Köpekler Neden Ulur?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,849
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,932
Puanları
113
Konum
Türkiye
Uluma, köpekler tarafından kullanılan birçok sesli iletişim biçiminden biridir. Köpekler dikkat çekmek, başkalarıyla iletişim kurmak ve varlıklarını duyurmak için uluyabilir. Bazı köpekler aynı zamanda acil durum araç sirenleri veya müzik aletleri gibi yüksek perdeli seslere yanıt olarak ulumayı tercih edebilir. Aynı sebep köpekler ezan okunurken neden ulur sorusunun da cevabı olacaktır. Köpeğiniz aşırı derecede uluyorsa ne yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeklerde Dışlanma Sorunları
Komşularınız sizi arar ve iş yerinizdeyken köpeğinizin uluduğunu söylerse, köpeğinizin aşırı uluması ayrılık kaygısından kaynaklanabilir. Ayrılık kaygısı sadece bir köpek yalnız bırakıldığında veya sahibinden başka bir şekilde ayrıldığında ortaya çıkar. Bu tür ulumalara genellikle depresyon veya diğer sıkıntı belirtileri gibi en az bir başka ayrılık kaygısı belirtisi eşlik eder.

Tıbbi Sebepler
Köpekler bazen yaralandıklarında veya hastalandıklarında uluyabilirler. Köpeğiniz her zamankinden daha fazla ulumaya başlarsa, başka bir şey yapmadan önce hastalık ve yaralanmayı ekarte etmek için bir veterinere götürebilirsiniz.

Aşırı Uluyan Köpekler Hakkında Ne Yapmalı?

Köpeğiniz, başka bir uluyan köpek veya yakındaki bir siren gibi bir tür tetikleyiciye yanıt olarak uluyorsa, ses durduğunda muhtemelen o da duracaktır. Bu tür inlemeler tabii ki tetikleyiciler sık sık ortaya çıkmazsa genellikle aşırı değildir. Eğer aşırı uluma durumunda köpek neden ulur diye merak ediyorsanız, köpeğinizin sessiz olmayı öğrenmesine yardımcı olmak için duyarsızlaştırma ve karşı koşullandırma (DSCC) kullanabilirsiniz.

kopekler-neden-ulur.png


Sistematik Duyarsızlaştırma ve Karşı Koşullandırma

Sorun, bir köpeğin belirli bir şey hakkında nasıl hissettiğinden kaynaklanıyorsa, bazen ona sadece uluma yerine bir oyuncak getirmesi gibi farklı bir davranış öğretmek yeterli değildir. Bunun yerine, ilk etapta davranış sorununun altında yatan nedenler olan motivasyonunu ve duygularını değiştirmek daha etkilidir. Sistematik duyarsızlaştırma ve karşı koşullandırma, korkular için iki yaygın tedavidir. Kaygı, fobiler ve saldırganlık - temel olarak uyarılma veya duyguları içeren herhangi bir davranış problemidir. Hayvan davranışı sorunlarını çözmeye çalışırken genellikle bu iki prosedürü birlikte kullanmak en etkili yöntemdir.

Sistematik bir duyarsızlaştırma ve karşı koşullandırma planının köpeğinize yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, bölgenizde sertifikalı bir veterinerden yardım isteyebilirsiniz. Yakınınızda bir davranışçı bulamazsanız, bunun yerine Sertifikalı Profesyonel Köpek Eğitmeni ile çalışmayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, duyarsızlaştırma ve karşı koşullandırma kullanma konusunda mesleki eğitim ve kapsamlı deneyime sahip olup olmadığını öğrendiğinizden emin olun.

