Köpeklerde Çiğ Beslenme

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhabalar amerikan cocker cinsinde birtane köpeğim var internette gördüm bazıları köpeklerini çiğ etle besliyolar ve daha faydalı diyolar kuru mamadan diyolar ama bazıları parazit yapar diyolar sizde çiğ verince parazit yaparmı köpeği bide köpeğim 6 aylık 10 kg köpeğime 1 haftalık çiğ besleme menüsü önerirmisiniz çok pahalı olmasın orta fiyatlı olsa iyi olur

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Merhabalar.
Ben hayvanlara çiğ et ile besleme yapılmasına karşıyım. Çiğ et hayvan vücudunda parazit yapabilir, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
Tabii bu benim düşüncem. İşin uzmanlarına soralım dedik, ufak bir araştırma ile aşağıdaki açıklamaya eriştim.

Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcel, çiğ ya da hastalıklı et ile beslenen köpeklerden insanlara geçen "köpek kisti" olarak bilinen hastalığın ölümcül sonuçlara yol açabileceğini belirterek "Yabancı ülkelerde köpeklere çiğ gıdaların verilmesi kesinlikle yasaktır. Türkiye'de de bu yasağı koymak lazım. Hayvanlara gıdaları çiğ olarak değil en az 80 derecede pişirdikten sonra vermeliyiz" uyarısında bulundu.

Bu sonuca da bakarsak et veya tavuğu çiğ vermek pek mantıklı gelmiyor.

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhabalar.
Ben hayvanlara çiğ et ile besleme yapılmasına karşıyım. Çiğ et hayvan vücudunda parazit yapabilir, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
Tabii bu benim düşüncem. İşin uzmanlarına soralım dedik, ufak bir araştırma ile aşağıdaki açıklamaya eriştim.

Bu sonuca da bakarsak et veya tavuğu çiğ vermek pek mantıklı gelmiyor.
çiğ et daha besliyeci diyolar bazıları peki kaynatsam olmazmı

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
çiğ et daha besliyeci diyolar bazıları peki kaynatsam olmazmı
Arada verilebilir belki ancak üst üste bu şekilde besleme yapmak pek aklıma yatmıyor doğrusu.

Detaylıca bir araştırma yapacağım. Tekrar alıntılar cevabını buradan veririm size.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Ben bunu kedim için araştırmıştım. Gerçi asıl köpekler için kullanılan bir yöntem.

Barf beslemenin aslı dondurulmuş çiğ ettir. Birkaç hafta boyunca belli bir derecede dondurulan etler verilir. Buzluktan çıkarttıktan sonra direk verildiği için herhangi bir parazit riski de olmaz. Dondurmak pişirmek gibi, parazitlerin gitmesini sağlar.

Daha çok kedi için yapılan araştırmaları okumuştum ben. Ama şunu söyleyebilirim, barf beslemeyle ilgili profesyonelce ilgilenmiş makaleleri okumuştum. Belli bir derecede uygun sürede dondurulmuş etlerde hiçbir parazit ve yumurtası tespit edilmiyor.

Yanlış yapmamanız gereken ama kuru mamadan daha sağlıklı bir besleme. Ama bolca araştırma yapmanız lazım. Veterinerler parazit yaptığı düşüncesi ile bu yöntemi önermiyorlar. Bu yüzden veterinerlerden çok bilgi alamazsınız. Ben kediler hakkında yeterince bilgi edinebildiysem köpeklerle ilgili birçok şey bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Ben bunu kedim için araştırmıştım. Gerçi asıl köpekler için kullanılan bir yöntem.

Barf beslemenin aslı dondurulmuş çiğ ettir. Birkaç hafta boyunca belli bir derecede dondurulan etler verilir. Buzluktan çıkarttıktan sonra direk verildiği için herhangi bir parazit riski de olmaz. Dondurmak pişirmek gibi, parazitlerin gitmesini sağlar.

