Kuslarımın alisma sureci yardim

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
1hafta önce pied erkek lutino dişi eşleşmiş daha once yavru vermis sultan papagani aldim oncelikle kuslarim yabani yani sadece uretim icin kullanilmis 1bucuk yasinda ben kuslarimi yavrulatmak istiyorum eve alisma sureci nedir ve kizistirma yapmak icin nekadar beklemeliyim disi kus kabarik duruyor ve arada titriyor bunun sebebi nedir lutfen yardim edin
@Sultansevgisi, sultanım
@Sultansevgisi, @Sultanım

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kabarık durması ve titremesi yeni bir ortama geldiğinden kaynaklıdır (ama siz önlem amaçlı kuşlarınızın resmini ve güncel dışkı fotoğrafını paylaşabilirsiniz). İlk üç gün probiyotik verin, bulundugu ortamda çok ses yada haraket olmasın. Kafes içerisine müdahelede bulunmayın. Bulundukları ortamın ısısı düşük olmasın. Kafesleri en küçük rüzgar alacak yada ceyranda kalacak bir konumda olmasın. Ayrıca televizyonun yanı, mutfak yada balkona da koymayın.
Bu sürede biraz gözlemleyin, eğer birbirlerine agrasif davranıyorlarsa ayırın. Yer değişikliğinden dolayı eşler strese girerek ayrılabiliyor.
İlk geldiğinden iki hafta sonra kafesinin kapısını açarak odada dolaşmalarına izin verin. Amacınız üretim bile olsa bu canlılar uçabilecek şekilde ve buna ihtiyaç duyacakları bir biçide yaratılmış. O yüzden yumurtaları yada yavruları olduğu dönemler dışında günde en az 3-4 saat odanın/evin içerisinde vakit geçirmeleri gerekiyor. Bu hem eve daha çabuk alışmalarını ve güven duymalarını sağlar, daha mutlu ve huzurlu bir yaşama sahip olurlar. Hemde beden ve kanat sağlığı için önem arz eder. Eğer uçmazlarsa kanatlardaki kan dolaşımı çok yavas olur ve bu büyük problemlere yol açar. Ayrıca kasları içinde büyük bir sorundur. Bir de yağlanmaya sebebiyet verir.

Son düzenleme:

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
Ben kafesi düzenlerken erkek eşini koruyor bana tisliyor filan ama okadar teşekkür ederimki bilgileriniz muazzam

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Çiftlerin ayrılması herzaman yaşanan bir durum değil sadece bir ihtimal. Siz kafes içerisine çok fazla müdahelede bulunmayın, strese girmesinler.

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
1hafta oldu salmalimiyim şuan için odanın kapisini kapatip kendileri gezsin mumkunmu

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
2-3 gün daha bekleyin, salacağınız zaman odadan çıkıp kapıyı kapatın.