Kuru - Yaş Mama Tercihi, Malt Ve Vitamin

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

340070007

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba arkadaşlar,
Uzun süre French Bulldog beslemiş biri olarak köpeğimizden sonra ara vermiş olduğumuz hayvan ebeveynliğine yeniden başladık ve bu sefer iş yoğunluğu nedeniyle bir kedi sahiplenmeye karar verdik.
Sorularımı tek başlığa topladım takip edebilmek adına. Karmaşa için şimdiden üzgünüm :)

Bu kedi maalesef annesinden olması gerekenden 1 hafta önce ayrılmak zorunda kaldı çünkü 6. haftanın sonundan itibaren annesi onu istemedi ve 1 hafta daha zorla anne terbiyesi aldıktan ve evinde kuru mamaya alıştıktan sonra dün akşam bize, kalıcı yuvasına geldi. British shorthair bir delikanlımız var.
Önceden kumu, kuru maması, malt ve birkaç ihtiyacını daha aldım.
Birkaç öneriye ihtiyacım var.

1- Kuru mama olarak ND Kitten tavuk ve narlı aldık. Önceki evinde Orijin ile beslenmiş ama bunu da sorunsuz yedi. Köpek ürünlerini çok iyi biliyorum ama kedi camiasında yeniyim. Aldığımız mama nasıldır? Dün akşam ND mamayı yemeden önce yaptığı kakası kokmazken, az önce yaptığı kakanın kokusuyla beni benden aldı, örtünceye kadar.

2- Yaş mama olarak Animonda Carny Kitten ile beslenmiş. Ancak öncesinde eve Royal Canin Kitten yaş mama almıştım. Animonda mamanın paketinde 200 gram var ve bitirmesi mümkün değil. 85 gramlık mamaları bile bitirmediği düşünüldüğünde, Royal Canin'e devam etmemde sakınca var mıdır? Alternatif olarak Proplan Junior Tavuk etli ve yine Kitten olanları çok daha uygun fiyata bulabiliyorum. Yine Purina Gourmet Gold ve Gimcat ShinyCat Yavru mamasınını da çok öveni okudum beynim yandı. Tecrübeli arkadaşlar ne derler acep?

3- Doğduğu evdeki sahibi Dr. Natures Multivitamine Plus ürününden 2 hafta önce vermeye başladığını, haftada 1 defa 1 ml vermem gerektiğini önerdi. Aynı zamanda kedinin malt yemeye de alışık olduğunu fark ettim. Maltın kutusunu görünce üzerine zıpladı ve denemek için verdiğimde önce parmağımdakini bitirdi, sonra hızını alamayıp beni de yemeye çalıştı.

4- GimCat multivitamin de kullanmayı önerdiler. Bu kadar fazla multivitamin takviyesi, kedinin karaciğerine, böbreklerine yüklenmez mi?

Ara ara yeniden sorular sorarak başınızı ağrıtacağım ancak bunlar alışveriş listemde hızlı olanlar.

Şimdiden teşekkürler.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
1. sorunuz için aldıgınız mama gayet güzel bir mama. Ancak eski mamasından size biraz verip 1 hafta içinde yavaş yavaş yeni mamaya geçmeniz daha saglıklı olurdu. Ani değişiklikler yaşadıgınız dışkı kokusu, isal , kabız, gaz cıkarma gibi şeylere sebep olabilir. her hayvanda farklıdır. Bu arada yavru kedi kakaları bence yetişkinlere göre kat kat daha kötü kokuyor :D Kum olarak ne kullanıyorsunuz o da önemli bir konu sonrası için.

