Kuru Mamanın Zararları

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kuru mamanın zararlarını çok açık bir şekilde dile getiren 1 saatlik muhteşem bir belgesel. Her hayvanseverin izlemesini tavsiye ederim. Lütfen onlara zehir yedirmeyin.

destanhbf

Hayvansever
elbette içerisinde pek çok koruyucu ve katkı maddeleri var. lakin mamaların uzun ömürlü olmalarını da bu sağlıyor. bizler de isteriz hayvanlara doğal verelim her şeyi. ama ne ekonomik durumlar ne de şartlar elverir bu duruma. bu sebeple her zaman derim. dandik mama almayın. o mamaların kendisi fos.. mama oranı 3 se içerisinde bulunan koku ve tat veren arama oranı 5. bu da demek oluyor ki hayvanlar bu tarz mamalara bayılıyor. onun yerine en azından orta çıta olarak tabir edilen mamalardan tedarik edebilirsiniz. durumunuz çok iyiyse piyasada ki en kaliteli mamaları alabilirsiniz. et tavuk ciğer sosis salam sucuk gibi gıdaların sürekli verilmesi doğru değildir. unutmayalım ki zaman içerisinde bu hayvanlar doğada ki vahşi hayatın gerektirdiği avcılık hünerlerinde körelmişlerdir. bundan dolayı her çiğ besin onlar için faydalı olmayacaktır. ödül olarak aralarda tavuk ve et verebilirsiniz ama pişmiş olmak şartıyla. onun dışında taze tutulan balık varsa elinizde ondan pişirip istediğiniz kadar verin. balık kediye zararlı değildir. yenilebilir olanları yani. ama video genel anlamda güzel.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Zaten onlara zarar veren katkı maddeleri ve ben onların her gün yapay gıda yemelerine kesinlikle karşıyım. Çok kaliteli mamalar dışında beslenen hiçbir kedi, köpek hatta tavşanın hayatı boyunca sıkıntısız yaşadığını görmedim illa bir yerden patlak veriyor kuru mama kullanımı azaltmak amacıyla kurulan bir çok firmaya destek vermek yerine sırf içinde bir fazla et aroması daha az tahıl var diye o markayı kullanmak yine saçma geliyor bana. Düzenli etle beslediğim hiçbir hayvanımda hiçbir sıkıntı yaşamadım aksine çok büyük gelişme gösterdiler.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Kuru mama, yaş mama ve başka besinlerle desteklenirse gayet sağlıklı olduklarını düşünüyorum. Yumurta sarısı, keçi sütü, tavuk ciğeri haşlama, yoğurt ve bir takım başka vitaminlerle destekleyebilirsiniz.

destanhbf

Hayvansever
Zaten onlara zarar veren katkı maddeleri ve ben onların her gün yapay gıda yemelerine kesinlikle karşıyım. Çok kaliteli mamalar dışında beslenen hiçbir kedi, köpek hatta tavşanın hayatı boyunca sıkıntısız yaşadığını görmedim illa bir yerden patlak veriyor kuru mama kullanımı azaltmak amacıyla kurulan bir çok firmaya destek vermek yerine sırf içinde bir fazla et aroması daha az tahıl var diye o markayı kullanmak yine saçma geliyor bana. Düzenli etle beslediğim hiçbir hayvanımda hiçbir sıkıntı yaşamadım aksine çok büyük gelişme gösterdiler.
aslında o tamamen bakan kişinin deneyimi ile alakalı. yani sadece hayvana yemini suyunu verdim tamamdır herşey yolunda demek değil. aşısı geldiğinide aşısı bakımı geldiğinde bakımı kontrolü geldiğinde kontrolü. bunlara dikkat etmek de önemli benim evimde 20 yaşında kedim var. bir hayli yaşlı yıllarca sokaklarda yaşamış. aç kalmış susuz kalmış sokaklarda ne bulursa öyle beslenmiş. biz ilk gördüğümüzde 2 sene boyunca kuru mama verdik. öğrendik ki mahallede kendisine verilen mama yemek artığı ile besleniyormuş. sonra sahiplendim. ve şu an 20 yaşında. aynı şekilde komşumun 13 yaşında kedisi var. oda en dandik diyebileceğimiz mamalardan birisiyle beslenmiş bu yaşına kadar. önemli olan bilinçli olmak hayvanın sorunu olduğunda profesyonel yardım almak. yoksa bi laf var ataların dediği bakarsan bağ bakmazsan dağ olur diye. çok güzel cins kediler alıp bakamayıp barınaklara atanları da biliyoruz duyuyoruz. emek olduktan sonra gerisi boş.

