Kurban Bayramı Hakkında Düşünceleriniz Neler?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
İslam alemi için çok büyük önem taşıyan Kurban Bayramı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Birçok kişi bu durumu farklı yorumluyor, öldürme, işkence vb. şekilde görüyorlar. Birçok kişi ise Dini görevimi yerine getirebilmek adına benim kurban kesmem gerekiyor diyor.

Peki sizin düşünceleriniz nedir? Sizler Kuban Bayramı hakkında neler düşünüyorsunuz, biraz konuşalım ve seviyeli bir şekilde tartışalım lütfen.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kurban Bayramı tabiki öldürme, işkence falan değil. Ama şöyle bir şey var ki kesilen bir hayvana yapılan muameleler çok yanlış. Mesela hayvanı kurban ederken ona bıçağı göstermemek gerekir. Onu sakinleştirip yavaş bir şekilde yatırıp kesmeniz gerekir.
Ama bazıları hayvanı strese sokuyor, yanında hayvan kesiyor, hayvan kan kokusunu alınca korkuyor sonra zapt etmeye çalışırken ona eziyet ediyorlar.
Eğer usülüne göre kesilirse ne eziyet olur, ne işkence ne de başka bir şey.
Tabiki bunun dışında Kurban Bayramı ve kurban kesmek İslam dini bakımında büyük önem taşıyor.
Aslında şöyle bir şey de var kasaplar da hayvan kesiyorlar ve bunun her hangi manevi bir anlamı yok. Yani geçinmek için yapıyorlar ama onlar hakkında böyle tartışmalar hiç duymadım ama neyse bu başka bir konu.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, çok güzel bir konuya değinmişsiniz kesinlikle sonuna kadar katılıyorum, işkence edilmeden kesilebilir evet ama bazıları bu durumu çok abartıyorlar :(

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@Begüm, abartıyor derken hangi konuda😕

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, kurban edeceği hayvanda işkenceyi abartıyorlar, hayvan kaçtığı zaman sinirleniyor sopa ile vuruyor, kesici aleti saplıyor bunları maalesef geçmiş zamanda haberlerde gördük.

Abartıyorlardan kastım kesmeden önce yaptıkları davranışlar.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@Begüm, evet böyle durumlar var ve nedeni hayvanın endişelenmesi, sonra da can havline düşyor ve kaçmaya çalışıyor. Bunun nedeni bir topluluk, o sıradaki kötü muamele, tanımadığı ortam veya tanımadığı kişiler. Böyle olmasının nedeni aslında insanın merhametli olup olmaması.