Köpekler Neden Ot Yer? Neden Çim Yer?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,317
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Köpekler Neden Ot Yer? Neden Çim Yer?
1595467728251.png

Köpekler bazı sebeplerden dolayı çim veya ot benzeri yeşillikleri yemeye yönelebilir, siz izin vermeseniz dahi yemeye çalışabilirler. Halk arasında köpeklerin kusmak için veya besin eksikliğinden çimleri yediği düşünülmektedir. Çim, köpek sindirim sistemine iyi gelen bir besin olmakla beraber kusmak için veya besin eksikliğinden kaynaklanan sebeplerden dolayı köpeklerin yemek istediği bir besin değildir.
Bazı veteriner hekimlere göre, yabani köpeklerin doğada avladıkları canlıların midelerinde çim ve yeşillik benzeri bitkiler bulunduğundan köpekler doğada ek olarak bitki yeme ihtiyacı hissetmezler Ancak evcilleştirilmiş köpeklerde bu durum söz konusu olmayacaktır. Evcil köpekler kuru mamalar veya içi temizlenmiş etler ile beslendiklerinden avların midelerinde bulunan çeşitli tahıllar ve bitkilerden yararlanamıyorlar. Dolayısıyla yeşillik arayışına çıkıyorlar. Bu söylemden yola çıkarak köpeklerin yeşillik yemeye yönelmesini içgüdüsel olarak tanımlayabiliriz.
Köpeklerin çim tüketmesi oldukça normal bir davranış olmakla beraber doğada bulunan bazı etçil canlıların da aynı davranışı gösterdiği görülmüştür. Yani çim veya ot yemek, yalnızca köpeklere özgü bir içgüdü değildir.

Köpeklerin Çim Yedikten Sonra Kusması
Köpekler kusmak için çim yer düşüncesi halk arasında yaygınlaşmış yanlış bir düşüncedir. Köpekler çim veya ot yedikten sonra kusma eğilimi gösterseler de bunu bir hastalıkla bağdaştırmak mümkün olmayacaktır. Köpeklerin çim yedikten sonrası kusmasının başlıca nedeni ot saplarının boğazlarına ve midelerine batarak kusmayı doğrudan tetikliyor olmasıdır. Aynı zamanda köpeğin sokakta veya güvenilir olmayan bir yerde yediği ot köpeğin zehirlenmesine yol açarak kusmasını tetikleyebilir. Özellikle sokakta ve ormanlık alanlarda ot tüketen köpekte kusma görülüyorsa mutlaka bir veteriner hekime danışılmalı, zehirlenme ihtimaline karşı gerekli önlemler alınarak vakit kaybetmeden tedavisi sağlanmalıdır.
1595467906096.png


Köpeğin Tükettiği Ot veya Çimde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Köpekler ot tüketmek istediklerinde genellikle çimi tercih ederler. Çim köpekler için zehirsiz bir bitki olsa da köpeğinizin bilmeden yediği bazı otlar köpeğinizde zehir etkisi yapabilmektedir. Eğer köpeğinizin yemeye çalıştığı otun ne olduğunu bilmiyorsanız kesinlikle yemesine izin vermemelisiniz.
Bununla beraber köpeklere dışarıdan çim benzeri otları tüketmesine kesinlikle izin verilmemelidir. Dışarıda kontrolsüz yetişen bitkilerin üzerinde başka köpeklerin ve kedilerin idrarı bulunabilmektedir. Aynı zamanda bitkiler yeni ilaçlanmış olabilir, üzerinde ilaç veya kimyasal kalıntı bulundurabilmektedir.
Köpeklerin istedikleri an çime ulaşabilmeleri için küçük bir saksıda çim yetiştirilebilir. İhtiyacı olduğunda yemesi içinse mama-su kaplarının yanına konabilir. Bu şekilde hem köpeğiniz içgüdüsünü bastıracak hem de güvenilir bir besin tüketmiş olacaktır. Dışarıda diğer bitkileri yeme isteğini bastıracağından sağlığı konusunda endişe etmeniz gerekmeyecektir.
 

Benzer konular