Köpeğimin renk korkusu

ecemkavakli

Kullanıcı
Katılım
12 Eki 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
İstanbul
Merhaba herkese!

1 hafta önce 3 aylık bir bebek sahiplendik. Herhangi bir barınakta değil, Zonguldak'tan kurtarılmış 5 kardeşlerdi bir pet house'da tutuluyor ve emiyorlardı.
2 gün önce eşim turuncu bir diş kaşıma oyuncağı aldı, dişleri çok kaşınmasına ve bu tarz oyuncaklara bayılmasına rağmen oyuncağı gördüğü gibi kaçmaya ve saklanmaya başladı. Önce neden olduğunu anlamadık ama sonra birkaç turuncu şey daha gösterdik ve aynı tepkileri verdi.
Bunun dışındaki her renk oyuncakla oynuyor ve korkak tepkilerde bulunmuyor. Böyle bir şey ile ilk defa karşılaşıyorum. Nasıl yaklaşmalı nasıl bir yol izlemeliyiz? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim :)
 


zbtys

Kullanıcı
Katılım
29 Tem 2020
Mesajlar
70
Tepkime puanı
34
Puanları
18
Konum
esk
oyuncak ya da çekindiği her neyse, onu köpeğin koklamasını sağlayın ama aceleyle ya da zorla değil. elinizde tutun kendi isteğiyle gelsin koklasın öpücük ıslık vs kullanarak çağıradabilirsiniz. köpekle konuşmanıza ödül ceza vermenize gerek yok, oyuncakla köpeğin üstüne gitmeyin, sadece çağırın ve koklasın koklaması bitene kadar bekleyin sonra kaldırın. görür görmez gelmiyorsa kaçıyorsa da zorlamayın ara ara tekrar deneyin. bütün oyuncakları bir arada bırakmayın en fazla 1 oyuncak olsun 2 oyuncak aynı anda köpeğe sunulmamalı.
 

Gülce

Moderatör
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
1,769
Tepkime puanı
909
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Renk ile ilgili kötü bir anısı varsa bu renge karşı tepki veriyor olabilir. Örneğin turuncu kazak giymiş biri tarafından korkutulmuşsa turuncu renge karşı tepki veriyor olabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak daha hassas davranmalı ve fazla üzerine gitmemelisiniz. Oyuncağı rastgele bir yere koyup oyuncağı tanımasını bekleyin, oyuncağı koklayıp inceledikçe zararsız olduğunu anlayacaktır. Güvende hissetmesi için devamlı uyuduğu, yemek yediği bir alana oyuncağı koymayın, fazla gitmediği alanlara oyuncağı bırakmanız onun için daha iyi olur. :)