Canlılarda Çiğ Beslenme Nedir?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
ccbabd213ed55a7aa5219937e1d7f9a5.jpg
Çiğ beslenme nedir?

Çiğ beslenme verilecek her besinin çiğ ve hâm hâlde verilmesidir. Çiğ beslenme yalnızca etten ibaret değildir. Çeşitli sebzeler, meyveler ve hayvansal ürünler içerebilir.

Çiğ beslenme sağlıklı mıdır?
Çiğ beslenme alışılagelmiş diyetlere karşı oldukça sağlıklı bir beslenme şeklidir. Ev yemeği ile besleme, yalnızca et ile besleme, yalnızca kuru mama ile besleme sağlıklı bir beslenme şekli değildir.

Çiğ beslenmenin canlıya katkısı;
  • Yüksek enerji,
  • daha az miktarda daha az kokulu kaka (sindirimin daha rahat olmasından dolayı)
  • parlak ve sağlıklı kürk, tüy dökümünde azalma
  • beyaz ve sağlıklı dişler
Çiğ beslenmenin canlıya zararı;
  • Canlılarda bakteriyel enfeksiyonlara ve iç parazite yol açabilir. Örneğin, sağlıksız bir ineği köpeğin yemesi toxoplasma adlı parazite yakalanmasına sebebiyet verebilir. Çiğ etten köpeğe geçebilecek hastalıklar insanlara da bulaşıcı hastalıklardır.
  • Verilen kemiklerin sindirilemeyip bağırsakları yırtması,
  • Dişlerin kırılması
2bc590a5bdf0e08559906b65c8feeb66.jpg
Çiğ beslenme canlının ömrünü uzatır mı?

Yapılan araştırmalara göre çiğ et ile beslenen köpeklerin kuru mama ile beslenen köpeklere göre 3 yıl daha uzun yaşadığı saptanmıştır. Çiğ beslenmenin köpeklerin ömrünün uzattığını rahatça söyleyebiliriz.

Çiğ beslenme nasıl yapılmalıdır?

Çiğ beslenme canlının; ırkına, kilosuna ve çevre koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Sokakta gün boyu serbest bir şekilde beslenen büyük ırk köpek ile ev dışına gün boyu yalnız iki saat çıkabilen küçük ırk köpeğin beslenme düzeni aynı besinlerden oluşmayacak veya aynı düzende ilerlemeyecektir. Veterinerlerden veya beslenme konusunda uzmanlaşmış kişilerden yardım alınarak diyet hazırlanmalıdır. Yanlış hazırlanan diyetin canlıya yarardan çok zarara yol açabileceğini unutmayınız.

Bir öğünün içerisinde ne bulunmalıdır?
Bir öğün içerisinde: sakatat, kırmızı et, yeşillik, meyve, gerekli takviye(ler), yeşillik gibi besinler bulunabilir. Destekleyici olması için bir görselde öğünü inceleyelim:

72d2d029a01111ce3609a2f803611cec.jpg
İçeriği:
  • Ördek kafası​
  • Kurutulmuş ançüez​
  • Domuz dalağı​
  • Dondurulmuş böğürtlen​
  • Bira mayası​
  • Kıyma​
  • Evcil hayvan çimi​
  • Maydanoz​
  • Keçi testisi​
  • Yumurta​
Öğündeki besinlerin hepsi belirli bir orana göre hazırlanmıştır. Miktar her köpekte farklılık gösterecektir. Öğün içerisinde organ, sakatat, kırmızı et, balık eti, meyve, takviyeler ve yeşillikler bulunmaktadır.

Besinler hangi orana göre hazırlanmalıdır?
Öğün içerisinde %70 kırmızı et, %10 kıkırdak gibi fazla sert olmayan kemik, %10 organ, %10 sebze %3 meyve ve yeşillikten oluşmalıdır.

Son düzenleme:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Toplumun birçok konuda yanlış bildiği şey var, onu sormak istiyorum sana. Çiğ et yiyen bir köpeğin son derece saldırgan olduğunu söylüyorlar, bu tarz söylemde bulunan kişi/lere cevabın nedir sayın @socrabbit hanım? :)

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
çok güzel bilgiler sağlamışsınız @socrabbit emeğinize, yüreğinize sağlık çok teşekkür ederim

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Çiğ besleme ile ilgili daha bugün bir çalışmayla ilgili döküman okudum. Hazır elimin altındayken sizinle de bu konu altında paylaşmak isterim. Benden çok daha deneyimliler vardır, bu yüzden yanlışım varsa düzeltin ama okuduğum araştırmalara göre çiğ beslenme ile saldırganlık arasında bir artış söz konusu değil. Köpeğinizin ısırma konusundaki bilincini şekillendirirken (özellikle anne ve kardeşlerinden erken ayrılmış ve onlarla bu ısırma olayını şekillendirememiş yavrularda) dikkatli ve sürekli gözlemlenerek adım atılmalı. Benim köpeğim, çocuğumla birlikte büyüdüğü için ısırma konusunda töleransım yok. Kaldı ki yaklaşık 15 gün erken annesinden ayırmak zorundaydım.