Daha çok kedi için yapılan araştırmaları okumuştum ben. Ama şunu söyleyebilirim, barf beslemeyle ilgili profesyonelce ilgilenmiş makaleleri okumuştum. Belli bir derecede uygun sürede dondurulmuş etlerde hiçbir parazit ve yumurtası tespit edilmiyor.

Yanlış yapmamanız gereken ama kuru mamadan daha sağlıklı bir besleme. Ama bolca araştırma yapmanız lazım. Veterinerler parazit yaptığı düşüncesi ile bu yöntemi önermiyorlar. Bu yüzden veterinerlerden çok bilgi alamazsınız. Ben kediler hakkında yeterince bilgi edinebildiysem köpeklerle ilgili birçok şey bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Açıklaman harika, teşekkürler.
"Dondurmak pişirmek gibi, parazitlerin gitmesini sağlar." Bu cümlenden etleri pişirerek servis etmenin parazitleri yok ettiğini anlayabilir miyiz?

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
@Furkan, yani insanın beslenmesinde de genel kanı o yönde. Pişirmek etteki zararlı organizmaları öldürüyor. Gerçi insanların beslenmesi konusunda buna zıt görüşler de okudum. Çiğ etin herhangi bir sorun oluşturmyacağına dair, ama çok yaygın bir görüş değil yanılmıyorsam.

efe

Hayvansever
Kopek Dostu

peki köpek için 1 haftalık et menüsü önerirmisin ne kullansam onu düşünemedim ciğermi çorbalık tavukmu falan

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Çiğ beslemede hayvanın doğal ortamında yediği şeyler baz alınıyor. Bir köpeğin doğada yediği avların kaçta kaçı et, kaçta kaçı kemik bunun oranlarını öğrenmeniz lazım. Bu oranlardan yola çıkarak günlük yediği miktara göre bir karışım yapmanız gerekiyor. Her öğünde bu oranlardaki şeyleri yiyecek şekilde bir menü hazırlanır. Köpeklerin günlük veya haftalık ne kadar tüketmesi gerektiğini bilmiyorum. Beslenmeleri hakkında detaylı bilgim olmadığı için haftalık bir menü öneremeyeceğim maalesef.
Ek olarak kuru manalarda ekstradan katılan ve hazırlanan etlerede koyulması gereken çeşitli asitler, yağlar, mineraller vs. var. Kedinin beslenmesi için yaptığım araştırmada 4-5 malzeme sayıyordu. Ama benim okuduğum tarif bu yöndeydi. Bunun yerine gerekli şeyleri içeren besinler de eklenebiliyor. Sebze, yumurta vs.

Çiğ beslenme kaliteli bir kuru mamaya hemen hemen yakın bir masraf çıkartıyor yanılmıyorsam. Ama dikkatli olunması gereken bir yöntem. En iyisinin olmasını istiyorsanız bolca araştırma yapın. Profesyonel olarak bu yöntemi kullanan insanların verdiği tarifleri araştırın. Mutlaka birsürü yazıya ulaşacaksınızdır. Köpeğiniz için kuru mamadan daha faydalı ama daha da uğraş isteyen birşey. Yaygın yapılan şeyler dışında, köpeğiniz için gerçekten en iyi şey nedir diye merak ediyorsanız ciddi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar detaylı açıklamış ancak belirtmek isterim ki zaten doğal ortamı ev olmayan bir hayvanı evcilleştirip çiğ besleme yöntemi ile doğal yaşayacağını düşünmek garip bir ironi bence.

Çiğ besleme için tüm besin değerlerini düzenli takip edip, ara ara tahlillerini yaptırmanız lazım.

Kuru mama cok cok saglıklı olmasa bile bir köpeğin tüm ihtiyaclarını karşılayacak şekilde hazırlanıyor.

BUSEM L

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba, yaklaşık bir ay kadar önce 7 aylık cocker cinsi köpek sahiplendim. Günde 2 öğün beslenmesine rağmen 7-8 kez kaka yapıyor, dolayısıyla dışarı çıkarmam yeterli olmuyor, sürekli eve yapıyor. Bu konuda fikir verebilir misiniz ? Umarım bu kadar zaman sonra yanıt alabilirim :)