Köpeğim İlk Günden Korkak ve Bitkin

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Selov

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhabalar, yeni dostum Şiva'yı bugün sokaktan sahiplendik. Kendisi dişi 2,5 aylık. Bugün ilk günüydü, sürekli ara ara uyudu. Nereyi bulsa yan gelip yatıyor. Sürekli dizime yaslanıp bana temas ederek uyuma eylemine geçiyor. Mamasını suyunu ara ara içip yedi. Hiçbir tuvalet eğitimi olmamasına rağmen çiş pedinin üzerine çişini yaptı akıllı kız.

Fakat çok enerjiksiz gibiydi. Koşmuyor, yürüyor. Sıçramıyor ve hiç havlamıyor. Bi' ara havlar gibi ses çıkarttı ama emin değilim. Onun haricinde yatmaya bayılıyor. Fakat ilk gün olduğu için midir bilmiyorum fakat diğer köpekler gibi koşup oynamıyor enerjik değil ilk deneyimim zaten.

Kaç güne alışıp diğer köpekler gibi normal belirtiler vermeye başlar? Bu arada ilk aşıları yapılmıştı.

Yatağı odamda, gece yarısı sesine uyandım ve karanlıkta korkup yalnız kalmasın diye sevdim. Şimdilik salonu keşfetti korka korka gidebiliyor yan gelip yatıyor. Koridora gitmeye korkuyor gelemiyor.

Nedense çok sakin, sakinliği iyi fakat normal gibi değil gibi yani, bir kere koştuğunu, sıçradığını, havladığını görmedim. Tek yaptığı bana yaslanıp uyumak ya da yatağında veya herhangi bir yerde yatmak uyumak. Yardımcı olursanız sevinirim..

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle hoş geldiniz, çok geçmiş olsun diyeyim ve hemen konuya @Gülce etiketleyeyim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İlk haftalar bu sakinliği ve ürkekliği çok normal. Zamanla evi keşfedip sizi tanıdıkça enerjisi yerine gelecektir. Aşılardan dolayı da biraz halsiz olabilir. Ani hareketler yapmadan oyuncaklarla oyun başlatabilirsiniz. Size korkmadan yaklaşabildiği için şanslısınız diyebilirim. :) Top, peluş oyuncak oyun başlatmak için iyi olabilir.

Selov

Hayvansever
Kopek Dostu
Evet, oyun kurmayı denedim. İpin ucuna oyuncak kemik bağladım ve etrafında gezdirdim. Yakalamayı denedi ağzıyla yakaladı ve çekiştirdi. Fakat sürekli uyuyor. Sadece yatağında mı uyumalı? Yani istediği yerde uyumasına izin mi vermeliyim? Gece yarısı uyandığında onu yalnız bırakmamalı mıyım? Bana yaslanıp uyumasına izin mi vermeliyim? Evin tamamını keşfetmesini ve rahatça gezebilmesini nasıl sağlarım?
Bu sorularımı cevaplarsanız sevinirim.
Bu arada gözlerinin beyaz tarafı hafif kırmızı. Neden böyle anlamadım. @Gülce

Selov

Hayvansever
Kopek Dostu
Uyuyor uyanıyor. O yalnız kalmasın diye ben uykusuz kalıyorum. Onu bırakıp gidip yatmalı mıyım? @Gülce

Selov

Hayvansever
Kopek Dostu
Şuan salonda uyuyakaldı ve uyandığında odama çağıramıyorum. Salonun ışığını kapatsam karanlıktan korkar mı? Onu kendi isteğiyle odama çekip uyumak istiyorum. Uykusuzum gerçekten.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Geceyi bırakın kendi halinde geçirsin. Eğer korkmasından endişe ediyorsanız yatağını kendi yatağınızın yanına koyup severek uyutabilirsiniz. Bu şekilde ikiniz de kazanmış olursunuz.
Uyuma konusunda, eğer her yerde uyuması sizin için sorun değilse müdahale etmeniz gereken bir durum yok.
Evi kendi kendine zamanla gezerek keşfedecektir, sizin ekstra çaba harcamanıza pek gerek yok.
Gözlerini görmeden bir şey söylemem pek mümkün değil maalesef.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Size yaslanıp uyumasına izin verirseniz bunu alışkanlık haline getirebilir, bu sebeple karar tamamen size kalmış durumda. Gece ağlamadığı sürece yalnız bırakmanız onun için sorun olmayacaktır. İlk zamanlar sorun yaratmaması için kırılacak ve kemirilecek eşyanın en az olduğu odada yatırın ve tüm evde dolaşmasına izin vermeyin derim. Geceleri bir şeyleri üzerine devirebilir veya kabloları kemirebilir. Sizi yanında istiyor olma ihtimaline karşı ilk zamanlar aynı odada yatabilirsiniz.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ağlıyor olabilir mi? Yanına gittiğinize susuyor mu?

Selov

Hayvansever
Kopek Dostu
Hayır sürekli çıkarıyor ağlıyor gibi ses.

ve karnından garip sesler geliyor gurulduyor gibi

Araştırmama göre köpek sokaktan bir eve getirildiği için ve bir çok belirtisi de dahil olmak üzere depresyona girmiş. Depresyon tedavisinde sosyalleştirmek ve egzersiz yazıyor. 2,5 aylık aşıları tam bitmemiş köpeği nasıl dışarı çıkaracağım?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hemen depresyona girmesi pek mümkün değil. Eski yerini, varsa kardeşlerini ve annesini özlüyor olması oldukça normal. İlk zamanlar bu tarz ağlamalar, yerini yabancılama oldukça normaldir. Yeni evine ve size tam anlamıyla alıştıktan sonra ağlamayı bırakır, dışa döner.

Selov

Hayvansever
Kopek Dostu
Peki sürekli olduğu yerde oturması yatması, bazen yer değiştiriyor. Ruhsuz gibi, hareketsiz. Koştuğunu veya sıçradığını görmedim. Alışamadığı için mi? Beni tam olarak sahibi görmüyor olabilir mi? Henüz sadık olmayabilir mi?

Selov

Hayvansever
Kopek Dostu
Bu arada ona uygun olan kuru mama yemiyor. Su içiyor dilim kaşar yiyor fakat dün yarım kap kuru mama yerken bugün yemiyor? Çok aç olsa bile o kuru mamayı yemez mi? Sanırım sevmedi artık, dün yerdi.
Yiyemediği istemediği kuru mamayı nasıl ikna edebilirim?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hangi marka mama kullanıyorsunuz?