Köpeğim Tuvaletini Dışarı Yapmıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Ney

Hayvansever
Kopek Dostu
Köpeğim tuvaletini evde gazete kağıdına yapıyor ama artık büyüdü ve dışarı yapması gerekiyor. edindiğim bilgilere göre her gün mamasından 15dakika sonra, aynı saatlerde aynı yollarda gezdiriyorum ağaçları koklamasına, boşluklara çekiştirmesine izin veriyorum ama arada sırada sadece biraz çişini yapıyor ama kakasını hiç yapmıyor eve gelince yapıyor, dışarı yapmasını nasıl sağlarım.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
mamasından 15 dakıka sonra olarak değil ilk olarak eve ne zaman tuvaletini yapıyorsa o saatte cıkartmayı deneyin.

Bir rota belirleyin ve hep aynı yerde gezdirin.

Ama biraz vakit alabilir, cok baskı kurmayın hayvan üzerinde.

Belki forumda başka fikri olan vardır ben bunları biliyorum

Daddy

Hayvansever
Kopek Dostu
Köpeğinizin ırkı nedir? Kaç aylık? Gazete kağıdı nerede duruyor? Günde kaç kere mama veriyorsunuz ve kaç kere çiş için, kaç kere oyun için dışarı çıkarıyorsunuz? Bunların süreleri ne kadar?
Bu bilgileri verebilirseniz, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım.

Ney

Hayvansever
Kopek Dostu
Köpeğinizin ırkı nedir? Kaç aylık? Gazete kağıdı nerede duruyor? Günde kaç kere mama veriyorsunuz ve kaç kere çiş için, kaç kere oyun için dışarı çıkarıyorsunuz? Bunların süreleri ne kadar?
Bu bilgileri verebilirseniz, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım.
Rus finosu
1 yaşında
odamda balkonda duruyor
sabah akşam 75+75gr mama veriyorum, günde 2 kere çıkartıyorum sabah sadece dolaşıyoruz(20-30dk) akşam yine dolaşıyoruz ve diğer köpeklerle oynuyor(1 saat), çiş için çıkarmıyorum günde 7-8 kere çişini yapıyor yetişemiyorum (bu kadar çok yapması normal mi bilmiyorum ama veterinerine sorduğumda normal dedi.)

Daddy

Hayvansever
Kopek Dostu
Bilgiler için teşekkürler.
Öncelikle 1 yaşında olmasına rağmen evin içine çişini yapması normal değil. Bunun 6. aydan itibaren yavaş yavaş oturmuş olması gerekiyordu. 4-7 ay arası aslında tuvalet eğitimi için bana kalırsa en iyi zaman aralığı. Şu süreçte kendi deneyimlerimden ve araştırmalarımdan yola çıkarak size verebileceğim öneri şudur;

1- Bizler bile sağlıklı olabilmek için günde 3 litre su tüketmeliyiz ve eğer bunu gerçekleştirirsek, günde en az 3 kere tuvalete çıkmamız gerekir. Dolayısıyla köpeklerin de özellikle gençlik dönemlerinde en az 3 kere tuvalete çıkması gerektiğini unutmamalıyız.
2- Günde iki kere ne yazık ki çok az... Ben 5.5 aylık kızımı sabah işe gitmeden önce bir kez, öğle arasında 1 kez, öğleden sonra 3-4 aralığında bir kez sadece tuvalete çıkarıyorum. akşam 7'de ise sizin ifade ettiğiniz 1 saatlik oyun zamanı oluyor... Buna rağmen geceleri sıkışıyor ve gece 12'de de tuvalete tekrar çıkartıyoruz çoğu zaman... Bu uygulamaya geçerseniz, inanın bana 3 gün içinde etkilerini göreceksiniz. Eğer böyle bir zamanınız yoksa, köpeğinize tuvalet eğitimi vermeniz için mutlaka;

1- Sabah Tuvaleti
2- Öğle için eve yapacak çare yok, gazete bulundurmaya devam.
3- Akşam oyun için çıkmak
4- Gece tuvaleti

Olarak çıkarmanızı tavsiye ederim. Bir süre sonra köpeğiniz size kendisi tuvaletinin geldiğini haber verecektir.