2. soru :) Royal Canin sevmiyorum abartılmış bir marka oldugunu düşnüüyorum. Gourmet güzeldir fakat %4 gerçek et oranı var, yani sadece nem olarak hayvanı rahatlatır, gercek et anlamında bir katkısı yok. Gimcat ShinyCat de %50 ye yakın tavuk var, oldukca güzeldir tercih edebilirsiniz. Ben şahsen marka ismine para vermemek adına Felicia Konserve mama alıyorum. Kuru maması başarısız olsa da yaş mama olarak gimcat ile aynı et oranına ve değerlere sahip. Fiyat olarak cok daha uygun, bence bunu düşünebilirsiniz.
Bu arada belirtmek isterim 4 farklı veterinerimin 4ü de yaş mamayı haftada 1 gün 85 gr konserve yeterli fazla vermeyin dedi. Sizde beslenme şekli olarak Kuru mama, 3 günde bir malt, haftada 1 yaş mama olarak devam etmeniz iyi olur.

3. sorunuz için takviye kullanamdıgım için bilgimde yok. Ancak malt cok önemli bir durum. HEr kediye bence takviyeden önce malt kullanılması gerekiyor. Malt ın içinde vitaminler zaten oluyor, acıkcası veterinerin yönlendirmesine göre ekstra takviyeye gitmenizde fayda var. Söz meclisten dışarı lütfen sahsi algılamayın ancak bazı cins kedi satıcıları kedilere hacim kazandırıp erken sahiplendirmek için baya bir takviye basıyor diye duydum.
Sorunuza dönecek olur isek güzel bir malt vermeyi ihmal etmeyin. Dİğer multivitamin olayını acıkcası pek gerek görmüyorum, bazı maltlar dediğmi gibi takviye olarak son derece yeterli oluyor.

4. soru , aslında 3nün içerisinde dediğim gibi veterinere danışmanız gerekiyor. Eğer ihtiyacı olmayan birşeyleri hayvana yüklerseniz dediğiniz gibi sorunlar yaratacaktır. Faydalı şeylerin fazlası da zararlı. Muhtemel veteriner de malt ınızı kaliteli sectiyseniz gerek görmeyecektir.

Dilediğiniz gibi sorabilirsiniz elimizden geldiğince yardımcı oluruz :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba, öncelikle sitemize hoş geldiniz umarız kedinizle uzun yıllar geçirirsiniz. :)
N&D birkaç ay önce içerik değiştirdiği için kesin bir şey söylemek mümkün değil, N&D'nin eski içeriği yeterli ve kullanılabilirdi. Eğer mama kaynaklı bir sorun yaşamazsanız bu markaya devam edebilirsiniz. Dışkısında fazla koku olmaya devam ederse farklı markalar deneyip gözlemlemenizi öneririm.

Yaş mama olarak Schesir ve Gimcat tavsiye edebilirim. Purina gourmet de fena değildir ancak diğer markalar varken Purina almayın derim. Royal Canin ve Animonda pek kaliteli markalar değiller, elinizdeki bitene kadar kullanıp yeniden almamanızı tavsiye ederim.

Kan tahlili yaptırmadan vitamin takviyesi kullanmak pek doğru değil, öncelikle hangi vitamin eksiği olduğunu belirlemeli ve buna uygun şekilde takviye kullanmalısınız. Kaliteli mamalarla beslenen kedilerin çoğunlukla vitamin takviyesine ihtiyacı olmaz. Bunun yerine tüy topu önleyici malt kullanmanızı tavsiye ederim. Gimcat'in maltını tavsiye edebilirim. Kesinlikle gereğinden fazla vitamin-kalsiyum-protein alırlarsa hastalanırlar.

340070007

Hayvansever
Kedi Dostu
1. sorunuz için aldıgınız mama gayet güzel bir mama. Ancak eski mamasından size biraz verip 1 hafta içinde yavaş yavaş yeni mamaya geçmeniz daha saglıklı olurdu. Ani değişiklikler yaşadıgınız dışkı kokusu, isal , kabız, gaz cıkarma gibi şeylere sebep olabilir. her hayvanda farklıdır. Bu arada yavru kedi kakaları bence yetişkinlere göre kat kat daha kötü kokuyor :D Kum olarak ne kullanıyorsunuz o da önemli bir konu sonrası için.

