Köpeğim Kedi Görünce Koşuyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
7 aylık cocker köpeğim var gezdirirken gedi görsek kedinin üstüne koşmaya başlıyo sürüklüyo kedi görünce havlıyo falan ben köpeğimi arada tasmasız gezdirmek istiyorum ama kedilere gider diye gezdiremiyorum kedileri kovalamasını nasıl bıraktırırım

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Köpekler neden kedileri kovalar sorusu uzmanlar tarafından hala araştırılan konulardan bir tanesidir. Bu konuda birkaç tez var ancak sizin sorunuza en yakını bence köpeğin türünden dolayı olması.

Bazı köpek ırkları kedileri kovalamaya daha yatkın oluyor. Cocker cinsi de bunlardan bir tanesi.

Her şeyin başı eğitimden geçiyor. Bunu engellemenin bir ilacı, takviyesi vs yok. Sizin yapabileceğiniz en iyi şey tasma ile gezdirmek olacaktır. Ancak dikkat edeceğiniz nokta tasma ile gezerken kedi gördüğünde tam koşacağı zaman yerinizde durup, tasmayı hafif kendinize çekerek ‘dur’ komutunu uygulamanızdır.

‘Dur’, ‘otur’ gibi konutları tam bu esnada ısrarla söyler ve beden dilinizle de bunu ona gösterir, hissettirirseniz zamanla bu huyunu bırakacağını düşünüyorum. Tabii bu bir ihtimal. :)

Köpeğin kedileri kovalaması için eğitim veren özel uzmanlar var. Onlarla da görüşüp işbirliği yapabilirsiniz.

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
Köpekler neden kedileri kovalar sorusu uzmanlar tarafından hala araştırılan konulardan bir tanesidir. Bu konuda birkaç tez var ancak sizin sorunuza en yakını bence köpeğin türünden dolayı olması.

Bazı köpek ırkları kedileri kovalamaya daha yatkın oluyor. Cocker cinsi de bunlardan bir tanesi.

Her şeyin başı eğitimden geçiyor. Bunu engellemenin bir ilacı, takviyesi vs yok. Sizin yapabileceğiniz en iyi şey tasma ile gezdirmek olacaktır. Ancak dikkat edeceğiniz nokta tasma ile gezerken kedi gördüğünde tam koşacağı zaman yerinizde durup, tasmayı hafif kendinize çekerek ‘dur’ komutunu uygulamanızdır.

‘Dur’, ‘otur’ gibi konutları tam bu esnada ısrarla söyler ve beden dilinizle de bunu ona gösterir, hissettirirseniz zamanla bu huyunu bırakacağını düşünüyorum. Tabii bu bir ihtimal. :)

Köpeğin kedileri kovalaması için eğitim veren özel uzmanlar var. Onlarla da görüşüp işbirliği yapabilirsiniz.
kedilerin peşinden gitmemesi için dur komutu yetermi öğretsem

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Eğitim vermeye çalışabilirsiniz. Büyük ihtimalle anlayıp uygulayacaktır. Bu konuda bilgili birine danışmanız en iyisi.

Oturduğum sokakta yaşayan bir köpek var. Kedilerin çok kovalıyor ve sevmediğimin de farkında. Sadece arada bir köpeği sevmeme rağmen ben yanındayken kedileri kovalamadığını fark ettim geçende. :)

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
kedilerin peşinden gitmemesi için dur komutu yetermi öğretsem
Bunun yanlış olduğunu ona hissettirmeniz lazım.
Tam kediyi kovalayacakken ‘dur’ veya ‘hayır’ diye seslenebilirsiniz. Zamanla öğrenir diye düşünüyorum ama elbette kesin değil.

Bir süre deneyin bakalım sonuç ne olacak.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Furkan'ın dediği komutlara uymayı ögretmeniz lazım.

Bir de diğer unsur kediyi yakalarsa ne yapacagı :) bizim boxer cinsi köpeğimiz kedi gördüğünde saldırcak gibi koşup patisiyle kafasına dokunup yanına yatardı.

efe

Hayvansever
Kopek Dostu
Furkan'ın dediği komutlara uymayı ögretmeniz lazım.

Bir de diğer unsur kediyi yakalarsa ne yapacagı :) bizim boxer cinsi köpeğimiz kedi gördüğünde saldırcak gibi koşup patisiyle kafasına dokunup yanına yatardı.
bi ara denedik tasmasını biraz uzattık kedinin yanına gidiyo bişey yapmıyo kuzenlerin kedisi var onlara havlıyo ama yanlarına gidince bişey yapmıyo öyle yanında duruyor

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
yavaş yavaş alıştıracaksınız.

Kedi ve köpekte cok yaşanan bir durum. Başka bir hayvan , besin, oyuncak görünce cıldırıyorlar.

Mesela benım kedim yemek görünce cıldırıyor, yemediğini bildiğim birşeyse bırakıyorum geliyor kokluyor gidiyor. eğer uzak tutmaya calısırsam sürekli üstüme atlıyor.

Köpekte de böyle bir durum var, ilgisini kaybetmesini sağlayabilirsiniz.