayeneden ücret almıyoruz, ilaç veya işlem yapıcaksak onu alıyoruz dedi. Ben de benim kuşumu götürdüm başka bir veterinere, elle muayene etti ve para istemedi bir şey yapmadı diye. Bence götür, ki zaten ilaç vericektir, onu da almalısın. Maddi imkanın yoksa, kusura bakma ablam ama o zaman hayvan beslememelisin. Evet durumun olmaya bilir ama o da bir can neticede. Tedaviye ihtiyacı varsa ihmal edilmemeli, günah yazık çocuğa 😔