Küçük köpecik türleri

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

FurkanEkinci

Hayvansever
Kopek Dostu
Öncelikle merhabalar, forumda yeniyim. Sürekli bir köpeğim olsun istemişimdir ama ne hikmetse bugüne kadar bir türlü nasip olmadı, olamadı. Kedilerden ziyade köpekleri seviyorum ama daha çok küçük köpekleri seviyorum. Daha önce hiç hayvan da beslemedim ama artık yavaştan araştırmak sonra da bir köpeciğe sahip olmak istiyorum. Öncelikle küçük köpek türlerini öğrenmem gerektiğini düşündüm ve soruyorum. Oğuzhan Uğur'un Suşi'si gibi küçük köpeklerin türü (cinsi) nedir? Bakımları vs. nasıldır? Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar :)
284

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@furkanekinci, hoş geldiniz sefalar getirdiniz öncelikle. Küçük köpeği seçme sebebiniz eviniz uyumlu olduğundan sanırım? Profilinizden gördüğüm kadarıyla Mersin de ikamet ediyorsunuz. Benim sana naçizane bir tavsiyem olur bunu uygulamanızı kesinlikle öneririm. Mersin'de size en yakın hayvan barınağına gidin ve bir köpek sahiplenin derim, dilediğiniz tüm köpekleri bulabilirsiniz. Hem barınaktan bir can kurtarmış olursunuz, hem de siz güzel bir dosta sahip olmuş olursunuz. Yeniden hoş geldiniz :)

FurkanEkinci

Hayvansever
Kopek Dostu
@furkanekinci, hoş geldiniz sefalar getirdiniz öncelikle. Küçük köpeği seçme sebebiniz eviniz uyumlu olduğundan sanırım? Profilinizden gördüğüm kadarıyla Mersin de ikamet ediyorsunuz. Benim sana naçizane bir tavsiyem olur bunu uygulamanızı kesinlikle öneririm. Mersin'de size en yakın hayvan barınağına gidin ve bir köpek sahiplenin derim, dilediğiniz tüm köpekleri bulabilirsiniz. Hem barınaktan bir can kurtarmış olursunuz, hem de siz güzel bir dosta sahip olmuş olursunuz. Yeniden hoş geldiniz :)

Hocam ağzınıza sağlık sürekli gideyim edeyim diyorum ancak bir türlü nasip olmuyor. Sanırım bilgisizliğim uzak tutuyor beni bu yoldan. Daha önce hiç barınağa bile gitmedim o yüzden hayvan sahiplenmek nasıl birşey bilmiyorum maalesef :rolleyes: Pazardan domates almaya benzediğini sanmıyorum ama bilmediğimden mantık da yürütemiyorum :) Konuyu açarken ki maksadım önce alacağım sorumlulukları öğreneyim, barınaktan hayvan sahiplenirken karşılaşacağım işlemleri öğreneyim, kendime uygun dostu belirlemek için az buçuk da olsa tecrübe edineyimdi. Bu konuda bilginiz ve tecrübelerinizden bilhassa forum ahalisinin tecrübelerinden faydalanmak isterim :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@furkanekinci, bu konuda son derece bilgili olan @Furkan kardeşimi buraya alayım. Her hafta kendisi barınaklarda, tüm prosedürü çok daha detaylı biliyordur. Çok zor değildir ama illaki şartları da vardır. Benim size en büyük tavsiyem lütfen ama lütfen bir hayvan'a para vermeyin, satın almayın. Gerçek bir dost olarak gördüğünüz vakit inanın siz kopamayacaksınız. Kediler biraz daha asil geliyor bana, elbette herkes bir tık daha fazla sever başka bir hayvan türünü ama kedilere dilediğimiz hiçbir şeyi yaptıramadığımızdan, o başına buyruk halleri olduğundan dolayı birçok kişi alışamıyor :)

FurkanEkinci

Hayvansever
Kopek Dostu
@Tevfik, ilk denediğim kullanıcı ismini almış adaşım :) Kesinlikle dediğinize katılıyorum. Hayvanların mal gibi satılması hiç de etik durmuyor.. Üstelik yine dediğiniz gibi bir canı barınaklardan kurtarmış olmak varken.. Niyeyse şu barınaklar hakkında hiç iyi birşey duymadım. Her neyse @Furkan hocamdan bilgilendirme bekliyor olacağım. Tekrardan teşekkürler.

