Köpeklerde Çiğ Beslenme Nedir?

socrabbit

Moderatör
ccbabd213ed55a7aa5219937e1d7f9a5.jpg
Çiğ beslenme nedir?

Çiğ beslenme verilecek her besinin çiğ ve hâm hâlde verilmesidir. Çiğ beslenme yalnızca etten ibaret değildir. Çeşitli sebzeler, meyveler ve hayvansal ürünler içerebilir.

Çiğ beslenme sağlıklı mıdır?
Çiğ beslenme alışılagelmiş diyetlere karşı oldukça sağlıklı bir beslenme şeklidir. Ev yemeği ile besleme, yalnızca et ile besleme, yalnızca kuru mama ile besleme sağlıklı bir beslenme şekli değildir.

Çiğ beslenmenin canlıya katkısı;
  • Yüksek enerji,
  • daha az miktarda daha az kokulu kaka (sindirimin daha rahat olmasından dolayı)
  • parlak ve sağlıklı kürk, tüy dökümünde azalma
  • beyaz ve sağlıklı dişler
Çiğ beslenmenin canlıya zararı;
  • Canlılarda bakteriyel enfeksiyonlara ve iç parazite yol açabilir. Örneğin, sağlıksız bir ineği köpeğin yemesi toxoplasma adlı parazite yakalanmasına sebebiyet verebilir. Çiğ etten köpeğe geçebilecek hastalıklar insanlara da bulaşıcı hastalıklardır.
  • Verilen kemiklerin sindirilemeyip bağırsakları yırtması,
  • Dişlerin kırılması
2bc590a5bdf0e08559906b65c8feeb66.jpg
Çiğ beslenme köpeklerin ömrünü uzatır mı?

Yapılan araştırmalara göre çiğ et ile beslenen köpeklerin kuru mama ile beslenen köpeklere göre 3 yıl daha uzun yaşadığı saptanmıştır. Çiğ beslenmenin köpeklerin ömrünün uzattığını rahatça söyleyebiliriz.

Köpeklerde çiğ beslenme nasıl yapılmalıdır?

Köpeklerde çiğ beslenme köpeğin; ırkına, kilosuna ve çevre koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Sokakta gün boyu serbest bir şekilde beslenen büyük ırk köpek ile ev dışına gün boyu yalnız iki saat çıkabilen küçük ırk köpeğin beslenme düzeni aynı besinlerden oluşmayacak veya aynı düzende ilerlemeyecektir. Veterinerlerden veya beslenme konusunda uzmanlaşmış kişilerden yardım alınarak diyet hazırlanmalıdır. Yanlış hazırlanan diyetin canlıya yarardan çok zarara yol açabileceğini unutmayınız.

Bir öğünün içerisinde ne bulunmalıdır?
Bir öğün içerisinde: sakatat, kırmızı et, yeşillik, meyve, gerekli takviye(ler), yeşillik gibi besinler bulunabilir. Destekleyici olması için bir görselde öğünü inceleyelim:

72d2d029a01111ce3609a2f803611cec.jpg
İçeriği:
  • Ördek kafası​
  • Kurutulmuş ançüez​
  • Domuz dalağı​
  • Dondurulmuş böğürtlen​
  • Bira mayası​
  • Kıyma​
  • Evcil hayvan çimi​
  • Maydanoz​
  • Keçi testisi​
  • Yumurta​
Öğündeki besinlerin hepsi belirli bir orana göre hazırlanmıştır. Miktar her köpekte farklılık gösterecektir. Öğün içerisinde organ, sakatat, kırmızı et, balık eti, meyve, takviyeler ve yeşillikler bulunmaktadır.