Bu arada döküman buraya yüklenmek için büyükmüş o yüzden linkini aşağıya ekliyorum.

Buradan indirebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Toplumun birçok konuda yanlış bildiği şey var, onu sormak istiyorum sana. Çiğ et yiyen bir köpeğin son derece saldırgan olduğunu söylüyorlar, bu tarz söylemde bulunan kişi/lere cevabın nedir sayın @socrabbit hanım? :)
Okuduğum yazılar veya dinlediğim uzmanların hiçbiri böyle bir şeyin mümkün olabileceğini söylemiyor. Beslenme hayvanlar üzerinde ne kadar önemli bir yere sahip olursa olsun davranışlarında değişime yol açmaz. Aniden saldırgan olan köpek bir tehlike hissetmiş veya kızmasına sebep olacak bir şey yaşamış olabilir. Çevresel etmenler veya saldırganlık geni ani saldırganlıkların nedeni olarak gösterilebilir.

Begüm

Hayvansever
Kedi Dostu
Köpek besleyenler için, özellikle @SANCAKTAR bey için oldukça faydalı bilgiler olduğunu düşünüyorum, bu arada döküman oldukça sağlam.

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Teşekkür ederim @Begüm Hanım, elimden geldiği kadar araştırmaya çalışıyorum, yavrumuza düzgün bakalım diye. Zaten sadece @socrabbit hocamın tariflerine bile baksa insan bu yiyeceklerin zararlı olmayacağını, aksine daha iyi olacağını görür. Sonuçta hayvanlar da bizim gibi biyolojik bir varlık. yediği şey onu değiştirmeyecektir bence. Bizim gibi neyi yediğinden çok nasıl yediği önemli. Bizler, acıkınca bahçesine başka bir canlı atıp öldürerek yemesini alıştırsak eminim hep o şekilde bekleyecektir. bizim yaptığımız bunun tam tersi. :)

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
@socrabbit Çiğ beslenmede kedilerin alması gereken miktar kilosunun %3ü oranında olması gerekli diye biliyorum. Tabi bu oran kedinin hareketliliğine göre 2-4 olabilirmiş. Doğru mudur?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@socrabbit Çiğ beslenmede kedilerin alması gereken miktar kilosunun %3ü oranında olması gerekli diye biliyorum. Tabi bu oran kedinin hareketliliğine göre 2-4 olabilirmiş. Doğru mudur?
Evet genellikle %2-4 arası kabul edilir :) Bu kadar bilgili olmanız beni mutlu etti doğrusu. Keşke her evcil hayvan sahibi bu kadar bilgili olsa :)

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
@socrabbit Teşekkürler böyle düşünmeniz de beni çok mutlu etti 🥰 Elimden geldiğince veterinerlere sorarak, araştırarak, diğer kedi sahipleriyle konuşarak ve bu tarz topluluklarda bulunarak birşeyler öğrenmeye çalışıyorum 😇

eray

Hayvansever
Kopek Dostu
merhabalar. köpeğini 2 yılı aşkın süredir çiğ besleyen birisi olarak ben de bildiklerimi buraya eklemek istiyorum. bunu da köpekler özelini yazıyorum öncelikle onu belirteyim. kediler için de aynı ya da farklı olabilir hiçbir bilgim yok o konuda maalesef. :)

çiğ besleme, savunucuları tarafından birçok alt başlığa ayrılan bir besleme türü. mesela besleme yapanların bir kısmı içine meyve, sebze vs koyulması gerektiğini savunurken bir kısmı bunların öğün içerisinde olmasına gerek olmadığını, bir köpeğin doğada elma ya da portakal yemeyeceğini, alması gereken bütün besinleri sadece et ürünlerinden alabileceğini savunuyor. bir kısmı kemiğin bütün halde verilmesi gerektiğini savunurken bir kısmı sadece toz halde verilmesi gerektiğini savunuyor. şimdi de şunu belirtmek istiyorum: ben sadece et ve tüm kemik ile beslenilmesi gerektiğini savunan tarafındayım ama diğer seçeneklerin de yanlış olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. :)

benim köpeğim alerjik köpek. eğer sizin de köpeğinizde böyle bir durum varsa alerji testi yaptırmanız yararlı olabilir. insanlara yapılan alerji testleri önce hayvanlar üzerinde test edildiği için insanlara uygulanan bütün alerji testlere hayvanlara da uygulanabilir. ama şöyle bir durum var, bu testler gerçekler çok pahalılar. açıkçası ben yaptırdım ama test dışında deneme yanılma yöntemi ile daha doğru sonuçlar elde ettim ama hiçbir işime yaramadı da diyemem.

eğer alerji testlerine bu kadar çok para ödemek istemezseniz ya da durumunuz yoksa deneme yanılma yolu ile kendiniz bulabilirsiniz.

bilmeniz gereken şeyler sırasıyla yazmam gerekirse:

1 - çiğ beslemede oran pet kilosunun ortalama %2.5'i. daha altında verirseniz yorgun bir köpeğe daha üstünde verirseniz de tombiş bir köpeğe sahip olabilirsiniz. ya da çok hareketli bir köpeğiniz var ise %4 verebilirsiniz ama %4 yerine %3 oranında mama verip normal hareketli bir köpeğe sahip de olabilirsiniz. hareketsiz bir köpeğin tombiş olmaması için de %2 oranına kadar düşebilirsiniz ama %2 altı ihtiyacı olan besinleri alamamasına %4 üstü de tombiş ya da protein fazlası yüzünden egzama olmasına sebep olma ihtimali yüksek.

