Köpekler Neden Yalar?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,849
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,932
Puanları
113
Konum
Türkiye
İnsanlarda birtakım sinirsel hareketler mevcuttur. Bunlar, enerjiyle dolu olduğumuz ve yüzlerce hareketli parçaya sahip olmamız dışında fark edilebilir bir nedenden ötürü yaptığımız şeylerdir. Tırnaklarımızı batırırız. Parmaklarımızı ısırırız. Ayak parmaklarımıza dokunuruz. Mırıldanırız. Köpekler, bunların çoğunu yapmak için uygun anatomi veya zihinsel kapasiteye sahip değildir. Bu yüzden bazen bu tepkileri yalayarak ortaya koyarlar.

Bu tip bir yalama hayvan davranış uzmanları tarafından klişeleştirici davranış olarak tanımlanmaktadır. Yani bir amaca hizmet etmez ve sosyal değildir. Güvenilir bir tetikleyici görmedikçe, köpekler neden kendini yalar sorusunun cevabı bir kaygı belirtisi olarak görülebilir. Böyle olduğunda, bu tetikleyiciler çok şey söyleyebilir. Zaman, sıklık ve olaylar bir köpeğin neden kendisini ya da insanları yaladığını açıklayabilir. Köpeğinizin aç, mutlu, üzgün, hasta veya evet, gergin olduğu anlamına gelebilir. En yaygın yalanan bazı öğeler ve onları yalamanın ne anlama geldiğini öğrenerek köpeğinizi çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Köpekler Neden İnsanları Yalar?

Bir köpek sizi ya da evinizdeki başka birini yaladığında, bu davranışın ne anlama geldiğini anlamanız mümkündür. Bazen köpekler neden insanları yalar diye düşünmek gereksizdir, çünkü bu duyusal uyarımdan başka bir şey değildir. Duştan çıktığınızda bir köpek sizi yalıyorsa, bunun nedeni ıslak olmanız veya az önce sürdüğünüz losyonun iyi kokmasıdır. Yalama davranışında bir sevgi bileşeni de olabilir. Bu, köpekler yavruyken başlar. Anneler, yavrunun ilk birkaç haftasında idrara çıkma ve dışkılamalarını sağlamak için bebeklerini yalarlar. Böylece köpeklere yalamanın bir sevgi ve bakım eylemi olduğu mesajı doğuştan itibaren iletilmiş olur.

Yavrular, sahiplerinin izin verdiği ölçüde insanları yalar ve bu, hayatlarının çoğunda ilerleyerek devam eder. Köpeğinizin sizi yalamasından hoşlanmıyorsanız, uzaklaşmanız ya da davranışı erkenden durdurmanız gerekir. Tek yapmanız gereken, köpeğinizin bu davranışın sizi rahatsız ettiğini anlaması için sizi yalamaya başladığı zaman odadan çıkmanızdır. Bununla birlikte, köpeğinizin insanları yalaması her zaman köpeğiniz ya da sizin için zararlı bir davranış değildir. Salya ile kaplanmak köpeğinize daha yakın hissetmenizi sağlar. Ancak, bazı köpekler yalama yoluyla enfeksiyon kapabilir ya da bulaştırabilirler. Bu nedenle cildinizde açık yaralarınız varsa veya bağışıklık sisteminiz zayıfsa, yalama alışkanlığını kırmak muhtemelen en iyisidir.

Köpekler Neden Patilerini Yalar?

