Kuluçka sorunu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Limon aşığı Beyza

Hayvansever
Kus Dostu
Arkadaşlar selam. Dişi muhabbet kuşum onu aldığımızdan beri bazen böyle tülün içine girip kuluçkaya yatmış gibi şişko şişko oturuyor. Aslında çok tatlı oluyor ama normal olmadığını düşünüyorum. Hareketliliğinde sıkıntı yok hasta değil. Sizce ne olabilir?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Bir fotoğraf yükleyebilir misiniz 🙂

Limon aşığı Beyza

Hayvansever
Kus Dostu
Değişik bir yerde oturduğu için iyi çekemedim ama nerede oturduğunu anlamışsınızdır umarım
Bir de çok ishal yapıyor ve kızgınlık yumurtası atıyor ama erkek almayı düşünmüyoruz ne yapabiliriz

Ekli dosyalar

• 20210504_204217.jpg
    20210504_204217.jpg
    796.2 KB · Görüntüleme: 16
  • 20210504_204055.jpg
    20210504_204055.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 13
  • 20210504_204236.jpg
    20210504_204236.jpg
    860.4 KB · Görüntüleme: 12
  • 20210504_204135.jpg
    20210504_204135.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 14

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Şöyle diyeyim, muhabbet kuşları çok degişik canlılar, garip garip huyları var 🙂 Orada durmayı sevdiği için giriyordur muhtemelen.

Eğer kuşunuz kızgınlık yumurta yapıyorsa en kısa sürede yanına bir eş almanız daha iyi. Aksi türlüsü yanlızlıktan ve üreme isteğinden strese girebilir, hasta olabilir. İshalin ise kızgınlıkla alakası olamz. Ne zamandır ishal kuşunuz? Şu anda hala dışkısı sulu mu? İshal olduğunda neler veriyorsunuz?

Kafesin genel bir fotoğrafını çekip atabilir misiniz, içerisindeki tüm aksesuarları gözükecek şekilde.
Son olarak kuşunuza düzenli olarak neler veriyor, hangi takviyeleri kullanıyorsunuz?

Limon aşığı Beyza

Hayvansever
Kus Dostu
Şöyle, evinde kalamar kemiği kuş kumu mevcut. Haftasonları da suluğuna 5- 6 damla multivitamin damlatıyorum. Bazen dereotu nane kıvırcık veriyoruz çok seviyor. Ama fazla yerse ishal oluyor. O yüzden kontrollü veriyoruz. Şu an hala ishal. Ama bazen de normal yapıyor.onu anlayamıyorum doğrusu:D resimdeki gibi yerde uyuyor bazen ama dediğim gibi hasta değil. Benim limonum nasıl bir kuş bilmiyorum biraz acayip :D <3

Ekli dosyalar

• 20210506_020317.jpg
    20210506_020317.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 12
  • 20210506_020329.jpg
    20210506_020329.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 10

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Öncelikle bazı yanlıs seçimler ve eksikler var kafeste. Aslında başta kafes yanlış olmuş 🙂. Tek bir muhabbet için bile biraz küçük. Ayrıca telleri boyalı olduğu için zaman içerisinde boyalar aşınacak ve kuşlar kemirmemeleri gereken teller ortaya çıkacaktır. Ve tabanda ızgara olmadığı için kuşun dışkısıyla temasi kesilmez ve bundan kaynaklı olarak iç parazit, kursak iltahabı, kursak mantarı v.b. hastalıklar ortaya çıkacaktır. Bu yüzden imkanınız varsa en yakın zamanda kafesi değiştirmenizi tavsiye ederim. Alacağınız kafesin telleri pirinçten yada galvanizden olmalı, tabanında ızgara bulunmalı ve biraz daha büyük olmalı.
Bunun dışında kafeste çok fazla malzeme var ve alanı çok daraltıyor. Yeni bir kafes alır ve burada bir konu açarsanız doğru dizaynın nasıl olması gerektiği hakkında size yardımcı olabilirim.
Kafeste kullandığınız plastik tünkeleri ve aynalı oyuncağı çıkarmanız gerekir. Plastik tüneklerde bakteriler hızlı ürer ve kuşun ayağında mantara neden olur. Aynalı oyuncaksa kuşun kendi yansımasını görmesinden dolayı zararlıdır. Şöyleki kuşlar yansımasını eş sanabilir. Karşı taraftan da ilgi bekler ve beklediği ilgi gelmeyince strese girebilir. Eğer kuşunuz erkekse kızıştığı zaman aynaya kusarak kursak mantarı olabilir. Anadaki yansımasını eşi olarak kabul ederse ilerleyen zamanda yanına eş alındığında kabul etmez. Bu yüzde biran öncep plsatik tüneği ve aynalı oyuncağı çıkartın.
Kafeste kalamar ve kuş kumu dışında mutlaka olması gereken bir şey daha var; kalsiyum blok. Kalsiyum bloğun içinde sadece kalsiyum değil sodyum, magnezyum, minarel, iz elemen v.b. şeyler de içeriri. Bunu da en kısa sürede temin etmeniz gerekiyor 🙂.