Bunların yanı sıra aşağıdakilere de dikkat etmenizi öneriyorum;

1- Sadece tuvalete çıkardığınız gezmelerinizde 20-30 dakika çok uzun.. Süreyi, köpeğinizin dışkısını ne zaman yaptığına göre belirleyin ve dışkısını yaptıktan sonra bir süre daha etrafı koklamasına bir 5 dakika da olsa izin verin; şunu demeye çalışıyorum; eğer köpeğiniz dışkısını yapar yapmaz eve döndürürseniz, kafasında şu fikri şekillendirirsiniz; "Dışkı yaparsam eve dönüyorum, öyleyse ne kadar geç yaparsam o kadar iyi!" sonuç? Dışarıda dışkısını yapmayan, eve geldiğinde yapan bir köpek. Sizin için toplamda her sabah 20 -30 dakika yorucu olabilir ama emin olun günde iki kere sadece tuvalet için 10 dakika çıkarmak hem sizi daha az yoracak, hem de köpeğinizi daha rahat ettirecektir.

2- Tuvalet için gezdiğiniz güzergah hep aynı olsun. Oyun için gittiğiniz güzergah farklı olsun ve aynı yerler olmasın. Köpeğiniz bu sayede ne için dışarı çıktığını daha iyi anlayacaktır ve ev içinde sizi tuvalet için uyarı yapması kolaylaşacaktır.

3- Hep aynı saatlerde çıkarmaya özen gösterin. Tuvalet eğitiminde köpeğin metabolizmasını düzene sokmak son derece önemlidir.

4- Son olarak, günde 2 öğün veterinerinizin tavsiyesi miydi bilmiyorum fakat, benim bahsettiğim gezdirme temposunda bu sağlıklı görünmüyor bana. Sabah-öğle-akşam olmak üzere üç öğün 50+50+50 vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Normalde bu üç öğün bebeklik döneminden 1-1.5 yaşına kadar devam eder fakat siz sanıyorum hep bu şekilde devam ettiniz. Bu durumda, 3 öğüne geçişte metabolizmanın düzelmesi için de, ona belirli bir miktar zaman vermeniz, sabretmeniz gerekiyor.

Köpeklerin günde 7-8 kere çişini yapması gayet normal, ancak siz en azından 4-5 kere dışarı yapmasına izin verirseniz, o da zamanla kalan 3-4 çişini tutmayı öğrenmeye başlayacaktır.

Umarım faydası olur, gelişmelerden bizi haberdar etmeyi unutmayın.

Ney

Hayvansever
Kopek Dostu
Çok teşekkür ederim, önerilerinizi uygulayıp, gelişmeleri sizlerle paylaşacağım

Ney

Hayvansever
Kopek Dostu
Ney ne yaptın? Haberlerini bekliyoruz :)
Geç cevap verdim kusura bakmayın :)

önerilerinizi uygulamaya devam ediyorum, çişini az çok alıştı yapıyor ama kakasında hala zorlanıyor yapacakmış gibi oturuyor bir süre ama bir şey yapmıyor sonra bir ses duyuyor, bir şey görüyor kalkıyor sonra yine eve getiriyor.

böyle devam ediyorum en azından gelişme var, elbet bir gün yapacak o kakayı :)

Daddy

Hayvansever
Kopek Dostu
Süper, çişe alışması bence çok daha iyi. Çünkü evi asıl batıran çiş oluyor, ishal vs bir hastalık yoksa kaka tolere edilebilir gibi :) Dikkat dağılınca kakasını unutması da biterse bu iş tamamdır. Ha gayret :)

• Love
Tepkiler: Ney