Kuşlar Için Zararlı Olan Yiyecekler

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Birçok kuş sahibi yanlış bilgilendirmeden dolayı kuşlarına zararlı besinler yedirebiliyor. Bunun sonucu olarak kuşların, sahiplerinin fark edemeyeceği iç hastalıkları ortaya çıkıyor, kuşun yaşam kalitesi düşüyor. Özellikle orta yaşlara gelen kuşlarda sürekli bir hastalık durumu gözlemleniyor, ömürleri kısalıyor ve hatta ani ölümler (dış görünüşte hiçbir hastalık belirtisi olmayan kuşun birkaç dakika içerisinde kötüleşerek ölmesi) görülüyor.

Tüm bu sebeplerden ötürü kuş sahiplerinin kuşlarına nelerin zararlı olup olmayacağı hakkında iyi bir araştırma yapmaları ve bilgi edinmeleri gerekiyor. Ben de sizlere bu yazıda, kuşlara zararlı olan besinlerden bahsedeceğim. Hepsinin zararlarının ne olduğunu anlatırsam konu fazla uzayacağından sadece isim olarak geçecek, zararlarını farklı konularda anlatacağım inşAllah. Bilgilendirici bir yazı olması dileğiyle 🙂.

Kuşlar İçin Zararlı Yiyecekler Listesi

Kahvaltı sofraları:
Domates
Ekmek
Sucuk, salam
Kızartmalar
Yumurta
Beynir
Zeytin
Çay
Gevrekler
Reçeller

Akşam sofraları:
Ev yemekleri
Çorbalar
Hamur işi
Mezeler
Salata

Soğan, sarımsak
Çiğ fasulye
Çiğ patates
Çikolata
Bal içeren yiyeceler
Mantar
Avakado
Meyve suyu
Kahve
Şeker ve şekerli yiyecekler

• Beğen
Tepkiler: BZC

BZC

Teknik Sorumlu
Yönetici
Kus Dostu
Bilgilendirici yazı olmuş. Güzel bilgiler için çok teşekkürler. Yem ve vitamin bence yeterli :) belirli aralıklarda da yeşillik yeterli.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Bilgilendirici yazı olmuş. Güzel bilgiler için çok teşekkürler. Yem ve vitamin bence yeterli :) belirli aralıklarda da yeşillik yeterli.
Rica ederim, beğenmenize sevindim.

Aslına bakarsanız yem harici kuşların yemesi gereken birçok besin var ve kuşların diyetini çeşitlendirmek doğrudan sağlığı ile bağlantılı. Sonuçta bu canlılar omnivor beslenmeye sahip hayvanlar ve hem bitkisel, hem de hayvansal besinlerden gerektiği kadar tüketmeleri önemli 😊

• Beğen

ElliYedi

Hayvansever
Kus Dostu
Bu arada ben haşlanmış yumurtalı mama yapıyorum bunun zararı var mı?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Bu arada ben haşlanmış yumurtalı mama yapıyorum bunun zararı var mı?
Yumurtanın kuşlara zararsız olması için dikkat edilmesi gereken ince bir ayrıntı var; yumurtayı gerektiği süre kadar haşlamak (bu süre 10 dakikadır). Yumurta az haşlanırsa içindeki salmonella bakterisinden dolayı zararlı olur. Çok haşlanırsa da besin değeri düşer, faydası kalmaz.
Ayrıca özellikle sıcak zamanlarda yumurta hızlı bakteri üretir. Yumurtayı tam gerektiği sürede haşlayıp kafeste uzun süre bekletmezseniz kuşlara verebilirsiniz.

Haftada 2 kereden fazla vermeyin.

• Beğen