2. soru :) Royal Canin sevmiyorum abartılmış bir marka oldugunu düşnüüyorum. Gourmet güzeldir fakat %4 gerçek et oranı var, yani sadece nem olarak hayvanı rahatlatır, gercek et anlamında bir katkısı yok. Gimcat ShinyCat de %50 ye yakın tavuk var, oldukca güzeldir tercih edebilirsiniz. Ben şahsen marka ismine para vermemek adına Felicia Konserve mama alıyorum. Kuru maması başarısız olsa da yaş mama olarak gimcat ile aynı et oranına ve değerlere sahip. Fiyat olarak cok daha uygun, bence bunu düşünebilirsiniz.
Bu arada belirtmek isterim 4 farklı veterinerimin 4ü de yaş mamayı haftada 1 gün 85 gr konserve yeterli fazla vermeyin dedi. Sizde beslenme şekli olarak Kuru mama, 3 günde bir malt, haftada 1 yaş mama olarak devam etmeniz iyi olur.

3. sorunuz için takviye kullanamdıgım için bilgimde yok. Ancak malt cok önemli bir durum. HEr kediye bence takviyeden önce malt kullanılması gerekiyor. Malt ın içinde vitaminler zaten oluyor, acıkcası veterinerin yönlendirmesine göre ekstra takviyeye gitmenizde fayda var. Söz meclisten dışarı lütfen sahsi algılamayın ancak bazı cins kedi satıcıları kedilere hacim kazandırıp erken sahiplendirmek için baya bir takviye basıyor diye duydum.
Sorunuza dönecek olur isek güzel bir malt vermeyi ihmal etmeyin. Dİğer multivitamin olayını acıkcası pek gerek görmüyorum, bazı maltlar dediğmi gibi takviye olarak son derece yeterli oluyor.

4. soru , aslında 3nün içerisinde dediğim gibi veterinere danışmanız gerekiyor. Eğer ihtiyacı olmayan birşeyleri hayvana yüklerseniz dediğiniz gibi sorunlar yaratacaktır. Faydalı şeylerin fazlası da zararlı. Muhtemel veteriner de malt ınızı kaliteli sectiyseniz gerek görmeyecektir.

Dilediğiniz gibi sorabilirsiniz elimizden geldiğince yardımcı oluruz :)
Öncelikle uzun uzadıya cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Eski mamasından almayı unuttuk. Dediğiniz gibi kedi 1 günde ayaklı gaz bombasına döndü. Acaba bir şekilde eski mamasından da satın alsam mı diye düşünmeye başladım. Tuvaletini yapıyor ama dün mamayı yedikten sonraki ilk tuvaletinde zorlandı. Biraz kanattı sanırım (kuma çok sürttü). Aynı sorun diğer denemelerinde olmadı. Her seferinde azar azar da olsa yaptı. Bugün sabah koyduğum yaş mamanın (85 gr) 3te birini yedi (sevmedi RC'yi), çay bardağının 3te1'i kadar da kuru mama yedi ve mamaya sırtını döndü. Ben de kaldırdım. Az önce tuvaletini zorlanmadan yaptı. Ama o koku :D

R.C. mamadan elimde bir tane daha var. Denemek için bugün petshoptan proplan junior aldım. GimCat'i ben de cidden düşünüyorum. Hem de fiyat olarak çok daha ekonomik oluyor.

Malt olarak GimCat Malt-soft Extra aldık. Kapağını açınca kendini kaybetti.

Kum olarak Proplan marsilya sabunlu aldık. Yavru kaka kokusunda yardımcı olur diye düşündük. Kullanan arkadaşların önerilerine uydum burada :)

Vitamin olarak BioPetActive Multivitamin bulabildik bugün. Malt'a oranla çok daha kıvamlı geldiğinden midir yoksa kokusunu mu beğenmedi ama bir defa dilini değdirdikten sonra umursamadı.

