Kuru yem çıkarma

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Köfte 2 gündür ara ara öğürür gibi kafası aşağı yukarı hareketler yapıyor. Aynada kendini görünce de oldu 1-2 kez. Ama kızgınlık döneminde kuşların mukuslu yem atması gibi değil. Mide öğütmemiş de fazlasını dışarı atıyor gibi kuru kuru 3-5 tane. Göğüs kemiği de dokununca bıçak gibi olduğunu bugün kontrol ederken fark ettim. 36 günlük henüz. Aslında çok sık yem yiyor, suyu daha az içiyor, ben önüne koyuyorum bazen. İştahında, canlılığında ötmesinde, solunumunda bir problem yok. Oyun oynar sonra gelir belki yarım saat öpüşürüz, kaşıtır kendini. Yani videodaki durum dünden beri ara ara oluyor. Onun dışında durgunluk halsizlik yok maşallah. Mantar olabilir dediler ama bu tek başına mantar belirtisi olabilir mi?
@Tevfik

Çözüm
Henüz 1-2 aylık kuşta kursak mantarı çok zor görülen bir durumdur, zaten olsa bile, kuşun kötüleşmesi ve farketmeniz 3-4 ayı rahatlıkla bulur. Kursak mantarı olan kuşlarda yemlerin çıkarılması sulu olur ve her tarafına bulaştırır. Sizin yavruda öğütme sorunu var, bu da aslında bir sorun değil yavru olduğu için durum böyle.

Yapabilecekleriniz;

1- Yetişkin yemini kesin, yavru yemi alın. Kursak genişlemesi 2-3 ayı bulabiliyor kuşlarda bir ay daha en azından yavru yemi yesin.
2- Daldarı alın, taneleri çok ufak olduğu için çok rahat öğütecektir.
3- Kuş kumu almanızda fayda var, bu seviyede kuma alıştırırsanız hayatı boyunca öğütme sorununu pek göremezsiniz artık.

Ahmet

Hayvansever
Kus Dostu
Henüz 1-2 aylık kuşta kursak mantarı çok zor görülen bir durumdur, zaten olsa bile, kuşun kötüleşmesi ve farketmeniz 3-4 ayı rahatlıkla bulur. Kursak mantarı olan kuşlarda yemlerin çıkarılması sulu olur ve her tarafına bulaştırır. Sizin yavruda öğütme sorunu var, bu da aslında bir sorun değil yavru olduğu için durum böyle.

Yapabilecekleriniz;

1- Yetişkin yemini kesin, yavru yemi alın. Kursak genişlemesi 2-3 ayı bulabiliyor kuşlarda bir ay daha en azından yavru yemi yesin.
2- Daldarı alın, taneleri çok ufak olduğu için çok rahat öğütecektir.
3- Kuş kumu almanızda fayda var, bu seviyede kuma alıştırırsanız hayatı boyunca öğütme sorununu pek göremezsiniz artık.

