Kuru Mamanın Zararları

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Lokman

Hayvansever
Kedi Dostu
10kg 100tlyede etli mama var. 10k 500tlyede etli mama var. Sizce hangisi daha dogaldir.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Lokman, önemli olan içerik. Ama 10liralik mama alınmaz. İçinde et yok, et proteini var.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
10kg 100tlyede etli mama var. 10k 500tlyede etli mama var. Sizce hangisi daha dogaldir.
10 liralık mamanın içeriğindeki et hayvanın derisi veya kullanılmaması gereken bir kısmı olabilir. Yalnızca fiyata göre değerlendirmek de ayrıca doğru olmaz. Marka ismini bilmek gerekir. 10 lira 100 lira kıyaslamasıyla hiçbir yere varamayız.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Kuru mamaların mümkün olduğunca tercih edilmemesi gerektiğini biliyordum fakat bu kadar kapsamlı bir biçimde içerisinde ölmüş hayvanların uzuvlarının bulunduğunu, yaşanan o salgını ve buna rağmen bunların yasal olması beni şaşırttı, çok acı bir durum. Durum hala bu kadar kötü mü diye sormak istiyorum fakat sanırım cevap ortada... @socrabbit hayvanseverlerin artık daha bilinçli olduğunu düşünüyorum umarım bu sektör bir gün son bulur.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kuru mamaların mümkün olduğunca tercih edilmemesi gerektiğini biliyordum fakat bu kadar kapsamlı bir biçimde içerisinde ölmüş hayvanların uzuvlarının bulunduğunu, yaşanan o salgını ve buna rağmen bunların yasal olması beni şaşırttı, çok acı bir durum. Durum hala bu kadar kötü mü diye sormak istiyorum fakat sanırım cevap ortada... @socrabbit hayvanseverlerin artık daha bilinçli olduğunu düşünüyorum umarım bu sektör bir gün son bulur.
Belgesel 2016'da çekildi yani yapılanlar değişmiş olamaz. Mama şirketleri araştırmasını bilmeyen herkesin yaptığı neyse onu yapan kesimden oldukça iyi paralar kazanıyor. Hayvanseverleri bırakın veterinerlerin bile yeterli bilince sahip olduğunu sanmıyorum.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Evde kendi hazırlayan arkadaştan bende nasıl hazırladığına dair tarif isteyebilir miyim? Bizim cins yer mi acaba?

Murat Ozmen

Hayvansever
Kopek Dostu
elbette içerisinde pek çok koruyucu ve katkı maddeleri var. lakin mamaların uzun ömürlü olmalarını da bu sağlıyor. bizler de isteriz hayvanlara doğal verelim her şeyi. ama ne ekonomik durumlar ne de şartlar elverir bu duruma. bu sebeple her zaman derim. dandik mama almayın. o mamaların kendisi fos.. mama oranı 3 se içerisinde bulunan koku ve tat veren arama oranı 5. bu da demek oluyor ki hayvanlar bu tarz mamalara bayılıyor. onun yerine en azından orta çıta olarak tabir edilen mamalardan tedarik edebilirsiniz. durumunuz çok iyiyse piyasada ki en kaliteli mamaları alabilirsiniz. et tavuk ciğer sosis salam sucuk gibi gıdaların sürekli verilmesi doğru değildir. unutmayalım ki zaman içerisinde bu hayvanlar doğada ki vahşi hayatın gerektirdiği avcılık hünerlerinde körelmişlerdir. bundan dolayı her çiğ besin onlar için faydalı olmayacaktır. ödül olarak aralarda tavuk ve et verebilirsiniz ama pişmiş olmak şartıyla. onun dışında taze tutulan balık varsa elinizde ondan pişirip istediğiniz kadar verin. balık kediye zararlı değildir. yenilebilir olanları yani. ama video genel anlamda güzel.

Merhaba,

6 Yıldır barf/raw çiğ kedi köpek maması üzerine araştırırım. yazınızda katılmadığım noktalar
ortalama kurumama fiyatı ile çiğ mama fiyatları arasında fark yoktur.
sosis salam sucuk köpeğe kediye vermemenizi tavsiye ederim
Hayvanlar körelmiş olabilirler fakat hala kurtlar ile yüzde 99.9 aynı sindirim sistemine sahiptirler.
kedinize veya köpeğe pişmiş hiç birşey verilmez . balık da taze ise hele birde taze ise çiğ verilir
biraz araştırma yapmanızı rica ederim :

Murat Ozmen

Hayvansever
Kopek Dostu
Kuru mama, yaş mama ve başka besinlerle desteklenirse gayet sağlıklı olduklarını düşünüyorum. Yumurta sarısı, keçi sütü, tavuk ciğeri haşlama, yoğurt ve bir takım başka vitaminlerle destekleyebilirsiniz.
Selamlar
kurumama vermeyin sadece ek besin maddelerini verin daha sağlıklı:))

CerenSSZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Kesinlikle hayır. Yaş mamaların kuru mamalardan tek farkı ıslak olmasıdır. Her şeyde olduğu gibi kuru mamanın ve yaş mamanın kalitelisi tercih edilmeli ve ne olduğu belirsiz ürünlerden kaçınılmalıdır. Ek gıdalara da yer verilmelidir. Yaş mama yerine evde kendi pişirdiğiniz baharatsız ve tuzsuz et ürünlerinden vermeniz her zaman daha sağlıklı olacaktır. Düzenli olarak yaş mama vermek isterseniz haftada ortalama iki kez vermeniz bir sorun yaratmayacaktır.
Ya ben kuru mamasını(Royal Canin-mother&babycat) veriyorum ekstra yumurta sarısı,yoğurt,peynir,tuzsuz pişmiş et verdiğim oldu. Bir ara az az yaş mama verdim. Ekstra her gün vitamin maltını yediriyorum. Doğru mu yapıyorum sizce? Doğruysa ekstra daha ne yapabilirim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba,

6 Yıldır barf/raw çiğ kedi köpek maması üzerine araştırırım. yazınızda katılmadığım noktalar
ortalama kurumama fiyatı ile çiğ mama fiyatları arasında fark yoktur.
sosis salam sucuk köpeğe kediye vermemenizi tavsiye ederim
Hayvanlar körelmiş olabilirler fakat hala kurtlar ile yüzde 99.9 aynı sindirim sistemine sahiptirler.
kedinize veya köpeğe pişmiş hiç birşey verilmez . balık da taze ise hele birde taze ise çiğ verilir
biraz araştırma yapmanızı rica ederim :
Barf/raw besleme hakkında deneyimlerinizi bizimle paylaşmanızı çok isteriz. Çiğ beslenme konusunda ön yargıları kırmak oldukça zor :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ya ben kuru mamasını(Royal Canin-mother&babycat) veriyorum ekstra yumurta sarısı,yoğurt,peynir,tuzsuz pişmiş et verdiğim oldu. Bir ara az az yaş mama verdim. Ekstra her gün vitamin maltını yediriyorum. Doğru mu yapıyorum sizce? Doğruysa ekstra daha ne yapabilirim.
Açıkçası Royal Canin yavru kedi maması yüksek kaliteye sahip bir mama değil, o fiyata daha iyilerini bulabilirsiniz. Yumurtanın sarısı yerine yalnız beyazını veya bütün yumurtayı vermenizi tavsiye ederim. Ek olarak aromasız kefir de verebilirsiniz. Yaş mamayı kaliteli olduğu sürece vermeniz de bir sakınca yok.

Murat Ozmen

Hayvansever
Kopek Dostu
Barf/raw besleme hakkında deneyimlerinizi bizimle paylaşmanızı çok isteriz. Çiğ beslenme konusunda ön yargıları kırmak oldukça zor :)

Kısaca tüm resmi görebilmek için bir kaç bişey söyleyeyim sonra sorularınız olursa cevaplarım
1- Proplan ve royal canin kedi de ve köpekte en kötü mamadır.
2-Kurum

Proplan ve royal canin mamalar veterinere en çok kar bırakan mamadır. Dünyanında en kötü mamasıdır. ben sokak hayvanlarına bile vermiyorum. Acana Hakkında bir kaç bişey söylemek gerekirse güzel mamadır. ama çok kuvvetlidir. acana verdiğiniz kedi köpeği yormanız lazım. Vitamin vermek için kedide hemogram baktırın ihtiyacı var mı orada görürsünüz. Çok vitamin vermek iyi değil tüy dökülmesi vs çeşitli şeylere yol açabilir. Lütfen çiğ beslemeyi araştırın kediniz 5 kilo olsa hergün 100 gram tavuk verseniz yeter :) ne vitamin ile ne de mama ile uğraşmassınız tavuğun kilosu (migros beypiliç parmak tavuk bonfile kg fiyatı 19 TL ayda 3 kg yiyecek 60 TL yapar ) acık da 15 gramda tavuk ciğer verin bitti gitti. kediler net etçil hayvanlardır. size aslana kaplana kurumama verilmesi doğru gelmiyor da kedilere bu aptal mamaları vermek doğru geliyor :)

CerenSSZ

Hayvansever
Kedi Dostu
Açıkçası Royal Canin yavru kedi maması yüksek kaliteye sahip bir mama değil, o fiyata daha iyilerini bulabilirsiniz. Yumurtanın sarısı yerine yalnız beyazını veya bütün yumurtayı vermenizi tavsiye ederim. Ek olarak aromasız kefir de verebilirsiniz. Yaş mamayı kaliteli olduğu sürece vermeniz de bir sakınca yok.
Royal Canin fiyatlarında hangi mamayı öneriyorsunuz? Bi de “ çiğ mama “ hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.

Yumurtanın sarısının daha iyi olduğunu söyledi veterinerim, ben bütün yumurta vermiştim başta

Kısaca tüm resmi görebilmek için bir kaç bişey söyleyeyim sonra sorularınız olursa cevaplarım
2-Kurum

Proplan ve royal canin mamalar veterinere en çok kar bırakan mamadır. Dünyanında en kötü mamasıdır. ben sokak hayvanlarına bile vermiyorum. Acana Hakkında bir kaç bişey söylemek gerekirse güzel mamadır. ama çok kuvvetlidir. acana verdiğiniz kedi köpeği yormanız lazım. Vitamin vermek için kedide hemogram baktırın ihtiyacı var mı orada görürsünüz. Çok vitamin vermek iyi değil tüy dökülmesi vs çeşitli şeylere yol açabilir. Lütfen çiğ beslemeyi araştırın kediniz 5 kilo olsa hergün 100 gram tavuk verseniz yeter :) ne vitamin ile ne de mama ile uğraşmassınız tavuğun kilosu (migros beypiliç parmak tavuk bonfile kg fiyatı 19 TL ayda 3 kg yiyecek 60 TL yapar ) acık da 15 gramda tavuk ciğer verin bitti gitti. kediler net etçil hayvanlardır. size aslana kaplana kurumama verilmesi doğru gelmiyor da kedilere bu aptal mamaları vermek doğru geliyor :)
Bağışıklık sistemi zayıftı başlarda ilaç ve vitamin kullandık

2-Kurum

Pişirdiğim zaman tavuk, et veriyorum tuzsuz vs. zaten ben ekstra bunları yapıyorum ama bu kadar insan kuru mamayla besliyor 🤷🏻‍♀️

Tokyo

Hayvansever
Kopek Dostu
2-Kurum

Kuru mama yaş mama konusu, ekonomideki klasikçiler ve keynesciler gibi sanırım hiçbir zaman son bulamayacak.
Her iki tarafta sürekli kendi taraflarına göre haklı olduklarını ispatlamak üzere tezler ortaya sunuyor.
Bana görede köpek ve kedilere mama vermek mantıklı gelmiyor.
Ama Kadıköy'de martıların bile kedi maması yediğini düşünürsek, hayvanların metabolizmalarını insanoğlunun ne hale getirdiğini anlayabiliriz.
Köpek mamalarında tahılsız olan Orijen Acana ve N&D markalarını beğenip tavsiye ediyorum.

Peki Murat Bey, konuya vakıf olup yaptığınız araştırmalara göre;

1) Çiğ beslenme için 60 günlük yavru bir köpek için nasıl bir başlangıç önerirsiniz?
2) Sadece çiğ beslenme mi öneriyorsunuz yoksa yukarıda bahsettiğim mamalarla karışık bir beslenme mi önerirsiniz?
3) Barf/raw satın alınabilecek pek fazla yer yok ülkemizde tavsiye edeceğiniz bir kişi yada firma var mı?
4) Malum kuru mamaların kullananlara göre bir artı tarafı da zahmetsiz olup hazır halde alınması. Ürünleri hazırlayıp saklanmasını uygun buluyor musunuz? Yoksa taze olarak mı tüketilmeli?
5) Mamalarda bulunan beslenme tablosunun ( günlük verilmesi gereken oran ) çiğ beslenme için olanı mevcut mudur?

Forumda gördüğüm kadarıyla çiğ beslenme konusunda deneyimli olan @socrabbit fikirlerini bizlerle paylaşırsa yararlı olacağını düşünüyorum. Teşekkürler

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kuru mama yaş mama konusu, ekonomideki klasikçiler ve keynesciler gibi sanırım hiçbir zaman son bulamayacak.
Her iki tarafta sürekli kendi taraflarına göre haklı olduklarını ispatlamak üzere tezler ortaya sunuyor.
Bana görede köpek ve kedilere mama vermek mantıklı gelmiyor.
Ama Kadıköy'de martıların bile kedi maması yediğini düşünürsek, hayvanların metabolizmalarını insanoğlunun ne hale getirdiğini anlayabiliriz.
Köpek mamalarında tahılsız olan Orijen Acana ve N&D markalarını beğenip tavsiye ediyorum.

Peki Murat Bey, konuya vakıf olup yaptığınız araştırmalara göre;

1) Çiğ beslenme için 60 günlük yavru bir köpek için nasıl bir başlangıç önerirsiniz?
2) Sadece çiğ beslenme mi öneriyorsunuz yoksa yukarıda bahsettiğim mamalarla karışık bir beslenme mi önerirsiniz?
3) Barf/raw satın alınabilecek pek fazla yer yok ülkemizde tavsiye edeceğiniz bir kişi yada firma var mı?
4) Malum kuru mamaların kullananlara göre bir artı tarafı da zahmetsiz olup hazır halde alınması. Ürünleri hazırlayıp saklanmasını uygun buluyor musunuz? Yoksa taze olarak mı tüketilmeli?
5) Mamalarda bulunan beslenme tablosunun ( günlük verilmesi gereken oran ) çiğ beslenme için olanı mevcut mudur?

Forumda gördüğüm kadarıyla çiğ beslenme konusunda deneyimli olan @socrabbit fikirlerini bizlerle paylaşırsa yararlı olacağını düşünüyorum. Teşekkürler
Merhaba konu başlığının amacı dışına çıkmaması için bu konuyu ayrı bir başlık altında tartışabiliriz. Ayrı başlıkta tartışmayı takip edilebilir kılmak diğer üyelerimiz için de daha sağlıklı olacaktır. :)