Köpek tuvalet eğitimi hakkında(hem ev hem dışarı)

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

MALTİZ ANASI

Hayvansever
Kopek Dostu
Herkese merhabalar. Yeni üyeyim daha önce başlık açıldı mi göremedim ama bu sıralar aklımda hep bu soru var. Köpeğime hem ev hem dışarıda tuvalet eğitimi vermem mümkün mü?
4 aylık maltese im var. 2 aydır bizle ve aşıları yeni bitti. Tabi bu süreçte evde verdik eğitimini. Tuvalet platformu gibi bi şey aldık ona yapmaya alıştı. Arada kazalar olsa da iyi gidiyoruz.
Geçen hafta yeşillik bi yere gittik ve toprağa vs yapmadı doğal olarak. Allahtan platform yanımdaydı ona yaptı.
Soğuk bi şehirde yaşadığımız için ben evde tuvalete devam etmek istiyorum. Bir yandan da dışarı gezmeye çıkınca da yapabilsin istiyorum. Sizce bu mümkün mü?Bu konuda ne yapmam gerekir?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dışarıda yemek verdikten sonra tuvaletini yaptırmayı denediniz mi?

MALTİZ ANASI

Hayvansever
Kopek Dostu
evt bunu denedik hatta başardık da. bi hafta yağmurun dinmediği bi dönem yaşadık ve çıkmadık dışarı. sonra dışarı çıkınca fark ettim çok aranıo ama bi türlü yapmıo toprağa taşa havalar düzelince tekrar başıcam denemeye.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
köpekler doğası gereği sürü merkezine kaka çiş yapmazlar çünkü bu onların gözünde tehlikedir. ormanda yaşayan bir köpek eğer sürü merkezine boşaltım yaparsa bu diğer yırtıcıların alcağı bir koku kaynağı olur yani tehlikelidir. evdeki köpeklerimizde ev olduğunun kimsenin saldrımayacağının kapının açılmayacağının farkında değiller ve onları evde yapmaya zorlamak onlar için çok berbat bir durumdur. stres olmalarına neden olur. lütfen köpekleri dışarıda yaptırmayacaksanız ya almayın sahiplendirin ya da gezdiremiyorsanız köpek gezdiricisi ile anlaşın.

Kesten

Hayvansever
Kopek Dostu
Bir başlık daha var bu konuya benzer oradaki yorumları da okursanız faydalı olacaktır sizin için.

jijo

Hayvansever
Kopek Dostu
Tuvaletini dışarıya yapan bir köpek ile gezdirmeyi deneyin. Çünkü köpekler genelde başka bir köpeğin dışkısının üzerine dışkılama eğilimindelerdir. O köpek yaparsa sizinki de yapabilir. Böylece alışabilir dışarıya yapmaya.

Bir de mamasını yedikten sonra (çok fazla yemesin ama) uzun ama yavaş yürüyüşler yapın. Yürüyüş sayesinde metabolizması hızlanacağından dolayı illa tuvaletini yapacaktır.

Bunlar dışında kendi köpeğimden örnek vereyim. Benimkinin tuvaletini yaparken dikkati çok çabuk dağılabiliyor. Herhangi bir ses duyunuca yapmaktan vazgeçiyor. Bu yüzden dikkatininin dağılmasının zor olduğu sakin alanlarda gezdirmenizi öneririm alışması için.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
köpek boşaltım yaparken bizim gibi rahat bir zihin yapısında olamaz. boşaltım sırasında ona -sen rahat ol buralar bende etrafı kolaçan ediyorum- mesajını vermemiz lazım. bunun için ise sürekli aynı yerlere yapmaması gerekir böyle yerlere 3 kol boyundan fazla yaklaşmamalısınız. kayışı 3 kol boyundan uzun tutmamalısınız. hareket boşaltımı tetikler. yürümeye devam et. yapmadan girme. yemekten önce yürüyüş yapılmalı eğer yemekten sonra yürüyüş yaparsanız mide dönme riski olabilir. zamanla size güveni artar ve çıkar çıkmaz 5 10 dakika içinde yapar. boşaltım köpekle aramızdaki güven bağının çok önemli bir parçasıdır. boşaltım yaparken ayaklarımız köpeğe dönük olmalı. size güvendikten sonra her yerde rahatça yapabilecektir dikkati dağılmayacaktır.