Çözüm

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Çok sağolun hepiniz arkadaşlar. Kum var ve yemine de karıştırdım. Kafesin tabanında da var ama pek işe yaramıyo çünkü beyfendi restorana girip çıkıyo hemen 🤗 dün zaten veterinere götürdüm. Tek çeşit yem verin dedi. Normal karışık kuş yemi var sadece şuan yemliklerde kumla birlikte. Dal darı mı veriyim sadece? Onu atıştırmalık olarak tükettiği için yemliklere koyarak daha fazla yemesini sağladım. O daha faydalı yavru için demişti kuşçu. Suyu arıtma su veriyorum 2 gündür hergün vitamini tazeleyerek. Dünden beri olmuyo maşallah. Ama nasıl kilo aldırıcam bilmiyorum. Yerinde uyurken duruyo sadece. Göğüs kemiğini hissedince de tedirgin oluyorum. Probiyotik çok gerekli mi yavrular için?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
@Ahmet, dediği gibi yavru kuş yemi kullanın, yanında dal darı da vermeye devam edin. Ben haftanın her günü vitamin vermeyi sakıncalı buluyorum. Doğal yaşamında aldığı güneş ışığı v.b. eksikleri karşılamak için multivitamin, sindirim sağlığı için probiyotik dışında bir şey kullanmayıda tavsiye etmiyorum. Vitamini bir gün, probiyotiği iki gün veriyorum. Onun dışında daha dirençli olmaları için ara sıra doğal şeyler (kekik, papatya suyu yada sarımsaklı su gibi) veririm. Bunlar dışında doğru beslenme uygulandığı zaman yeterli oluyor.
Mutfak tartısı gibi bir tartınız varsa kuşunuzun ağırlığını ölçüp söyleyebilir misiniz? Zayıf olması normal bir durum değil.
Kuşunuzun göğüsünü hafif ıslatarak tüylerini aralayıp resmini çekip atarsanız bir sorun olup olmadığını söyleyebilirim.
Probiyotiğe gelince; yetişkin kuşlar için de önemli olsa da yavru kuşların daha hassas olmasından dolayı kullanımı daha önemli. En azından haftada iki kere kullanmanızı tavsiye ederim.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Poli vit var suyunda. Veteriner hergün koyabilirsiniz dedi, kuş yetiştirenler her gün vermeyin. İnsanın aklı karışıyor. Göğsünü ıslatamam şu günlerde, ev sobalı sürekli aynı ısıda kalmıyor. Ben üfleyerek baktığımda anormal bir şey görmedim gerçi ama gün içinde elime alıp üfleyerek video gönderirim. Bugün dal darı vericem sadece kumuyla birlikte. Gerçi kum koyduğumdan beri o kuru mama atması kesildi çok şükür. Multi vitaminle polivit aynı şey mi? Ayrıca probiyotik nerden temin edebilirim? Ağırlığını söyleme şansım yok ama pazartesi günü geleli 2 hafta dolacak. Bu süre içinde gözle görülür bi büyüme var. Nerdeyse 2 katına çıktı. İştah sorunu yok ancak çok hareketli, kafeste yemini yer yemez dışarı çıkıyo. O an kafesin yanından geçiyosak kapatıcaz kapıyı sanıp yemeyi bırakıp fırlıyor dışarı sıpa :) yani yediklerini yakıyo bu çocuk ablası. Uykusu yoksa sürekli meşgul yani. Hiperaktif bir çocuk. 29 yıl önce kaybettiğimiz kuşumuz 4 haftalık geldi 8 yıl yaşadı. Yemi çerez niyetine yer, asıl besin kaynağı biz ne yersek oydu, engel olamazdık. Doktor diyet yem veriyodu kilosundan. Ama gayet sağlıklıydı. Tabi ne kadarlıktı ekmek şu bu yemeye başladığında hatırlamıyorum. Köfte yarın 40 günlük olucak daha. Herşey çok erken başladı onda. İnsana alışması oyunculuk konuşma. Dün ilk kelimesini söyledi yanlış duymadıysak "çocuk" dedi :)

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Islatamadım korkudan. Ama videoda belki anlaşılmasa da kendim aralayıp baktığımda sorunlu gibi gelmedi bana. Umarım şükretmekte haklıyımdır. Kakası da sabahları 1-2 kez biraz sulu gibi oluyor. Muhtemelen soğuk olduğu için. Yatarken sobanın olduğu yere alıp üzerini de örtüyorum. Gün içindeki tüm kakalar normal onun dışında. Dal darı haricinde yemi ve kumunun da resimlerini gönderiyorum. Bi yem markası önerirseniz sevinirim. Dal darıyı elle kırıklayıp yemliğe koydum kumla karıştırarak. Tabana da serptim inerse orda da yesin diye. Bizdeki durum bu, ablaları abileri :)

Ekli dosyalar

• 20210307_190148.mp4
    13.6 MB
  • 20210307_144429.jpg
    20210307_144429.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 9
  • 20210307_144402.jpg
    20210307_144402.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 8