Besinler hangi orana göre hazırlanmalıdır?
Öğün içerisinde %70 kırmızı et, %10 kıkırdak gibi fazla sert olmayan kemik, %10 organ, %10 sebze %3 meyve ve yeşillikten oluşmalıdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tevfik

Yönetici
Toplumun birçok konuda yanlış bildiği şey var, onu sormak istiyorum sana. Çiğ et yiyen bir köpeğin son derece saldırgan olduğunu söylüyorlar, bu tarz söylemde bulunan kişi/lere cevabın nedir sayın @socrabbit hanım? :)

Gizem

Kullanıcı
çok güzel bilgiler sağlamışsınız @socrabbit emeğinize, yüreğinize sağlık çok teşekkür ederim

SANCAKTAR

Kullanıcı
Çiğ besleme ile ilgili daha bugün bir çalışmayla ilgili döküman okudum. Hazır elimin altındayken sizinle de bu konu altında paylaşmak isterim. Benden çok daha deneyimliler vardır, bu yüzden yanlışım varsa düzeltin ama okuduğum araştırmalara göre çiğ beslenme ile saldırganlık arasında bir artış söz konusu değil. Köpeğinizin ısırma konusundaki bilincini şekillendirirken (özellikle anne ve kardeşlerinden erken ayrılmış ve onlarla bu ısırma olayını şekillendirememiş yavrularda) dikkatli ve sürekli gözlemlenerek adım atılmalı. Benim köpeğim, çocuğumla birlikte büyüdüğü için ısırma konusunda töleransım yok. Kaldı ki yaklaşık 15 gün erken annesinden ayırmak zorundaydım.

Bu arada döküman buraya yüklenmek için büyükmüş o yüzden linkini aşağıya ekliyorum.

Buradan indirebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

socrabbit

Moderatör
Toplumun birçok konuda yanlış bildiği şey var, onu sormak istiyorum sana. Çiğ et yiyen bir köpeğin son derece saldırgan olduğunu söylüyorlar, bu tarz söylemde bulunan kişi/lere cevabın nedir sayın @socrabbit hanım? :)
Okuduğum yazılar veya dinlediğim uzmanların hiçbiri böyle bir şeyin mümkün olabileceğini söylemiyor. Beslenme hayvanlar üzerinde ne kadar önemli bir yere sahip olursa olsun davranışlarında değişime yol açmaz. Aniden saldırgan olan köpek bir tehlike hissetmiş veya kızmasına sebep olacak bir şey yaşamış olabilir. Çevresel etmenler veya saldırganlık geni ani saldırganlıkların nedeni olarak gösterilebilir.

Begüm

Kullanıcı
Köpek besleyenler için, özellikle @SANCAKTAR bey için oldukça faydalı bilgiler olduğunu düşünüyorum, bu arada döküman oldukça sağlam.

SANCAKTAR

Kullanıcı
Teşekkür ederim @Begüm Hanım, elimden geldiği kadar araştırmaya çalışıyorum, yavrumuza düzgün bakalım diye. Zaten sadece @socrabbit hocamın tariflerine bile baksa insan bu yiyeceklerin zararlı olmayacağını, aksine daha iyi olacağını görür. Sonuçta hayvanlar da bizim gibi biyolojik bir varlık. yediği şey onu değiştirmeyecektir bence. Bizim gibi neyi yediğinden çok nasıl yediği önemli. Bizler, acıkınca bahçesine başka bir canlı atıp öldürerek yemesini alıştırsak eminim hep o şekilde bekleyecektir. bizim yaptığımız bunun tam tersi. :)

cigdemcnkc

Kullanıcı
@socrabbit Çiğ beslenmede kedilerin alması gereken miktar kilosunun %3ü oranında olması gerekli diye biliyorum. Tabi bu oran kedinin hareketliliğine göre 2-4 olabilirmiş. Doğru mudur?

socrabbit

Moderatör
@socrabbit Çiğ beslenmede kedilerin alması gereken miktar kilosunun %3ü oranında olması gerekli diye biliyorum. Tabi bu oran kedinin hareketliliğine göre 2-4 olabilirmiş. Doğru mudur?
Evet genellikle %2-4 arası kabul edilir :) Bu kadar bilgili olmanız beni mutlu etti doğrusu. Keşke her evcil hayvan sahibi bu kadar bilgili olsa :)

cigdemcnkc

Kullanıcı
@socrabbit Teşekkürler böyle düşünmeniz de beni çok mutlu etti 🥰 Elimden geldiğince veterinerlere sorarak, araştırarak, diğer kedi sahipleriyle konuşarak ve bu tarz topluluklarda bulunarak birşeyler öğrenmeye çalışıyorum 😇