Pomeranian Boo

Köpeklerde Mantar ve Tedavi Yöntemleri

1180x200 Reklam Alanı

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,829
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,914
Puanları
113
Konum
Türkiye
Bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de köpeklerde mantar hastalıkları nadiren görülür. Mantarlar çevre boyunca yaygın olarak yayılır ve birçok mantar türü, solunum yolu veya cilt yoluyla vücuda girebilecek potansiyel hava sporları yoluyla bulaşır. Mantarlar deri veya mukoza zarlarını içerebilir. Bazı durumlarda diğer organlara da yayılır ve akciğerler, karaciğer ve beyin de dahil olmak üzere birden fazla organı içerebilir. Mantar enfeksiyonu olan köpeklerin tedavi edilmesinde hijyen önemli olsa da, tedavi belirli antifungal ilaçların kullanımını içerir. Bu hastalıkların çoğu etkili bir şekilde kontrol edilebilir, ancak köpeklerde mantar tedavisi genellikle zordur.

Aspergillozis

Aspergilloz, çevresel olarak bulunan yaygın bir küf türü olan aspergillusun neden olduğu fırsatçı bir mantar enfeksiyonudur. Bu mantarlar köpeklerin bağışıklık sistemi genellikle stres, hastalık ve / veya ilaç tedavileri ile tehlikeye girdikten sonra enfekte olur. Bu hastalığın lokal burun formunda, aspergilloz, mantarla doğrudan temas yoluyla köpeğinizin burnu ve sinüsleri yoluyla bulaşır. Bu hastalığın diğer organlarda ortaya çıkan daha yaygın formunda, bulaşmanın nasıl oluştuğu bilinmemektedir.

Aspergilloz Belirtileri

Nazal aspergilloz belirtileri hapşırma, burun ağrısı, burun kanaması, iştah azalması, burun şişmesi ve uzun süreli burun akıntısını içerebilir. Bu hastalığın yaygın formu, aylar boyunca aniden veya daha yavaş yavaş şekilde gelişebilir. Omurga ağrısı veya topallık belirtilerinin yanı sıra ateş, kilo kaybı, kusma ve iştahsızlık gibi spesifik olmayan hastalık belirtileri bulunabilir.

Tedavi Seçenekleri

Antifungal ilaçlar sınıfında yer alan Ketokonazol, Itrakonazol ve Flukonazol gibi ilaçlar köpek mantarı hastalıklarında kullanılır. Bu hastalığın burun formunda, antifungaller yaygın olarak doğrudan burun içine uygulanır. Yayılan formun tedavisi daha zordur ve sadece nadiren iyileşme gösterir.

Blastomikoz

Mantar, genellikle kuş pisliği ile kirlenmiş nemli çürüyen organik döküntülerle ilişkilidir. Hastalık tipik olarak enfekte sporları teneffüs eden bir köpek tarafından edinilir.

Blastomikoz Belirtileri

Akut blastomikoz vakalarının çoğu solunum sistemi ile ilgilidir ve öksürük belirtilerine ve sıklıkla zatürreye neden olur. Kilo kaybı ve topallık da görülür. Vakaların neredeyse yarısı, irin drene edebileceği ciltte nodüllerin üretilebildiği deri ve gözleri içerir.

Tedavi Seçenekleri

Blastomikoz için tedavi seçenekleri arasında Ketokonazol, İtrakonazol ve Flukonazol bulunur. Prognoz, özellikle enfeksiyon sırasında erken tedaviye başlandığında, semptomların azaltılması için genellikle kullanışlıdır.

Kriptokok Enfeksiyonları

Bu mantar hastalığına maya benzeri bir mantar olan cryptococcus neoformans neden olur ve kuş dışkısı ile kirlenmiş toprakta bulunan sporları teneffüs ederek edinilir. Köpeklerde, kriptokok beyin, gözler, lenf düğümleri ve deriyi içerir.

