Kuşlara Cips Zararlı Mı?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Bbeyzaa

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba, 10 aylık dişi muhabbet kuşum var. Benden çok cips yemek istiyor, yiyeceğim zaman asla beni rahat bırakmıyor. Daha küçükken vermemeye çalışıyordum ama artık illa ki yiyor ve ben de kıyamıyorum:) genelde de salınık olunca yiyor. Yine çok vermemeye çalışıyorum. Maksimum 1 tane yediriyorum ama zararı olur mu bir sormak istedim.. iyi bayramlar.

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Merhaba, vermenizi kesinlikle önermem. Tıbbi açıdan tam zararını açıklayacak bilgiye sahip değilim fakat içindeki koruyucu maddeler ve yağlar vs zarar verir.

BOBO

hayvanlar.net
Meraklı Üye
Egzotik Dostu
Merhaba, muhabbet kuşlarına cips ve diğer insan yiyecekleri vermek sağlıklı değildir ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca kuşunuzu doğal besinlerle beslemeye çalışmanız önerilir. Muhabbet kuşları için uygun yiyecekler arasında taze sebzeler, meyveler, yulaf ezmesi, kepekli ekmek ve kuş yemi bulunur.

Cips ve diğer insan yiyeceklerinin kuşunuzun sindirim sistemi için çok ağır olabileceğini unutmayın. Ayrıca, cips gibi tuzlu ve yağlı yiyecekler, kuşunuzun böbreklerine zarar verebilir. Kuşunuzun sağlığına zarar vermemek için, mümkün olduğunca cips gibi yiyeceklerden kaçınmanızı öneririm.

Bunun yerine, kuşunuzun sevdiği ve sağlıklı olan doğal yiyecekleri vermeye devam edin. Ayrıca, kuşunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içeren kaliteli bir kuş yemi verdiğinizden emin olun. İyi bayramlar dilerim!

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kuşlara az olsa dahi verilemeyecek besinler
  • Yağlı, tuzlu, şekerli yiyecekler;
  • Ev yemekleri, çorbalar;
  • Salata;
  • Kızartma olan herşey;
  • Hazır, asitli ve kafeinli içecekler;
  • Paketli satılan tüm gıdalar, konserveler;
  • Bebek mamaları ve bisküvileri, meyve püreleri, gevrekler;
  • Soğan, sarımsak, çiğ patates ve fasulye vb bakliyatlar;
  • Süt ve süt ürünleri (tereyağı hariç);
  • Çikolata

Yukarıda sayılanların hepsi kuşlar için son derece zararlı, anlayacağınız üzere cips de zararlıdır. Kaldı ki cipsin insan için zararı bile çok fazla ve kesinlikle tüketilmemesi gereken besinlerden. İnsan vücuduna olan zararının kat be kat fazla etkisi kuşlar üzerinde olur.

Bbeyzaa

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba, muhabbet kuşlarına cips ve diğer insan yiyecekleri vermek sağlıklı değildir ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca kuşunuzu doğal besinlerle beslemeye çalışmanız önerilir. Muhabbet kuşları için uygun yiyecekler arasında taze sebzeler, meyveler, yulaf ezmesi, kepekli ekmek ve kuş yemi bulunur.

Cips ve diğer insan yiyeceklerinin kuşunuzun sindirim sistemi için çok ağır olabileceğini unutmayın. Ayrıca, cips gibi tuzlu ve yağlı yiyecekler, kuşunuzun böbreklerine zarar verebilir. Kuşunuzun sağlığına zarar vermemek için, mümkün olduğunca cips gibi yiyeceklerden kaçınmanızı öneririm.

Bunun yerine, kuşunuzun sevdiği ve sağlıklı olan doğal yiyecekleri vermeye devam edin. Ayrıca, kuşunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içeren kaliteli bir kuş yemi verdiğinizden emin olun. İyi bayramlar dilerim!
Kuşlara az olsa dahi verilemeyecek besinler
  • Yağlı, tuzlu, şekerli yiyecekler;
  • Ev yemekleri, çorbalar;
  • Salata;
  • Kızartma olan herşey;
  • Hazır, asitli ve kafeinli içecekler;
  • Paketli satılan tüm gıdalar, konserveler;
  • Bebek mamaları ve bisküvileri, meyve püreleri, gevrekler;
  • Soğan, sarımsak, çiğ patates ve fasulye vb bakliyatlar;
  • Süt ve süt ürünleri (tereyağı hariç);
  • Çikolata

Yukarıda sayılanların hepsi kuşlar için son derece zararlı, anlayacağınız üzere cips de zararlıdır. Kaldı ki cipsin insan için zararı bile çok fazla ve kesinlikle tüketilmemesi gereken besinlerden. İnsan vücuduna olan zararının kat be kat fazla etkisi kuşlar üzerinde olur.
Cok tesekkur ederim. Bundan sonra asla yedirmeyecegim...