İlk aşıları için randevumuz Cuma günü. Kendi veterinerimize daha götüremedik. Hafta başından beri çok yoğun kar yağışı nedeniyle üşütmek istemedik.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Proplan ın kumu yok diye biliyorum proline olabilir mi kum? ilk o kumu kullanmıstırm bende, biraz büyüdüğünde yetersiz geldi. ama yavru iken koku bastırımı cok iyiydi. oldukca da ucuz bir kum.

mama gecişi 1 hafta da tamamlanmalı, eğer eski mamadan alırsanız tamamını bitirtmeye calısmamanız lazım bilginiz olsun.

Dışkıda kan ciddi bir durumdur, kuma sürtmek ile olabileceğini pek sanmıyorum ama kabızlık da sebep olabilir sanırım. Kabız olma durumunda kefir yogurt ya da en basitinden yaş mama verip dışkısını yumuşatsanız iyi olur.

Proplan ın konservesi de pek iyi değil, gimcat e yönelebilirseniz iyi olur bence de.

Malt ı güzel sevmişsiniz ama vitamin konusunda birşey diyemem :)

CUma günü zaten veteriner sizi iyi şekilde yönlendirir

340070007

Hayvansever
Kedi Dostu
Proplan ın kumu yok diye biliyorum proline olabilir mi kum? ilk o kumu kullanmıstırm bende, biraz büyüdüğünde yetersiz geldi. ama yavru iken koku bastırımı cok iyiydi. oldukca da ucuz bir kum.

mama gecişi 1 hafta da tamamlanmalı, eğer eski mamadan alırsanız tamamını bitirtmeye calısmamanız lazım bilginiz olsun.

Dışkıda kan ciddi bir durumdur, kuma sürtmek ile olabileceğini pek sanmıyorum ama kabızlık da sebep olabilir sanırım. Kabız olma durumunda kefir yogurt ya da en basitinden yaş mama verip dışkısını yumuşatsanız iyi olur.

Proplan ın konservesi de pek iyi değil, gimcat e yönelebilirseniz iyi olur bence de.

Malt ı güzel sevmişsiniz ama vitamin konusunda birşey diyemem :)

CUma günü zaten veteriner sizi iyi şekilde yönlendirir
Evet haklısınız Proline imiş. Bütün gece uyutmadı vatandaş, kafam çok karışık :D

Dışkıdaki kan damlası sanıyorum kabızlık sebebiyle olmuş olmalı. Bugün az da olsa yaş mama yediği için az önce kakasını çok daha rahat yaptı. Herhangi bir sorun göremedim.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Proline güzeldir fakat cins kedilerde kronik rahatsızlıklardan dolayı kokulu kum kullanmayın diyorlar. Gerci britishlerde sadece böbrek rahatsızlıgı kronik, nefes ile ilgili birşey yok diye hatırlıyorum ama araştırmak lazım. Bu arada biraz büyüdüğünde yeterli gelmez ise mırmır ekstra topaklanan kumu önerebilirim.

Kan ın devamı gelirse acil kontrole götürmenizi tavsiye ederim, haftada 1 vereceğiniz yarım yemek kasıgı yogurt sindirim sistemine cok iyi gelir.

340070007

Hayvansever
Kedi Dostu
Proline güzeldir fakat cins kedilerde kronik rahatsızlıklardan dolayı kokulu kum kullanmayın diyorlar. Gerci britishlerde sadece böbrek rahatsızlıgı kronik, nefes ile ilgili birşey yok diye hatırlıyorum ama araştırmak lazım. Bu arada biraz büyüdüğünde yeterli gelmez ise mırmır ekstra topaklanan kumu önerebilirim.

Kan ın devamı gelirse acil kontrole götürmenizi tavsiye ederim, haftada 1 vereceğiniz yarım yemek kasıgı yogurt sindirim sistemine cok iyi gelir.
Merhaba,
Öncelikle üşenmeden yorum yaptığınız için tekrar teşekkür ederim :)
Kanama bir daha hiç olmadı. Dün az miktar yaş mama da yedikten sonra bu sabah tuvaletini rahatça ve kansız şekilde yaptı.