dilasirvan

Hayvansever
Kedi Dostu
Tabi en sağlıklısı çiğ beslenme. Ama ben buradaki etlere de güvenemiyorum. :(

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tabi en sağlıklısı çiğ beslenme. Ama ben buradaki etlere de güvenemiyorum. :(
Yabancı ülkelerde çoklu üretim ve markalaşma daha fazla olduğundan aslında asıl güvenmemeniz gereken yabancı ülkelerin etleri. Çoğu hayvan kesilene kadar etrafında binlerce hayvanla beraber sadece temel ihtiyaçlarını karşılayarak yaşayabiliyor. Türkiye'de birçok güvenilir kasap bulunuyor. Kesilmiş hayvanların aşılarının tam ve Türkiye'de yetiştirilmiş olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Kullanılmıyor

Hayvansever
Kuru Mama zararlıysa ıslak mama mı tercih etmeliyiz.
ıslak mama da cok masum degil inanın sık ve kalitesiz olanları yedirmek diş etlerini mahvediyor kedilerde 2 yasında kedi sahiplendik sokaktan dısarda hep bu yas mama türü şeyler yedigi icin suan kuru mamayı cok kıramıyor mesela diş etleri kırmızı hep

Ghostcastle

Hayvansever
Kopek Dostu
ıslak mama da cok masum degil inanın sık ve kalitesiz olanları yedirmek diş etlerini mahvediyor kedilerde 2 yasında kedi sahiplendik sokaktan dısarda hep bu yas mama türü şeyler yedigi icin suan kuru mamayı cok kıramıyor mesela diş etleri kırmızı hep

Islak mama alıyordum arada bir kuru mama alıyordum bizim iş yerinin orada kedi var onu besliyorum kendim apartmanda yaşadığım için evcil hayvan evde besleyemiyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kuru Mama zararlıysa ıslak mama mı tercih etmeliyiz.
Kesinlikle hayır. Yaş mamaların kuru mamalardan tek farkı ıslak olmasıdır. Her şeyde olduğu gibi kuru mamanın ve yaş mamanın kalitelisi tercih edilmeli ve ne olduğu belirsiz ürünlerden kaçınılmalıdır. Ek gıdalara da yer verilmelidir. Yaş mama yerine evde kendi pişirdiğiniz baharatsız ve tuzsuz et ürünlerinden vermeniz her zaman daha sağlıklı olacaktır. Düzenli olarak yaş mama vermek isterseniz haftada ortalama iki kez vermeniz bir sorun yaratmayacaktır.

destanhbf

Hayvansever
her zaman kuru mama verilmesi arada bi yanına değişiklik olarak yaş mama biraz pişmiş et veya ciğer yada ev yemeği baharatsız olmak kaydıyla tavsiye ederim.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Kuru mama, haftada bir kere yaş mama, yoğurt arada sulandırılmış süt bizimki seviyor. Tavuk göğsü aldıysam hiç tuzsuz bir şekilde pişirip veriyorum arada. Ev yemeği vermiyorum versemde yemez cins bizimki ton balığına bile arkasını dönüp gidiyor.

Şeyma oğuz

Hayvansever
Kuru mama diğer besleyici yiyeceklerle desteklenirse yeterlidir diye düşünüyorum lakin benimki mamadan başka birşey yemiyor malesef, ☹️

Melike yemen

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben yemeyeceğim şeyi evladıma neden yedireyim mantığı ile hareket ediyorum evde kendim mama yapıyorum fazla fazla yapıp difirize atıyorum durduk yere neden hasta olsun ki iki senedir oğluma evde yaptığım ile besliyorum gayet sağlıklı 11 aylık olan da dördüncü ayından beridir benim yaptığımla besleniyor bir sorun yasamadık hem evde doğal organik olan mamadan neden hasta olsun ki mama verdim su verdim bitti mantığındaysanız bence boşuna zehirlemeyin