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Merhabalar, aramıza hoş geldiniz.
İlk olarak düşünceniz çok güzel. Sahiplenmeden önce gereken temel bilgileri öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır. Oğuzhan Uğur'un köpeği nedir bilmiyorum fakat küçük cins beslemeniz sizin yararınıza olacaktır elbette. Bunların arasında Şivava, Yorkshire Terrier gibi cinler girebilir. Köpek değil, herhangi bir hayvanın bakımı, yaşamı her şeyi size ait olacaktır. Öncelikle baktığınız, aldığınız veya sahiplendiğiniz şeyin bir eşya olmadığını, tamamen bir canlı ve sizin bakımınıza muhtaç olduğunuzu bilmenizi isterim. Her şeyden önce bir can sahipleniyor/alıyorsunuz. Aşılarınızı, mamasını, suyunu asla ama asla eksik etmemeniz gerekiyor. Gerekli küçük ırk köpek şampuanlarını temin etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda, sağlık konularındaki en gerekli bilgileri bir veterinere giderek elde edebilirsiniz. En doğru ve kesin bilgileri(hangi aşıları ne zaman vurduracağım, tüy dökmemesi için ne yapabilirim vs) oradan öğrenebilirsin. Ha, bakımlarıyla alakalı bir konu açarsan senin için detaylıca araştırıp cevap verebilirim. Sadece ben değil, tüm hayvansever dostlarımız da elinden geldiğince sana yardımcı olacaktır. Biz bu günler için varız, bir aileyiz.

Gelelim barınak konusuna. Şimdi elbette her şey dışarıdan görüldüğü gibi değil. Sizin de tabirinizle alıp-çıkmak yok. Bunu şöyle düşünün. Yetimhaneden bir evlat sahiplenirken hangi prosedürlerden geçiriliyor? İşte onların aynısı barınaklarda da var. İlk olarak yetkili kişi sizi bir tanıyacak. Sizi, ailenizi, nerede yaşadığınızı, maddi gelirinizi öğrenecek. Bunları sohbet muhabbet esnasında öğrendikten sonra size bir form verecektir, en azından vermesi gerekiyor. Kişisel ve biraz da ailevi bilgilerinizi yazacağınız bir form. Altında ise bir çok madde yer alıyor. Bunları da doldurduktan sonra gereken onayları veriyorsunuz. Bu konuda benim gördüğüm/bildiğim bu. Bununla da alakalı size şöyle bir tavsiye verebilirim. Yarın, öbür gün veya müsait bir gününüzde barınağa gidin. Orada bir kaç saatinizi geçirin. Prosedürü öğrenin, sorumluluklarınızı bir nevi gözünüzle görün.

Her ne olursa olsun, tekrar tekrar düşündükten sonra bir can sahiplenin. Unutmayın, çok uzun yıllar(inşallah) sizin himayenizde ve sizin yanınızda olacak. Büyük bir sorumluluk, bir o kadar da muhteşem bir duygu. Yine elimizden gelen her konuda yardımcı oluruz. Barınağa gittiğimde bilgi alacağım sizin için. Sağlıcakla kalın!

FurkanEkinci

Hayvansever
Kopek Dostu
@Furkan, hocam öncelikle üşenmeden, en ince ayrıntısına kadar anlattığınız, tecrübelerinizi paylaştığınız samimi ve açıklayıcı anlatımınız için çok çok teşekkür ederim. Dün biraz araştırma yaptım ve şöyle bir video izledim. Videodaki dostumuzun (yani burada nasıl bir terim kullanmalıyım bilmiyorum ama) yani bana hitap eden cinsin maltese terrier olduğunu gördüm. Araştırdıkça o kadar heyecanlandım ki niye hemen şimdi sahiplenmiyorum/almıyorum hatta şimdiye kadar niye sahiplenmemişim diye bir yükselmedim değil :rolleyes: Ancak hem dün bazı sosyal mecralarda konu ile ilgili konuşmalardan anladığım kadarıyla hem de sizin attığınız prosedürlerde, bu işlerin sadece kendi isteğimle olacak kadar basit olmadığını anladım (tahmin etmiyor değildim tabii ki ama bu kadar detaylı işlendiğini de bilmiyordum). Yani insan (sanırım bu her konuda böyle) dışarıdan bakınca çok kolay/basitmiş gibi görüyor ancak hafiften burnunu bile sokunca ağırlığıyla eziliyormuş gibi hissediyor. Maalesef hem kendi bireysel ekonomik özgürlüğümü tam ilan etmemiş olmamdan, hem "Bunca koşuşturma arasında yeterli ilgiyi/alakayı gösterebilir miyim?" sorusuna net olarak 'evet' diyemediğimden hem de ailem ile yaşıyor olmamdan dolayı çıkacak sorunlar beni küçük dostumuzdan bir - iki sene daha uzak tutacak gibi 😶 Sanırım şu an için benim adıma yapılacak en iyi şey; bu iki senelik süre zarfında konu ile alakalı barınakları ve veterinerleri ziyaret ederek bilhassa hayvanlar.net gibi sosyal platformlarda da etkinliğimi arttırarak daha detaylı araştırma yapıp, süreç sonunda tam donanımlı şekilde hazır olmak. Dediğiniz gibi biz bir aileyiz. Dışarıda bunca insanlıktan nasibini almamış iki ayaklı varken bizim birbirimize sarılıp tek yumruk olmamız o küçük canlara en büyük borcumuz. Tekrar tekrar çok teşekkür ederim. Sizinle, sizlerle iletişim kurmama aracı olan @Tevfik hocama da teşekkürü borç bilirim. İyi günler dilerim.