Kedi kumuyla ilgili, Mır Mır kokusuz alabilirim sorun olmaz. Dediğiniz gibi incelemeler de çok başarılı. Kumu değiştirirken hızlı geçiş yapabiliyor muyuz? Yoksa onda da kokudan ötürü bir seçicilik oluyor mu? Proline kumda çok fazla toz oluyor. Ben memnun kalmadım açıkçası. Kullanan arkadaşların bu kadar övmesini de anlamadım :(

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba,
Öncelikle üşenmeden yorum yaptığınız için tekrar teşekkür ederim :)
Kanama bir daha hiç olmadı. Dün az miktar yaş mama da yedikten sonra bu sabah tuvaletini rahatça ve kansız şekilde yaptı.

Kedi kumuyla ilgili, Mır Mır kokusuz alabilirim sorun olmaz. Dediğiniz gibi incelemeler de çok başarılı. Kumu değiştirirken hızlı geçiş yapabiliyor muyuz? Yoksa onda da kokudan ötürü bir seçicilik oluyor mu? Proline kumda çok fazla toz oluyor. Ben memnun kalmadım açıkçası. Kullanan arkadaşların bu kadar övmesini de anlamadım :(

rica ederim :)

proline fiyat performans ürünü. yüksek fiyat vermek istemeyenler bu nedenle bu kumu seviyor.

dışkıda kan devam etmiyorsa güzel , sevindim.

Ben kum değişikliklerinde ani geçişler yaptım, acıkcası dogru mu yaptım bilmiyorum fakat hiçbir problem yaşamadım. 6 ayda 5 kum değiştirdim :)

koku bastırma olarak ne yazık ki hiçbir kum rahat ettirmedi fakat mırmır ekstra topak kumları topaklanınca dağılmadıgından kumun ömrü uzadı.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Sitemize hoşgeldiniz.
Dün aşırı yogundum yazamadim. Gerçi Arndiol ve Gülce yorum yapmış bayağı :)

Ben veterinerimin önerisiyle gimcatin vitaminini ve maltini kullanıyorum. Hiçbir sakıncası yok kullanmanızda demişti. Kan değerleri gayet iyiydi. Hatta arada bir peynirli paste alıyorum. Bayılıyor.

Kumu değiştirmede sakınca olduğunu zannetmiyorum. O kadar çok kum değiştirdim ki maalesef... Vancat kullanıyordum yapısını bozdular patilerini kuruttu. Sonra 2 farklı sanicat aldım oksijen gecirgenli ilk başta iyiydi sonra onun da yapısı degisti, topaklanma yapmamaya başladı. Rocat kullandım o da yapısını değişmiş sanırım. Topaklaniyor ama alırken parçalanıyor. Şimdi reflexinkini önerdi veterinerim petshopundaki kardeşi. Onu deneyeceğim. Umarım memnun kalırım.

Mama olarak bizim sahiplendigimizde Kassandra kısırlaştırılmıştı. Nd tavuklu almıştik o zaman tek çeşit vardı kısırda. Sonra reflex deneyelim dedik 4.gunde sokak hayvanlarına verdim. Kızımı kusturdu o kadar kalitesizmis. Sonra bir süre proplan somonlu yedik. Ama o da kusma sorununa yol açtık. Acana ve Orijene geçiş yaptık. Yaklaşık 7 8 ay ikisini yedi. Acana bitince orijen gibi, karışık değil :) Şimdi nd kısır mama kategorisini genişletti, ringa balıklı ve kuzu etli çıkardı. Ringa baliklisi denedik. Sevdi. Şu an kuzu etliyi yiyoruz. Ona bayılıyor.

Ben ayrıca haftada 3 gün yoğurt veya laktozsuz süt ile probiyotikler var sindirim sistemi için 1grlik kutularda. Onu 3e bölüp veriyorum. Bayılıyoruz. Bir de miamorun peynirli veya malti ödül kreması ile çorbası var. Ayda 1 defa da onlardan veriyorum. Çok seviyor :)

Yaş mama da schesir öneririm haftada 1 defa verin en fazla. Çünkü yaş mama dişleri çürütüyor. Schesir firinlandigi için insanlar da yiyebiliyormus 😀 Bizimki pek yaş mama taraftarı olmadığı için ben mümkün mertebe az veriyorum.