İstediğinizde köpeğinize sessiz olmayı öğretmeyi de deneyebilirsiniz. İlk önce konuşun ve köpeğinizin havlamasını veya ulumasını sağlayın. (Bir duvara veya kapıya vurmak genellikle işe yarayacaktır.) Köpeğinizi gürültü yapmaya başladığında övün - ama ona bir ödül veya oyuncak vermeyin. Sonra sessiz olmasını söyleyin. Köpeğinizin bir iki saniye havlamaya veya ulumaya son verdiği an, çabucak takdir edin. Lezzetli bir ödül maması verin. Bu yöntemi birkaç kez tekrarlayın. Ödül mamasını kazanmadan önce köpeğinizin sessiz olması gerektiği zamanı yavaşça uzatın. İlk başta, bir saniye sessizlik ona bir ödül kazandırabilir. Bu adıma başarıyla hakim olduktan sonra, zamanı üç saniyeye çıkarın. Yine başarılı olursa, zamanı beş saniyeye, on saniyeye, sonra 20 saniyeye yükseltin.

Köpeğinizle Zaman Geçirin

Bazı köpekler daha sık ulur, çünkü yalnız kalırlar. Özellikle de bir seferde saatlerce dışarıda bırakılıyorlarsa köpeklerin daha uzun süre uluduğuna şahit olabilirsiniz. Köpekler, insanlar gibi çok sosyal hayvanlardır ve insanlarla düzenli etkileşime ihtiyaç duyarlar. Köpeğiniz kendi başına sık sık uluyorsa, birlikte daha kaliteli zaman geçirmeniz gerekebilir. Onu daha sık içeri alın, oyun oynayın ve onunla birlikte yürüyüş yapın. İyi davranışı ödüllendirmeye odaklanan eğlenceli bir eğitim sınıfına götürün. Köpeğinizi birkaç dakikadan fazla evde yalnız bırakmanız gerektiğinde, kendisine bolca oyuncak ve çekici çiğneme ürünleri verdiğinizden emin olun.

Köpekler Arası Haberleşme

Yaklaşık 15.000 yıl önce tek bir kurt olan yerli köpeğin kökenlerini düşünürseniz, kurtlar ve çakallar gibi köpeklerin de uluması mantıklıdır. Bir teori, uzun süre uluyan köpeğin ya sıkılmış ya da yalnız kalmış olduğuna odaklanır. Bir diğer teori ise, başka bir köpek aradıklarını veya uzaktaki bir grup üyesine konum sağladıklarını gösterir. Uluma uzun mesafeli bir köpek telefon görüşmesi olarak kabul edilir, çünkü uzunca çekilen ses birkaç kilometrelik mesafeler boyunca aktarılabilir. Böylece diğer köpekleri konumları veya ihtiyaçları hakkında uyarır.

Çoğu zaman köpekler, algıladıkları diğer sesleri duyduklarında, bir itfaiyedeki siren gibi bir köpek arama mekanizması olarak işlemeye başlar. Uluma, köpeklerin birbirleriyle iletişim kurmasının başka bir yoludur, tıpkı köpeklerin çoklu ihtiyaçları iletmek için farklı havlama türlerine sahip olması gibi. Köpekler “seni gördüğüme sevindim”, “bahçede bir yabancı var” , “ihtiyaçlarımı karşılamak için dışarı çıkmam gerekiyor” demek için uluyabilirler.

Uluma Çeşitleri

Uluma sesli bir alarm olarak tanımlanabilir. Aşağıda, köpek iletişimi arasındaki farkları güzel bir şekilde özetleyen üç uluma tanımı vardır:

• Köpeklerin ve kurtların yüksek sesle sürekli kederli bir ses veya çığlık atması
• Bir köpeğin karakteristik kısa ve gürültülü çığlıklar atması
• Bir köpeğin derin uzun tonlarda havlaması

Köpekler neden ulur diye sormaktan ziyade köpeğinizin size ne anlatmaya çalıştığını dinlemek çok daha önemlidir.
 

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
447
Tepkime puanı
230
Puanları
43
Konum
İzmir
Benim köpeğim ezanı duyduğu vakitte uluyordu, bunun sebebi nedir acaba?
 

Benzer konular