Şöyle, evinde kalamar kemiği kuş kumu mevcut. Haftasonları da suluğuna 5- 6 damla multivitamin damlatıyorum. Bazen dereotu nane kıvırcık veriyoruz çok seviyor.
Sadece multivitamin ve yeşillik bir kuş için asla yeterli olmaz. Bu insanın sadece ekmek ve yeşillik tüketmesi gibi birşey. Bunların yanında et, süt ve süt ürünü, meyve, sebze, balık, bal v.s. tüketmesi de gerekir. Aynı nedenden kuşların düzenli olarak meyve, sebze, yumurta maması, probiyotik, dal darısı, buğday filizi ve kuruyemiş tüketmesi gerekir. Bunlar olmadan bir kuş yeterli ve sağlıklı beslenmiş olamaz.
Haftada 2 kere meyve ve sebze, haftada 1-2 kere dal darısı, haftada 1 kere yumurta maması, 1 kere buğday filizi, 1 kere kuruyemiş tüketmesi; haftada 1 kere suyuna probiyotik katılması gerekir.

Kuşunuza verebileceğiniz meyve ve sebzeler;
•elam
•armut
•kiraz
•muz
•kivi
•kayısı
•şeftali
•kavun
•karpuz
•ananas
•portakal
•mandalina
•mango
•hindistan cevizi
•erik
•domates
•salatalık
•biber
•lahana
•patates
•havuç
•turp
•şalgam
•pancar
•karnıbahar
•ıspanak
•brokoli
Bunlardan vereceğiniz tüm meyvelerin (üzüm hariç) çekirdeklerini ayıklamanız, patatesi de haşlayarak vermeniz gerekiyor.

Kuşunuza haftada bir kere ama çok az miktarda verebileceğiniz kuruyemişler;
•fındık
•fıstık
•ceviz
•badem
•kaju
•kuru meyve

Kuşunuza hazır yumurta maması da verebilirsiniz, kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer kendiniz yapacaksanız bana haber verin, ben size bir tarif yollarım.
Dal darısı olarak kızıl yada sarı fark etmez, istediğinizi verebilirsiniz.
Probiyotik olarak ise en iyi ve kaliteli marka diazym-256, pet shoptan yada internetten temin edio kullanabilirsiniz.
Sizin şu amda kullandığınız multivitamin markasını bana söyleyebilir misiniz?
Ve eğer çok karışık geldiyse size bir tablo yallayabilirim, hangi günler neyi vermeniz gerektiğiyle ilgili 🙂

Limon aşığı Beyza

Hayvansever
Kus Dostu
Kapsamlı cevap için çok teşekkür ederim. Kuşum aynalı oyuncağınoı çok çok seviyor ve aldığımızda üzülüp hasta olur diye çıkarmıyoruz aslında. Tüneklerini her gün ıslak mendille temizliyorum mantar vs bir sorun olmadı şimdiye kadar ama tahta tünele geçiş yapacağım en kısa sürede. Yemek konusunda benim kuşum biraz fazla seçici. Yani yeşillik ve yemi dışında hiçbir şeyi yemiyor ve uzattığımızda garipseyip korkuyor. Elma salatalık gibilerini denedim ama listedekikerin hepsine göz atacağım. Yumurtalı karışımı internetten izlemiştim ama yemez diye yapmıyordum listesini atarsanız sevinirim bir kere deneyeyim. Bulunduğum yere yakın petshoplarda anlattığınız kafesleri bulamadım gerçekten en iyisi buydu. İnternetten sipariş etsem hasarsız gelir mi acaba?
Tekrar teşekkürler
Kapsamlı cevap için çok teşekkür ederim. Kuşum aynalı oyuncağınoı çok çok seviyor ve aldığımızda üzülüp hasta olur diye çıkarmıyoruz aslında. Tüneklerini her gün ıslak mendille temizliyorum mantar vs bir sorun olmadı şimdiye kadar ama tahta tünele geçiş yapacağım en kısa sürede. Yemek konusunda benim kuşum biraz fazla seçici. Yani yeşillik ve yemi dışında hiçbir şeyi yemiyor ve uzattığımızda garipseyip korkuyor. Elma salatalık gibilerini denedim ama listedekikerin hepsine göz atacağım. Yumurtalı karışımı internetten izlemiştim ama yemez diye yapmıyordum listesini atarsanız sevinirim bir kere deneyeyim. Bulunduğum yere yakın petshoplarda anlattığınız kafesleri bulamadım gerçekten en iyisi buydu. İnternetten sipariş etsem hasarsız gelir mi acaba?
Tekrar teşekkürler
Kullandığım vitamin bu

Ekli dosyalar

• 20210506_160653.jpg
    20210506_160653.jpg
    785.9 KB · Görüntüleme: 8

Limon aşığı Beyza

Hayvansever
Kus Dostu
Tekrar teşekkürler

Kullandığım vitamin bu
Bu arada kullandığım yem sağ taraftaki ama aldığımız market kapandığı için bu hafta soldakini aldık onu 1 2 haftaya kullanırız markaları nasıl acaba

Ekli dosyalar

• 20210506_161825.jpg
    20210506_161825.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 9