Köpekler yerimi öğrendi... Ne yapmalıyım?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

kubbra

Hayvansever
Kopek Dostu
Beslediğim sokak köpekleri bugün yerimi öğrendi. Normalde beslediğim yere bisikletle giderdim ve sıkıntı olmazdı. İlk seferde değişik yollardan gitmeme rağmen beni evime kadar takip ettiler. İkinci seferde bir talihsizlik oldu ve gözlüğümü düşürdüm. Önceden gittiğim yere tekrar gitmek zorunda kaldım. Onları beslediğim yere kadar beni yine takip ettiler. Sonra tekrar kovmama rağmen yine evime kadar geldiler... Asla hayırdan anlamıyorlar. Sanırım bunun nedeni insanların oları taş ile kovalaması. Beni görünce de sürekli üstüme çıkmaya çalışıyorlar.
Evimizin yanında tavuklarımızı besliyoruz. Geçen bahsettiğim postta dediğim gibi, bu köpeklerin o kuşu nasıl avlamaya çalıştığını gördüm... Bunu da düşününce gerçekten endişelendim. Ailem başından beri bu besleme olayına pek sıcak bakmadı (Nadiren evde kalıyorum). Şimdi de tavuklarımızı öldürürler ise bu hiç iyi olmaz. Ne yapmalıyım?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Devamlı evinize gelip sizi rahatsız edeceklerini sanmıyorum ancak her ihtimale karşı tavuklarınızı korumak için önlem almanızda fayda var. Köpekler bir yolu bir kez öğrendikten sonra unutmadıkları için bu konuda bir şey yapmanız pek mümkün değil maalesef. Eğer sizi takip edeceklerse yolunuzu değiştirebilir veya ilgileri dağılana kadar sabit bir şekilde göz teması kurmadan gitmelerini bekleyebilirsiniz.

kubbra

Hayvansever
Kopek Dostu
Devamlı evinize gelip sizi rahatsız edeceklerini sanmıyorum ancak her ihtimale karşı tavuklarınızı korumak için önlem almanızda fayda var. Köpekler bir yolu bir kez öğrendikten sonra unutmadıkları için bu konuda bir şey yapmanız pek mümkün değil maalesef. Eğer sizi takip edeceklerse yolunuzu değiştirebilir veya ilgileri dağılana kadar sabit bir şekilde göz teması kurmadan gitmelerini bekleyebilirsiniz.
göz teması olduğunda tehdit olarak mı algılıyorlar? bu nedenle mi?
bir tane köpek var. davranışlarının nedenini bilmiyorum. ayaküstü durduğumda üstüme çıkmaya çalışıyor ve eğildiğimde kaçıp gidiyor. çok da huysuz. kendini asla sevdirmez. nedendir acaba?
bir de mama koyduğumda ve uzaklaştığımda sürekli arkamdan geliyorlar mamayı yemek yerine. bu tok olduklarının mı işaretidir?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet çoğunlukla sizi tehdit olarak algılarlar. Mama koyduğunuzda mamayı bırakıp sizi gelmeleri yeterince aç olmadıklarını, onun yerine sizinle vakit geçirmeyi tercih ettiklerini gösterir. Daha önce birileri eğitmişse ye komutu bekliyor da olabilirler.
Üstünüze çıkmaya çalışan köpek ilginizi çekmek istiyor olabilir. Elinizde yemek vs. oluyor mu?

kubbra

Hayvansever
Kopek Dostu
Evet çoğunlukla sizi tehdit olarak algılarlar. Mama koyduğunuzda mamayı bırakıp sizi gelmeleri yeterince aç olmadıklarını, onun yerine sizinle vakit geçirmeyi tercih ettiklerini gösterir. Daha önce birileri eğitmişse ye komutu bekliyor da olabilirler.
Üstünüze çıkmaya çalışan köpek ilginizi çekmek istiyor olabilir. Elinizde yemek vs. oluyor mu?
evet mama getiriyorum hep onlara geldiğimde. hahah, yan taraftaki orman ile karınları doyuyor olmalı. aslında bu dönemler için onları özellikle beslemeyi hedefliyorum. malum vahşi hayvanların yavrulama dönemi hep.
bunun dışında onlarla oynamayı pek istediğimi söyleyemem. gece kaşıntılarla uyanıyorum yoksa.