Köpek davranış uzmanları, köpeklerin patilerini yalamalarının kabul edilebilir tek nedeninin (ve en yaygın nedenin) içgüdüsel olduğunu iddia etmektedir. Patilerini yaladığını görürseniz köpeğinizin pençelerinde sıkışmış bir şey olup olmadığını kontrol edin. Sıkışmış bir şey yoksa, tıbbi bir sorunla uğraşma ihtimaliniz yüksektir. Köpeklerin pençelerini yalamasının en yaygın ikinci nedeni alerjiler olabilir. Öncelikle bir alerjinin neden olduğu maya enfeksiyonları, bir köpeğin kulaklarında veya patilerinde ortaya çıkma eğilimindedir. Yara, kızarıklık veya mukus, genellikle kokulu bir akıntı gibi diğer semptomlara ek olarak bu tür bir yalama fark ederseniz, köpeğinizin veterineri tarafından kontrol edilmesini sağlayın. Yeterince kötü durumda olduklarında, köpekler kan çıkarıncaya kadar pençelerini yalayabilirler, bu yüzden veterinere gitmek için zaman kaybetmeyin.

kopekler-neden-yalar.png


Köpekler Neden Yüzleri Yalar?

İnsanların yüzünü yalayan köpeklerin davranışlarının anlamlandırılması bazen yanlış olabilir. Yüzleri yalayan köpekler her zaman sevgi dolu değildir. Eğer köpeğiniz yüzünüzü yalıyorsa, bu, az önce yediğiniz bir şeyle ilgili olabilir. Bununla birlikte, bazı köpekler birlikte oynarken diğer köpeklerin ağızlarının içini yalayabilir. Bu, birçok köpek sahibinin baktığında köpeklerin birbirini çok sevdiğini düşünmesini sağlar. Ancak bunu yapan köpekler sonunda birbirleriyle kavga etme eğilimindedir. Resmi olarak bu konu incelenmemiş olsa da, bu davranışın bir köpeğin diğerinin diş etlerini kıstırmasına yol açtığı düşünülmektedir. Bu nedenle, her iki köpek de eğleniyor gibi görünse bile köpek sahiplerine bu davranışı kırılması önerilir.

Köpekler Neden Halıyı ve Kanepeyi Yalar?

Köpeğinizin halıyı ya da kanepeyi yaladığını görürseniz, bu davranış davranışsal olarak sorunlu olarak tanımlanabilir. Yiyeceklerini halıya ya da kanepelere düşürmedikçe, bir köpeğin halı veya mobilyayı düzenli olarak yalaması için normal bir neden yoktur. Bu konuda endişeleniyorsanız belirli eğilimleri veya diğer tetikleyicileri fark etmeniz gerekir. Örneğin, köpeğiniz kapı zili çaldığında bir şey yalamaya başlarsa, bu muhtemelen korku veya kaygı temelli bir davranıştır. Böyle bir örnekte, en sevdiği yumuşak oyuncağını yanına koyarak daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak, halıda veya kanepede aynı noktayı takıntılı bir şekilde yaladığında renginin solduğunu veya gözlerinin kırpıldığını fark ederseniz, onu kontrol etmenin zamanı gelmiş olabilir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, aşırı yalamanın tıbbi, özellikle sindirim bozuklukları ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle rutin bir veteriner muayenesi göz ardı edilmemelidir. Her şeyin kontrol edildiğini varsayarsak, sorunu davranışsal bir perspektiften ele almaya başlayabilirsiniz.

Yalama Konusunda Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Köpeğiniz burada listelenenlerden başka bir şey yalıyorsa, muhtemelen bu bir sorunun duyusal göstergesidir. Bazen bir köpeğin pencere ya da karo zemini yaladığını görürsünüz. Bu, muhtemelen oraya bir şeyler döküldüğü ya da dokuyu sevdikleri içindir. Yine, bir şeyleri yalamak köpeğinizin düzenlilikle yaptığı bir şeyse ve davranış anormal görünüyorsa (yani pencerede aynı noktayı tekrar tekrar yalıyorlarsa), tedavi seçeneklerini tartışmak için bir uzmana danışmalısınız.
 

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
447
Tepkime puanı
230
Puanları
43
Konum
İzmir
Gayet güzel ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız :) benim köpeklerim genel de beni çok sevdikleri için yalarlardı
 

Benzer konular