Köpek Sağlığı İçin Kaliteli Mama Tercih Edin

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,932
Puanları
113
Konum
Türkiye
Köpek Sağlığı İçin Kaliteli Mama Tercih Edin

Hayvan severler, köpek maması seçiminde mutlaka kaliteli mama tercih etmelidirler. Köpeğin yaşı, cinsi ve ağırlığına göre seçilen mamalar, köpeğinizin sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürmesinde etkilidir. Köpek mamasının kalitelisinin yanı sıra köpeğinizin de mamanın tadını sevmesi çok önemlidir. Yerken iştahlı tavırlar sergilemesi mamadan keyif aldığını gösterir. Seçtiğiniz köpek maması, köpeğinizin dışkısında kuruluk yaratmayan, tüylerinin dökülmesine sebebiyet vermeyen kalitede olmalıdır. Sağlıklı bir köpek parlak tüylerinden kendini belli eder.

Özellikle içeriğinde çeşitli kimyasal maddeler, zararlı gıda atıkları, koruyucular bulunan mamalardan uzak durulması gerekmektedir. Daha ekonomik olduğu için tercih edilen bu tarz ürünlerin içeriğinde yaralı bir besin değeri olmamasından dolayı köpeğiniz daha fazla mama tüketmek isteyecektir. Böylelikle ödenen para miktarı kaliteli köpek mamasıyla eşdeğer olur.

342
Mama Miktarı Ne Kadar Olmalı

Köpeğinizin günlük enerji ihtiyacını karşılayabilmesi için az miktarlarda sık sık beslenmesi gerekir. Köpeğinizin kilosuna göre öğün miktarını belirlemek doğrudur. Ancak genel olarak günde 2 kez beslenebilirler. Köpekler düzenli yemek yemeği sevdiklerinden, bu alışkanlıklarının sık sık değiştirilmesinden hoşlanmayabilirler. Bu durum köpeklerde sindirim bozuklukları gibi çeşitli problemlere yol açabilir. Köpek maması koyacağınız kap köpeğinizin rahat yemek yiyebileceği büyüklükte ve ağırlıkta olmalıdır.

Kuru ve Yaş Mama Kullanın
Tek tip beslenen köpeklerde genellikle vitamin eksikliği ve erken yaşlanma görülmektedir. Bunu önlemek için bazı öğünlerde kuru bazı öğünlerde yaş mama kullanarak, dengeli bir beslenme şekli oluşturulmalıdır. Bilhassa yavru köpeklerin iskelet ve kas sistemlerinin gelişimi için protein açısından zengin içerikli mamalar verilmelidir. Kuru mama kullanmaya köpeğiniz 2. ayını doldurduktan sonra başlanılması gerekir. Kuru mama yiyen köpeklerin su ihtiyacı da düzenli olarak karşılanmalıdır.

Köpeğinizin yavruyken edineceği yanlış beslenme alışkanlığı yaşı ilerledikçe aşırı yağlanmaya sebebiyet verebilir. Yapılan araştırmalar ev yemekleri ile beslenen köpeklerin sağlıklı bir gelişim süreci geçirmediklerini vurgulamaktadır. Bu nedenle küçük yaşta köpeğinize komutlarla yemek alışkanlığı kazandırmanız gerekir.

Köpeğiniz Verdiğiniz Mamayı Yemiyorsa
Köpeğiniz verdiğiniz mamayı eskisi gibi iştahla yemiyorsa mama kabını iyice temizlediğinizden emin olmanız gerekir. Aldığınız köpek maması ne kadar kaliteli olursa olsun, iyi temizlenmeyen mama kapları çeşitli bakteriler üreterek hem mamanın tadını bozar, hem de köpeğinizi hasta eder. Bunu yanında temizlediğiniz mama kabında herhangi bir deterjan kalıntısının olmamasına da dikkat etmek gerekir.
 

Benzer konular