Kunduzlar Hakkında İlginç Gerçekler

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Ormanlık alanlardaki ırmaklarda, göllerde, nehirlerde rastlayabileceğiniz kunduz, keskin dişli memeli bir hayvandır. En bilindik özelliği ağaç dallarını büyük bir maharetle keserek set kurma ve yuva yapma yeteneğidir. Kunduzlar sincaplar ve fareler ile aynı aileden gelmektedir. Avrupa’daki sayıları ciddi anlamda azalıştadır. Öte yandan Amerika kunduzları bugün hala yoğun olarak Kanada ve Amerika’da yaşamlarını sürdürmektedir.

En iri kemirgen olarak bilinen bu sevimli canlılar kuyrukları ile birlikte 85 cm’e kadar ulaşabilirler. Kafası küçük olan bu kemirgenlerin çeneleri ise şaşırtıcı biçimde güçlüdür. Hem alt hem de üst çenede ikişer tane kesici diş vardır. Dişleri ile 60 cm kalınlığa sahip ağaçları dahi kolayca kesip kullanabilirler. Tüyleri sık yapılı ve koyu kahverengidir. Çoğunlukla sulak alanda yaşadıkları için kürkleri de soğuya ve suya karşı dayanıklıdır. Bu özelliklerinden ötürü kürkleri için avlanmaları yaygın olarak görülür.

Kunduzlar Hakkında İlginç Gerçekler.jpg


Kunduzlar Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?
 • Kunduzlar tek eşli çiftler halinde yaşarlar. Genellikle 8'e kadar kunduzdan oluşan koloni şeklindeki aile gruplarında yaşarlar. Küçük kardeşler ebeveynleriyle birlikte 2 yıla kadar kalır ve bebek bakımı, yiyecek toplama ve baraj inşasına yardımcı olur.
  • Kunduz aileleri kendi bölgelerini diğer ailelere karşı savunurlar.
 • Aile üyelerini tehlikeye karşı uyarmak için kunduzlar kuyruklarını suya çarparak güçlü bir ses çıkarır.
  • Kunduzlar esasen krepülerdir. Sadece ara sıra gün içinde görülürler. Genellikle akşam karanlığında uyanırlar ve şafak vakti de aktiftirler.
 • Kuyruklar kunduzların belirleyici özelliklerinden biridir. Geniş, siyahımsı pullarla kaplı, geniş ve düzdürler.
  • Kunduzların bir başka özelliği de dişleridir. Tüm kemirgenler gibi, kunduzların da her zaman büyüyen büyük merkezi kesici dişleri (ön dişleri) vardır. Sert şeyleri kemirerek dişlerini daima sivri ve güçlü tutmak için geliştirirler.
 • Kunduzlar yiyecek bulmak için evlerinden uzak mesafelere seyahat ederler. İyi bir kaynak bulurlarsa, yiyecekleri evlerine geri döndürmenin bir yolu olarak yiyecek kaynağına kanallar inşa ederler. Bu yüzden kütükler ve dalları kış aylarında beslenmek için su altında depolarlar.
  • Kunduzlar, küçük ağaçlardan ve dallardan inşa edilmiş kanallardan geçerek kulübelerini inşa ettikleri akıntıya yüzerler. Ormandaki evleri, yuva ve saklanma alanı olarak kullanılan geniş bir kuru oda ile yırtıcıları uzak tutmak için birkaç sualtı girişine sahip olabilir. Yaşam alanı, orman evi ve çevredeki su tarafından iyi izole edilmiştir, bu nedenle sıcaklık, kulübelerin içinde dışarıdan çok daha fazladır.
 • Kunduzlar genellikle çevreye faydalıdır. Birçok su organizması için habitat yaratmada, su tablasını uygun seviyede tutmada ve barajlar ve erozyonu kontrol altında tutmada etkilidirler.
Ayrıca ilginizi çekebilir:

İri Kemirgen Kunduzlar ve Özellikleri

Kunduz Özellikleri ve Bakımı
 


Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul
Kunduzların yuvalarının içini hep merak etmişmdir. Acaba nasıl bir yer :unsure:.
1588691178684.png


Bulabildiğim en ayrıntılı görsel buydu. Bu şekilde, suyun içindeki kanallardan yüzerek yuvaya ulaşıyorlar. Yuvanın içinde de ayrı ayrı odacıklar var. Bunları yavrularını büyütmek, kışın daha sıcak bir alan sağlamak, ya da korunmak için kullanıyorlar. Bir de yiyecekleri depolamak için. :giggle:

1588691275724.png