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
@Furkan, hocam öncelikle üşenmeden, en ince ayrıntısına kadar anlattığınız, tecrübelerinizi paylaştığınız samimi ve açıklayıcı anlatımınız için çok çok teşekkür ederim. Dün biraz araştırma yaptım ve şöyle bir video izledim. Videodaki dostumuzun (yani burada nasıl bir terim kullanmalıyım bilmiyorum ama) yani bana hitap eden cinsin maltese terrier olduğunu gördüm. Araştırdıkça o kadar heyecanlandım ki niye hemen şimdi sahiplenmiyorum/almıyorum hatta şimdiye kadar niye sahiplenmemişim diye bir yükselmedim değil :rolleyes: Ancak hem dün bazı sosyal mecralarda konu ile ilgili konuşmalardan anladığım kadarıyla hem de sizin attığınız prosedürlerde, bu işlerin sadece kendi isteğimle olacak kadar basit olmadığını anladım (tahmin etmiyor değildim tabii ki ama bu kadar detaylı işlendiğini de bilmiyordum). Yani insan (sanırım bu her konuda böyle) dışarıdan bakınca çok kolay/basitmiş gibi görüyor ancak hafiften burnunu bile sokunca ağırlığıyla eziliyormuş gibi hissediyor. Maalesef hem kendi bireysel ekonomik özgürlüğümü tam ilan etmemiş olmamdan, hem "Bunca koşuşturma arasında yeterli ilgiyi/alakayı gösterebilir miyim?" sorusuna net olarak 'evet' diyemediğimden hem de ailem ile yaşıyor olmamdan dolayı çıkacak sorunlar beni küçük dostumuzdan bir - iki sene daha uzak tutacak gibi 😶 Sanırım şu an için benim adıma yapılacak en iyi şey; bu iki senelik süre zarfında konu ile alakalı barınakları ve veterinerleri ziyaret ederek bilhassa hayvanlar.net gibi sosyal platformlarda da etkinliğimi arttırarak daha detaylı araştırma yapıp, süreç sonunda tam donanımlı şekilde hazır olmak. Dediğiniz gibi biz bir aileyiz. Dışarıda bunca insanlıktan nasibini almamış iki ayaklı varken bizim birbirimize sarılıp tek yumruk olmamız o küçük canlara en büyük borcumuz. Tekrar tekrar çok teşekkür ederim. Sizinle, sizlerle iletişim kurmama aracı olan @Tevfik hocama da teşekkürü borç bilirim. İyi günler dilerim.

Tebrik ederim, çok güzel ve isabetli bir karar almışsınız. Kendi kendinizi tartıp ölçüp böyle bir karar varmanız çok hoş. Bu zaman zarfında gidin barınakları gezin, zaman geçirin, yardımcı olun bunlar sizi çok daha motive edecektir.
Tekrar hoş geldiniz, iyi forumlar dilerim.

FurkanEkinci

Hayvansever
Kopek Dostu
Tebrik ederim, çok güzel ve isabetli bir karar almışsınız. Kendi kendinizi tartıp ölçüp böyle bir karar varmanız çok hoş. Bu zaman zarfında gidin barınakları gezin, zaman geçirin, yardımcı olun bunlar sizi çok daha motive edecektir.
Tekrar hoş geldiniz, iyi forumlar dilerim.

Desteğiniz için çok teşekkür ederim. Tekrardan sağolun. İyi forumlar.

Menarertunc

Hayvansever
Kopek Dostu
Bu gün barinaga gittim ne kadar güzel canlar vardı ve bir çoğu terkedilmiş. Küçük ırk bir köpek vardı oradaki güvenlik gel diyor kuyruğunu sallaya sallaya nasıl koşuyordu yavrucak. Oradaki bir cok cins köpek bir zamanlar birilerine hediye olarak satin alindi,heves magduru oldular. Oysa ilk alindiklarinda heyecanli sahipleri bile onlara sicacik bir yuva olacaklarindan eminlerdi ve o canlarla mutlu hayaller kuruyorlardi. Cok üzücü bir durum. Emin olmadan kesinlikle bir can almayin. Lütfen satın almayın sahiplenin 😢

FurkanEkinci

Hayvansever
Kopek Dostu
@Menarertunc, yorumunuz için teşekkürler. İnanın ki bu konuda çok hassas davranıyorum. Onlara bunu yapmaya hakkımız yok. O yüzden en temkinli nasıl ilerlenirse o temkinlikte ilerleyeceğim, bundan şüpheniz olmasın. İnşallah sizlerden daha çok şey öğreneceğim.