2 - her etin köpeğe verilmeden önce buzlukta bekleme süresi var. kırmızı etin bekleme süresi 72 saat iken balığın bekleme süresi en az 6 ay. yumurtayı ise olduğu gibi mamasının üzerine kabuğu ile birlikte atabilirsiniz. bekleme süresinin sebebi de etin içerisindeki parazit/bakterilerin ölmesini ya da pasif hale gelmesini sağlamak. bunu da köpeklerin sağlığından ziyade kendi sağlığımız için yapıyoruz. köpeklerin çok ciddi bir mide asidi ve kısa bir sindirim sistemi var. inekler gibi değiller. o yüzden içlerinde parazitler üreme fırsatı bulamıyor ama elimizi yüzümüzü yalıyorlar. ayrıca eti aldığınız yer önemli. yukarıdaki yazıda yazdığı gibi hasta bir hayvanın etini verirseniz dondurma sürenizin pek önemi yok. hatta çok iyi pişirilmesine rağmen hayvanlardan bize bile geçebiliyor bu hastalıklar.

3- beslemeye başlamadan 24 saat önce kuru mama vermeyi bırakıp sindirimin sisteminden tamamen çıkmasını beklemeniz gerekiyor. sonrasında ise uygun şekillerde hazırlanmış sonrasında da buz dolabının dondurucu kısmından soğutucu kısmına alınıp buzu çözülmüş eti vererek beslemeye devam etmeniz gerekiyor. önerilen günde iki öğün ama tek ya da üç öğün verenler de var. unutmayalım kaç öğün olursa olsun bir günde yemesi gereken miktar kilosunun ortalama (hareketlilik durumuna göre) %3'ü kadar. kuru mama beslemesi ile çiğ beslemenin aynı anda yapılmaması gerektiğini çok fazla yerde okudum. siz de mümkün olduğunca uzak durun.

4 - ilk başlarda petinizin alışma süresi olacağı için halsizlik olabilir. bunda korkacak bir şey yok. midesi çiğ ete alışınca eskisinden daha canlı ve mutlu bir hayvan olacak. ilk 3 4 gün tuvaletini yapmayabilir. bunda da bir sorun yok. sonrasında parmak ucu kadar da olsa yapacaktır. benim köpeğim 5. günü yapmıştı tuvaletini. şunu da unutmayın: eğer günlük 400 gram mama veriyorsanızda hayvanınız sadece bunun 5 gramını dışkılıyorsa, vücudunun 395 gramını sindirip kullandığı anlamına gelir ve bu kesinlikle iyi bir şeydir.

5 - ben beslemeye ilk hindi eti ile başladım. hindi etine petinizin %99.95 ihtimalle alerjisi yok. ben her 200 gram için içine bir çay kaşığı taze çekilmiş keten tohumu ve zarından ayrılıp öğütülmüş yumurta kabuğu ekledim. evde az uğraş ile yapılabilecek şeyler bunlar. iki haftada bir yeni ürün ekledim. alerjisi olan bir şey verdiysem zaten ertesi gün kaşınmaya başladı yeni eklediğim şeyi içinden hemen çıkartıp iki hafta sonra başka bir şey ekledim. bu şekilde uygun mamasını bulmuş oldum. balık eklemek çok faydalı ama bence hiç kimse buzluğunda altı ay balık tutamaz. bunun için de marketlerdeki dondurulmuş ürünler reyonundan dondurulmuş balık alabilirsiniz. paketlerin üzerinde dondurulma tarihi yazıyor. üzerinden en az 6 ay geçmiş olmasına dikkat edin. hatta paketlere bakın en eski hangisi ise onu alın. eğer balık vermek istemezsiniz de mutamin isminde balık yağı var. ben faydasını çok gördüm size de tavsiye ederim. bir de marketlerde ilikli kemik satılıyor doğranmış halde. onu alıp önce buzlukta bekletip sonra soğutucuda çözülmesini bekleyip köpeğinize verebilirsiniz. hem çok faydalı ve besleyici hem de içindeki iliği yemeye uğraştığı için bütün enerjisini atmış oluyor. içindeki iliği tamamını yiyemeyeceğini anlayıp pes ederse bir çay kaşığı yardımı ile iliği çıkartıp verin ziyan olmasın. :)

şimdilik aklıma gelenler bunlar. yazıyı parça saatler içinde yazdım. tekrar okuyup yanlışım var onları düzelteceğim. okuduğunuz için teşekkür ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@eray Çok güzel bir yazı olmuş, eminim deneyimlerinizden faydalanacak bir sürü üyemiz olacaktır.🤩