Kriptokok Belirtileri

Bu mantara sahip köpeklerin yaklaşık yarısı, burun akıntısı ve bazen öksürük gibi solunum belirtileri gösterir. Beyin tutulumu belirtileri arasında titrek bir yürüyüş, duvara veya sert yüzeye çarpılan kafa, nöbetler, daire çizme, körlük ve bunama bulunur. Göz tutulumu, enfeksiyon gözlerin iç yapılarına uzanırsa körlük de dahil olmak üzere değişen derecelerde göz iltihabına neden olabilir. Boğaz ve göğüsteki şişmiş lenf düğümleri görülebilir. Daha az yaygın cilt enfeksiyonu formunda, kriptokok, özellikle kafa bölgesinde, renkleri değişkenlik gösteren irinler ve sert nodüller üretebilir.

Kriptokok Tedavi Seçenekleri

İmitazol sınıfının oral antifungal ilaçları en yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, prognoz genellikle koruyucudur. Bu ilaçlar, hastalığın seyrinde erken kullanılmaya başlandığında kısmen etkilidir.

kopeklerde-mantar-tedavi-yontemleri.png


Histoplazmoz

Köpeklerde mantar hastalığı histoplazmozu, nedensel mantar Histoplasma capsulatum'un büyümesine izin veren azot bakımından zengin toprağa sahip bölgelerde bulunur. Sporlar, yarasa, tavuk ve diğer kuşların dışkısıyla kirlenmiş toprakta bulunur. Daha sonra sporlar, hastalığın klinik semptomlarına neden olacak şekilde köpekler tarafından nefes yoluyla alınır. İnsanlar da genellikle bulaşmış topraklardan sporlarda nefes alarak bu mantarlara karşı duyarlıdır.

Histoplazmoz Belirtileri

Çoğu durumda histoplazmoz, bazen hafif bir solunum yolu enfeksiyonu üreten çok az ila minimal klinik bulgulara neden olur. Bu hastalığın ince bağırsak ve kolonu etkileyen akut bir bağırsak formu vardır. Ana belirtiler kilo kaybı ve şiddetli ishaldir. Ateş, kilo kaybı, kusma, kas atrofisi, bademciklerin ve lenf düğümlerinin öksürüğü ve genişlemesinin yanı sıra karaciğer, dalak, deri, göz ve bazen beynin diğer organ tutulumunun olduğu sistemik bir form görülebilir.

Histoplazmoz Tedavi Seçenekleri

Hayatı tehdit etmeyen durumlarda, Ketokonazol, Itrakonazol ve Flukonazol gibi imitazol sınıfının oral antifungal ilaçları özellikle etkilidir. Şiddetli enfeksiyonları olan köpeklerde, Amphteracin B ilacı genellikle tedavi programına eklenir.

Koksidiyomikoz

Bu, köpeklerde sistemik mantar hastalıklarını en ciddi ve hayatı tehdit eden versiyonudur. Koksidiyomikoz mantar enfeksiyonu, güneybatı ABD'nin (Kaliforniya dahil) ve Meksika'nın kuru, tozlu kısımlarında bulunur. Enfeksiyon sporları ortamdan solunarak edinilir.

Koksidiyomikoz Belirtileri

Köpeklerde koksidiyomikoz vakalarının çoğu minimal bulgu gösterir veya hiç klinik bulgu göstermez; ancak, akciğerleri etkileyen ve ciddi pnömoni üreten daha şiddetli bir form vardır. Hastalık sistemik hale gelirse, köpeğinizin kemiklerini, karaciğerini, dalağını, lenf düğümlerini, beynini ve cildini etkileyebilir. Etkilenen köpeklerde genellikle kronik öksürük, kilo kaybı, topallık ve ateş meydana gelir.

Koksidiyomikoz Tedavi Seçenekleri

Ketokonazol, İtrakonazol ve Flukonazol sıklıkla kullanılan ilaçlardır; bununla birlikte, köpeklerde mantar tekrarını önlemek için uzun süreli tedavi gerekebilir. Tekrarlama yaygındır.
 

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
6 Ağu 2019
Mesajlar
424
Tepkime puanı
220
Puanları
43
Konum
Zonguldak
Muhteşem anlatmışsınız Tevfik bey emeğinize sağlık ancak bu kadar detaylı anlatılabilirdi.
 

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,829
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,914
Puanları
113
Konum
Türkiye
@Begüm, rica ederim beğenmenize sevindim :) Umarım ihtiyacı olan birçok kişi bu konudan faydalanır.
 

Benzer konular