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Yem markası olarak tavisye veremem ama ben Quik, Gold Wings ve Versele Laga kullandım. Multivitamin olarak "Röhnfried" ve "Versele Laga" iyi markalardan, sizin kullandığınız markanın resmini çekip yollayabilir misinzi? Probiyotik markası olarak tavsiye edebileceklerim ise "probiacti-bird", "Röhnfried" ve "Versele Laga". Bu ürünler kuşlar için üretilmiş ürünler ve internetten veya pet shoptan temin edebilirsiniz. Ayrıca çocuklar için olan "Enterogermina Kids" marka probiyotiği de kullanabilirsiniz. Eczanelerden temin edebilirsiniz, suluğa 6-8 damla kadar katabilirsiniz.
Kullandığınız yem ve kum markaları iyi, onları kullanmaya devam edebilirsiniz. Ama kesinlikle ballı kraker vermeyin, oldukça zararlıdır.
İnsanların yediği bağzı şeyler kuşlar için zararlıdır. Tuzlu, şekerli, yağlı herhangi bir gıda; çay, kahve v.b. kafeinli içecekler; süt ve süt ürünleri kesinlikle verilmemeli. Ekmekte çok verildiğinde sakıncalı olabilir.
Ve anladığım kadarıyla kafeste taban ızgarası yok, takmanızı yada ızgaralı bir kafes temin etmenizi tavsiye ederim. Dıskısı ile temasını keser ve kesilmemesinden kaynaklı hastalıkları yaşamaz.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Tabana ızgara alıcaktım, kuşcu daha çok küçük yerde de yemlenir şimdilik alma dedi diye bekliyorum. Çocuk vitamini poli vit şurup damlatıyorum suluğuna, ayrıca multivitamine gerek var mı ek olarak? videoya da baktınız mı bu arada? Kalamar kemiği var kafeste ama pek gaga sürtmüyo ona, oyun amaçlı gagalayıp kemiriyor 1-2 kez o kadar. Ayrıca gaga taşı mı alsam, tırnakları çok fena kesemem de ben elim titrer. Öpüşürken suratıma tırmanıyo çok fena muzur. Gören evde kedi var sanır 😂 veterinere kaşınmasını sormayı unuttum, normal mi bu kadar?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Siz şu anlık kuşçunun dediğini yapın, 1-2 aylık olduğu zaman ızgarayı takın ama.
Polivit yada Supravit şurubu kullanabilirsiniz. Ama Polivit biraz daha etkili, haftada bir yada iki kere 4-5 damla kadar katabilirsiniz suluğa. Çok fazla vermeniz bağzı sorunlara neden olabilir. Şurup bitti vakit multivitamine geçebilirsiniz. Bu süreçte ve devamında probiyotiği vermeyi unutmayın.
Kalamar kemiği kalsın kafeste, ihtiyacı olduğu zaman kendisi tırtıklar kenarlarını.
Gaga taşını almanız gerekiyor zaten, içeriğindeki soda, kuş kumu, kuş kömürü, kil, kalsiyum ve minarel takviyeleri v.b. içeriği sayesinde muhabbet kuşunuza birçok faydası dokunur. Ama bu da gaga sağlığı için, tırnaklara bir çaresi olmaz. Tırnak için bir oyun alanı satın alabilirsiniz. Yada kuşlar için zararı olmayan ağaç dalları ile ve ipten kendiniz birşeyler yapabilirsiniz. Oyunlar oynayıp tırmanırken tırnaklarını törpüleyebilir. Siz en iyisini yapıyorsunuz, kesinlikle kendiniz kesmeyin. Yanlışlıkla damarı keserseniz kötü sonuçlar çıkabilir ortaya. Eğer çok rahatsız ediyorsa vete götürün, onlar keser.
Kaşınmaya gelince; herhangi bir parazit olup olmadığını anlamak için akşam uyku saati geldiğinde tüneğinin yanına bir parça pamuk yada beyaz bir bez koyun. 15-20 dk sonra geri alın. Eğer bit varsa üzerinde olacaktır.
Başka sorunuz varsa yardımcı olabilirim 🙂

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Çok teşekkür ederim. Dediğim gibi yıllar oldu ilk kuşumuzu alalı, çocuktum ve bakımıyla ilgilenmiyordum doğal olarak. Bit yok çünkü tabanda beyaz peçete var, olsa dökülür görürdüm şimdiye kadar. Zaten arada tüylerini hafif hafif üflüyorum kontrol ediyorum. Geleli 3 gün olmuştu ilk vitamin verdiğimde. Ondan sonra başladı sanırım kaşınmasındaki artış. Suluğa 1 bardak su ölçüsüne yarım çay kaşığı yani 7-8 damla koyuyorum. Çok mu geldi acaba 🤔 bir de göğüs videosu hakkında fikrinizi söylerseniz çok memnun olurum. Yardımlarınız yanıtlarınız için tekrar çok teşekkür ederim..