Bir de ekleme yapayım: Eğer kisirlastiracaksaniz ki biz kesinlikle kısırlaştırma tavsiye ediyoruz: Acana veya Orijen mama kullanmayın. Erkeklerde fazla protein böbrek rahatsızlığına yol açıyor.

Tüy sayısı kadar ömrü olsun yavrucagin :)

Son düzenleme:

340070007

Hayvansever
Kedi Dostu
Sitemize hoşgeldiniz.
Dün aşırı yogundum yazamadim. Gerçi Arndiol ve Gülce yorum yapmış bayağı :)

Ben veterinerimin önerisiyle gimcatin vitaminini ve maltini kullanıyorum. Hiçbir sakıncası yok kullanmanızda demişti. Kan değerleri gayet iyiydi. Hatta arada bir peynirli paste alıyorum. Bayılıyor.

Kumu değiştirmede sakınca olduğunu zannetmiyorum. O kadar çok kum değiştirdim ki maalesef... Vancat kullanıyordum yapısını bozdular patilerini kuruttu. Sonra 2 farklı sanicat aldım oksijen gecirgenli ilk başta iyiydi sonra onun da yapısı degisti, topaklanma yapmamaya başladı. Rocat kullandım o da yapısını değişmiş sanırım. Topaklaniyor ama alırken parçalanıyor. Şimdi reflexinkini önerdi veterinerim petshopundaki kardeşi. Onu deneyeceğim. Umarım memnun kalırım.

Mama olarak bizim sahiplendigimizde Kassandra kısırlaştırılmıştı. Nd tavuklu almıştik o zaman tek çeşit vardı kısırda. Sonra reflex deneyelim dedik 4.gunde sokak hayvanlarına verdim. Kızımı kusturdu o kadar kalitesizmis. Sonra bir süre proplan somonlu yedik. Ama o da kusma sorununa yol açtık. Acana ve Orijene geçiş yaptık. Yaklaşık 7 8 ay ikisini yedi. Acana bitince orijen gibi, karışık değil :) Şimdi nd kısır mama kategorisini genişletti, ringa balıklı ve kuzu etli çıkardı. Ringa baliklisi denedik. Sevdi. Şu an kuzu etliyi yiyoruz. Ona bayılıyor.

Ben ayrıca haftada 3 gün yoğurt veya laktozsuz süt ile probiyotikler var sindirim sistemi için 1grlik kutularda. Onu 3e bölüp veriyorum. Bayılıyoruz. Bir de miamorun peynirli veya malti ödül kreması ile çorbası var. Ayda 1 defa da onlardan veriyorum. Çok seviyor :)

Yaş mama da schesir öneririm haftada 1 defa verin en fazla. Çünkü yaş mama dişleri çürütüyor. Schesir firinlandigi için insanlar da yiyebiliyormus 😀 Bizimki pek yaş mama taraftarı olmadığı için ben mümkün mertebe az veriyorum.

Bir de ekleme yapayım: Eğer kisirlastiracaksaniz ki biz kesinlikle kısırlaştırma tavsiye ediyoruz: Acana veya Orijen mama kullanmayın. Erkeklerde fazla protein böbrek rahatsızlığına yol açıyor.

Tüyü kadar ömrü olsun yavrucagin :)
Öncelikle uzun uzadıya yazdığınız cevap için size de çok teşekkür ederim :)
Akla takılan bir konu olduğunda muhatap bulunabilen bir site olması çok güzel :)

Kısırlaştırma ilk tercihimiz olacak. Dişi Scottish sahibi (kısır değil) tanıdıklarımız var ve kediyi gördüğünde hazır olduğunda mutlaka çiftleştirelim en azından bir defa diye başımıza üşüşmeye başladılar ama koku ve agresiflik burada belirleyici olacak. İlk kızgınlıktan sonra kısırlaştırma ağır basan bir opsiyon olarak önümde duruyor.

