Köpek sahiplenmek istiyorum

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Mustafa.bnck

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhabalar bu forum sitesini daha yeni keşfettim.Gerçekten ilgi alaka çok iyi herkese yardımı dokunan kişiler var.
Ben 17 yaşımdayım.Bu yıl YKS'ye hazırlanıyorum.Ancak seneye yavru köpek sahiplenmeyi istiyorum hatta alman çoçobaköpeği.Önncelikli olarak iyi düşünmek gerekiyor çünkü hem bir hayvanın sorumluluğunu alacksınız hem de hayatınızda ufak tefek değişiklikler olacak.
Sizden ricam bir kaç sorumu cevaplayabilir misiniz?

-Bir köpeğin ortalama aylık gideri ne kadar olur?

-Bahçemizde bakmak istiyorum ama bahçede ne tercih etmeliyim kafes içinde bağlı olmaması mı
yoksa kafes olmadan bağlı bir şekilde kalması mı?

-Bahçede tuvalet eğitimi nasıl oluyor?

-Bir de son olarak tatil mevzusu var tabi tatile giderken falan iyi bakabilecek bir tanıdığım güvendiğim biri olursa ona emanet etmek isterim ama bir de galiba veterinerler de bakabiliyor değil mi?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Köpeğin aylık giderleri sizin ne kadar iyi baktığınıza bağlı olarak değişir. Kaliteli mama veya çiğ beslenme tercih ederseniz düşük masrafla köpek bakmanız mümkün olmaz. İlk zamanlar aşı masrafınız sonraki zamanda da kısırlaştırma masrafınız olacaktır. Bunun için hazırlıklı olmanızı öneririm.
Bahçede serbest şekilde gezmesi ve istediğinde girebileceği sıcak bir alanının olması onun için daha iyi olacaktır. Kafeste veya bağlı şekilde durması onu mutsuz edeceğinden kesinlikle önermiyorum. Tuvaletini bir köşeye yapması için eğitebilir veya dışarı çıkardığınızda yapmasına alıştırabilirsiniz.
Tatiller için güvenilir biri olması oldukça önemli, pansiyon hizmeti veren veteriner hekimlere veya köpek otellerine de bırakabiliyorsunuz ancak hepsi güvenilir olmuyor. Bazı yerlerin otelden kastı küçücük bir kafes oluyor. Geri dönüşleri olumlu ve mümkünse köpeğinizi bırakmadan içerisini görebileceğiniz bir yer olmasına dikkat etmelisiniz.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
aslında bilinmesi gereken çooook fazla şey var.
"Önncelikli olarak iyi düşünmek gerekiyor çünkü hem bir hayvanın sorumluluğunu alacksınız hem de hayatınızda ufak tefek değişiklikler olacak. " evet sorumluluk gerekiyor bu yüzden doğru bilgilenmek çok önemli, sürülerce yanlış bilgi dolaşıyor internette. ufak tefek değişiklikler gerekmeyecek hayatınızın merkezine köpeği koymanız gerekecek. tabi doğru şekilde, köpeğin iyiliğini ve rahatlığını önceliğiniz olarak 1. sıraya alarak ona bakacaksanız.

"-Bahçemizde bakmak istiyorum ama bahçede ne tercih etmeliyim kafes içinde bağlı olmaması mı
yoksa kafes olmadan bağlı bir şekilde kalması mı?"
- köpeğin bahçede kalması demek köpeğin sizinle sürü bağı kuramaması demektir. bu yüzden evin içinde olması doğru olandır. bahçede bakılacaksa da, tüm bahçeyi ona sunmak, yani kafes yapmamak onun için iyi olmaz. küçük güvenli bir alana ihtiyacı var. boyutuna göre çok büyük olmayan bir kafes ve içinde kulübesi olmalı. bağlamadan tabiki. köpeği hiçbir zaman bir yere bağlamayın 2 dk markete gitseniz bile köpeği bağlamamalısınız.

"-Bahçede tuvalet eğitimi nasıl oluyor? "
-tuvalet eğitimi diye bir şey yoktur. tuvalet alışkanlığı kazandırma vardır. köpekler doğaları gereği boşaltımlarını sürü merkezine yapmazlar yapmak istemezler, bu yüzden köpeği dışarı yapmaya alışkanlık kazandırana kadar 3 saatte bir dışarı çıkarmalısınız. bahçeye alıştırayım dışarı yapmasın diye bir şey yok. bunlar kedi değiller. sürü merkezinden uzaklaşıp boşaltım yapmaları gerekir. sistemli şekilde dışarı çıkardığınızda dışarı çıkacağını bildiği için beklemeye başlar.

Mustafa.bnck

Hayvansever
Kopek Dostu
Köpeğin aylık giderleri sizin ne kadar iyi baktığınıza bağlı olarak değişir. Kaliteli mama veya çiğ beslenme tercih ederseniz düşük masrafla köpek bakmanız mümkün olmaz. İlk zamanlar aşı masrafınız sonraki zamanda da kısırlaştırma masrafınız olacaktır. Bunun için hazırlıklı olmanızı öneririm.
Bahçede serbest şekilde gezmesi ve istediğinde girebileceği sıcak bir alanının olması onun için daha iyi olacaktır. Kafeste veya bağlı şekilde durması onu mutsuz edeceğinden kesinlikle önermiyorum. Tuvaletini bir köşeye yapması için eğitebilir veya dışarı çıkardığınızda yapmasına alıştırabilirsiniz.
Tatiller için güvenilir biri olması oldukça önemli, pansiyon hizmeti veren veteriner hekimlere veya köpek otellerine de bırakabiliyorsunuz ancak hepsi güvenilir olmuyor. Bazı yerlerin otelden kastı küçücük bir kafes oluyor. Geri dönüşleri olumlu ve mümkünse köpeğinizi bırakmadan içerisini görebileceğiniz bir yer olmasına dikkat etmelisiniz.
Ama kafeste olmazsa da çalınma riski yüksek bu arsız hırsızlar varken

Mustafa.bnck

Hayvansever
Kopek Dostu
Ben şöyle düşünüyorum yanlış mı bilmiyorum ama köpeğimizin her türlü ihtayıcı gezme eğlenme vs. Bunları sağlayıp aynı zamanda sosyal bi köpek haline getirsek kafeste salık durmasında bi problem yok.Sonuçta onu aylarca kafeste bırakmıyorsun gezdiriyorsun.Doğru değil mi sizce?

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
Ben şöyle düşünüyorum yanlış mı bilmiyorum ama köpeğimizin her türlü ihtayıcı gezme eğlenme vs. Bunları sağlayıp aynı zamanda sosyal bi köpek haline getirsek kafeste salık durmasında bi problem yok.Sonuçta onu aylarca kafeste bırakmıyorsun gezdiriyorsun.Doğru değil mi sizce?
evet, zaten ormanda, sokakta köpekler gün içinde sürekli aktif olmazlar. çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. dediğiniz gibi yeteri kadar egzersiz yapıp oyun oynarsa güvenli bir alanda uyuyarak dinlenmek isteyecektir. şunu da belirtmeliyim, kocaman bi kafes yapalım içinde koşsun yayılsın rahat etsin demek de doğru değil. köpeğin boyutuna göre ayarlanmalı küçük olması onun için rahat olandır.
*herhangi ırktan bir köpek bir günde minimum 6 km yol yapmalı.

Son düzenleme: