Korkak Kedi Sorunu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Selam !

Eski evimde kış nedeniyle birkaç aydır 2 kedim 1 odada yaşıyordu, hepimiz kum mama su ile birlikte orta büyüklükte bir odadaydık.

Pazartesi itibari ile büyük bir eve geçtik.

2 kedimden birisi OK onda sıkıntı yok ancak siyah olan kedim büyük problem.

Bütün evi neredeyse onlara actık, simdi rahat rahat yiyip geziyorlar. İki tuvaletli evin 1 tanesini onlara tahsis ettim. büyükçe oldugu için mama ve su kapları ve kum kaplarını aynı bölgeye koydum.

Ancak kedim girmiyor oraya, biz götürdüğümüzde öyle korkuyor ki ya bize ya kapıya bir yere sarılıp ağlamaya baslıyor. Görseniz sanki bacağını kesiyorsunuz hayvanın. bıraktıgınız anda fırlıyor kacıyor.

Dun aksam 17:00 dan beri ev düzenini bu şekilde yaptık, ancak korktugunu fark ettiğim için aksam ödül maması verdim, ayrı bi yerde su verdim. kum kabını koridora cıkardım 1 dk da işini gördü vs.

Biz Gece uyurken de girmemiştir tahminen. Cünkü sabahtan beri hala korku içinde.

Üstelik bu kedim kızgınlık döneminde.

Bir yol yöntem gösterin, bu hayvan öteki evde de banyodan aşırı korkuyordu zamanla alıştı ama buradaki kadar ağır tepki vermiyordu.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Banyo veya tuvaletlerle ilgili yaşadığı kötü bir anısı varsa oraya girmeye alışabileceğini pek sanmıyorum. Yeniden aynı şeyleri yaşayacağını düşünüp kaçmak istiyor olabilir. Eğer öyle bir travma atlatmamışsa oyunla, ödül mamasıyla içeri sokmayı deneyebilirsin. Şu anda çok yeni bir ortamda olduğu için öncelikle eve alışmasını beklemek daha doğru olur. Kendini güvende hissettiği, devamlı gittiği bir bölge varsa geçici süreliğine mamasını, kumunu oraya taşımanız onu daha mutlu eder. Eve alışmaya başladıkça mamayı, suyu tekrardan asıl yerine koyup tuvalete gitmesi için alıştırma yaparsınız.

Bu alıştırmada lazer veya sevdiği herhangi bir oyuncağı kullanabilirsin. Özellikle lazeri kovalamaya çalışırken odaya girmesi daha kolay olur. Normalde lazer önermiyorum ama bu tarz ekstrem durumlarda sonunda ödül maması verme şartıyla kullanılabilir. Lazere veya sevdiği oyuncağa rağmen tuvalete girmeye çekiniyorsa muhtemelen bir travma atlatmıştır.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Tam hatırlamıyorum ama bu forumdan bir üyede ev değişikliğinde kedilerinden bir tanesi çok ağır tepki vermiş hep ağlamış, sanırım bunun çözümü yok beklemekten başka. Eve alışmasını bekleyin derim pek ilgilenmeyin kendi halinde alışır zaten. Oyunlarla girmediği odalara sokmayı deneyebilirsin yada ödül mamasıyla kandırarak.

uzayli

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizim kedimiz eve ilk geldiğinde odadan dışarı çıkmıyordu tabiki aynı durum değil bizi de evi de her şeyi ilk defa görüyordu ve daha küçüktü haliyle, ben de kumunu odaya koymuştum mecburen bütün odalara girip cikmaya alisana kadar 1 ay felan gecti sonra da banyoya taşıdım ve hicbi sorun yok şu an diğer odalara girip cikiyor mu sizinki bilmiyorum ama eve daha çok alışana kadar belki de kumunu odada idare etmeyi deneyebilirsiniz :(

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Tek problem tuvalet kısımları.

Lazer i deneyeceğim bi. ödül maması vs. hiçbir işe yaramadı.

Öncekı evde de ihtiyacları için başka yeri koymayı denediğimde lavaboya zamanla alışma süreci olmadı, biraz dikta ederek alıştırdım.

Hatta bu çözümün sonucu da kolumda kalıcı yara izleri olldu :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kucagımda iceri girip otura otura alıştırdım :D

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
umarım benimki erkenden alışan kedin gibi olur :D

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
umarım benimki erkenden alışan kedin gibi olur :D

valla 2 gün boyunca bir kedi hem kızgınlıkta, hem wc e giremiyor, hemde yemek ve su içemiyor.

Ortalık savaş alanı gibiydi :D ara ara suyunu ve yemini dısarı cıkartıp biraz besledim ama wc i hiç cıkarmadım.

Biraz baskı kurdum hayvana ancak cok korkak bir hayvan, kendi haline bıraktıgımda pek çözümcül olmuyor :D

umarım sizde de problem olmaz.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Olana katlancaz, bende ki korku şey biraz mantarını yenmiştik alt memelerinin oralarda yeniden oluşmaya ve biraz yayılmaya başladı. veteriner bir deri besleyici ürün verdi ve pozitif konuştu. Eskisi gibi sırtında kulagında yada vücudunun üst kısmında cıkmıyor dedi. Strese girerse yeniden yayılım gösterir korkusu var aklımızda bakalım zaman ne gösterecek. Birde bu evde veteriner alt komşumuzdu herşey çok güzeldi :D