Proplan da evet ilk anda güzel topaklanıyor ama alırken dağılıyor. Fazlaca tozlu olması da o yüzden canımı sıkmadı değil. %99 değiştireceğimi düşünüyorum. Şimdilik stresini azaltmak adına acele etmiyorum. Dün akşam bizimki kedi tuvaletine uçarak giriş yapabileceğini keşfetti :) (Alışma odasında tuvaletin yanında kedi evi var. Henüz tuvaletini kapatmadık. Kedi evinin çatısına çıkıyor ve tuvaletin içine atlıyor. Tuvaletini yapıyor ve çıkıyor :D ) İşte toz meselesi o zaman problem oluyor.

Yaş mamada R.C. den hiç hoşlanmadı. Hatta ilk stres nedeniyle oluşan kabızlıkta yumuşak mama yesin diye üzerine kuru mamadan ekledim ve o şekilde zorla yedi. Denemek için 1 tane proplan junior almış olsam da GimCat sipariş ettim, o gelince ona geçiş yapacağım. İçeriğini daha çok beğendim, site önerileri de o şekilde ağırlıklı :)

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@340070007, bazı kediler ilk kizginliktan sonra alışkanlık haline getirip gene koku ve bırakabiliyorlar. Umarım sizinki öyle olmaz.
Bu arada rica ederiz. Dilediğin konu hakkında başlık açıp sorabilirsiniz :)
Vitamin ve macunlarda gimcat, yaş mamada schesir onerimdir. Mama konusunda fiyat aralığınızı bağlı olarak inceleyebilirsiniz. Hatta bildiğim kadarıyla bazı markalarin britishlere özel maması var.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
@340070007 söyle belirteyim; kedinin birkez çiftleşip çiftmelmemesinin hayvan acısından bir anlamı yok.

Sizin kediniz erkek oldugu için olumsuzluk yaşamazsınız fakat karşı tarafın dişi scootish i nin çiftleşmesinin kedi için hiç faydası yok, tam tersi ömrü kısalacak ve zarar görecektir.

Eğer babalık hakkı ile yavru alıp satmak gibi bir ihtiyacınız yok ise bu konuya hiç girmemeniz daha iyi olur. Ancak üzülerek söylüyorum karşıdaki dişi scootish e üzüldüm, böyle yaklaşım sergiyelen bir sahibi oldugu için ilerde sıkıntı yaşayabilir.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Arndiol, maalesef çoğu cins hayvan sahibi, hayvanları ticaret için kullanıyor :( keşke yasaklama gelse bu tip olaylara :(

340070007

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sinemelawen, @Arndiol, Aslında her iki dişi sahibi de paralı satmak derdinde değiller. Geçen yıl ki yavruları da öyle ücretsiz sahiplendirdiler. Keza ben de pek önemsemiyorum o para mevzusunu. Biz çok aradık, 2. el araba isteyenler dahi oldu (30 bin TL istedi biri). Kısırlaştırma takvimi sanırım Leo'nun tavrına göre belli olacak.

Az önce veterinerimizden geldik. Leo 860 gram çıktı (bugün 8. haftasını doldurdu). Herhangi bir sağlık sorunu çıkmazken, iç parazit uygulamasının yan etkileriyle uğraşıyoruz. 1 gün ishal olabilir dedi, eve geldikten 1 saat sonra her tarafına buladı arkadaş. Dış parazit ve karma aşısı yapıldı. Haftaya Felv aşısı var. Ondan 2 hafta sonra Karma 2, ondan 1 hafta sonra felv 2, ondan 2 hafta sonra da kuduz aşısı olacak.

İlk günkü kabızlık ve mevcut gaz problemini konuştuk, bir terslik görmedi :)

Bakalım bizi gelecekte neler bekliyor :D