Köpeğim çok korkak

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Prilaniath

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba, yakın zamanda bir köpek sahiplendim önceki ailesinin evde hayvanı dövdüğünü biliyoruz, şu an dışarıda çok korkuyor, kalkıp yürümüyor sadece oturup hareket etmiyor, yabancı insanlardan ve bazende bizden çok korkuyor (hapşurunca bile korkusundan uykusundan sıçrıyor) dışarıda ihtiyaçlarını görmüyor korkup eve gelince rahat olunca evde yapıyor, ne yapabiliriz?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
İlk yapmanız gereken şey o aileye suç duyurusunda bulunun! Köpeği dövmek nedir?! Cidden sinirlerim bozuldu, adi karaktersizler güçleri masum bir hayvana mı yetiyor... gerçekten sinirlerim bozuldu karaktersiz insanlara!

O can size zamanla alışacaktır, sizin zarar vermediğinizi anladığı zaman size daha çok yakınlaşacaktır ve korkusunu yenmesine siz de bir şekilde yardımcı olacaksınız. Köpeği dövmekten psikolojisini bozmuş karaktersizler... ciddden aşırı sinirlendim, direkt şikayet edin! Hatta böyle kişileri sosyal medyada da ifşa etmek gerekiyor ki, rahat hareket edemesinler...

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Allah belasını versin öyle insanlarin... Küçücük can ya, nasıl kiyiyorlar? Biz de 4 sene önce falan sokakta bir tane terrier bulmuştuk, hayvan nasıl korkuyordu anlatamam. Markete gittim yanımda dışarı bağladım, çıkana kadar çıldırdı. Hatta birisi ile.kavga etmiştim, ne bagirtiyorsa köpeği diye. Markete sokabilsem sokarım diye baya carlamistim kadına hayvan düşmanı da demiştim 🙈
Tevfik hocamın da dediği gibi, uysalca yaklaşın, size gelmesini bekleyin, ödül maması falan verin. Sesinizi sakın yükseltmeyi evde. Zamanla alışır. Suç duyurusu olayını ben de destekliyorum da bir şey çıkmıyor maalesef onlardan. Yurtdışında olsa anında hapiste biz de umursamiyorlar :(

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Eğer elinizde kanıt veya şahit var ise hiç beklemeyin. Hatta siz gördüyseniz yine beklemeyin, direkt şikayet edin. Aslında bir şey olmuyor diye hep boşvermişlik yapıyoruz, uğraşmak gerekir. Bu arada Kayseri'nin hangi ilçesi ve mahallesinde yaşanıyor bu olay?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Öncelikle köpeğe onun boy hizasında yaklaşmalı ve her seferinde kendinizi tanıtmalısınız. Göz temasına çok dikkat edin, yanında aniden ayağa kalkmamaya, ani hareketlerde bulunmamaya, onu korkutacak oyunlar başlatmamaya çalışın. Bunlarla beraber eğer yapabilirseniz ona özel bir oda ayarlamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde ona özel güvenli hissedeceği bir alanı olmuş olur. Size alışana kadar evde tuvaletini yapması daha doğru olur, yeni travma atlatmış bir köpek için dışarıya çıkmak çok korkutucu olabilir, sizin onu terk edeceğinizi de düşünüyor olabilir. Size ve çevreye alışmaya başladıktan sonra yavaş yavaş dışarı çıkarmaya başlamanız daha doğru olur.

Erazed

Hayvansever
Kopek Dostu
Ona sevgiyle, gün geçtikçe onun müsade ettiği ölçüde yaklaşacağınıza eminim. Ben sadece ek olarak şunu belirtmek isterim; vaktiniz var ise dışarıda bolca vakit geçirin, mümkünse fazla gürültülü olmayan yerlerden başlayın. Zaman tanıyın, alışacaktır. Bizi hayatta tutan en önemli unsurlardan biri “rutin” dir. Ne kadar zorluk yaşanda da iyi bir rutin ile her şeyin üstesinden gelinir. Tıpa tıp olmasa da benzer tecrübeme dayanarak paylaşımımı yapmak istedim. Umarım atlatırsınız..

Prilaniath

Hayvansever
Kopek Dostu
Eğer elinizde kanıt veya şahit var ise hiç beklemeyin. Hatta siz gördüyseniz yine beklemeyin, direkt şikayet edin.
Sadece ailesinin komşuları tarafından dövülüp dışarı atıldığını biliyoruz (en azından komşuları böyle bilgi verdi) bizde komşulardan aldık, bakamayacakları için biz sahiplendik şehir içinde

Prilaniath

Hayvansever
Kopek Dostu
Ona sevgiyle, gün geçtikçe onun müsade ettiği ölçüde yaklaşacağınıza eminim. Ben sadece ek olarak şunu belirtmek isterim; vaktiniz var ise dışarıda bolca vakit geçirin, mümkünse fazla gürültülü olmayan yerlerden başlayın. Zaman tanıyın, alışacaktır. Bizi hayatta tutan en önemli unsurlardan biri “rutin” dir. Ne kadar zorluk yaşanda da iyi bir rutin ile her şeyin üstesinden gelinir. Tıpa tıp olmasa da benzer tecrübeme dayanarak paylaşımımı yapmak istedim. Umarım atlatırsınız..
Atlatacağımızı düşünüyorum evet çünkü bize ilk geldiğinde korkusundan camlara kaçıyordu, ama şu an aramız biraz daha iyi oldu ek olarak derslerimden düşüp ona ilgi veriyorum bir yol katediyor gibi

Prilaniath

Hayvansever
Kopek Dostu
Öncelikle köpeğe onun boy hizasında yaklaşmalı ve her seferinde kendinizi tanıtmalısınız. Göz temasına çok dikkat edin, yanında aniden ayağa kalkmamaya, ani hareketlerde bulunmamaya, onu korkutacak oyunlar başlatmamaya çalışın. Bunlarla beraber eğer yapabilirseniz ona özel bir oda ayarlamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde ona özel güvenli hissedeceği bir alanı olmuş olur. Size alışana kadar evde tuvaletini yapması daha doğru olur, yeni travma atlatmış bir köpek için dışarıya çıkmak çok korkutucu olabilir, sizin onu terk edeceğinizi de düşünüyor olabilir. Size ve çevreye alışmaya başladıktan sonra yavaş yavaş dışarı çıkarmaya başlamanız daha doğru olur.
Çok teşekkürler tavsiye için derhal uygulayacağım

pirtikkedi

Hayvansever
Kedi Dostu
İlk yapmanız gereken şey o aileye suç duyurusunda bulunun! Köpeği dövmek nedir?! Cidden sinirlerim bozuldu, adi karaktersizler güçleri masum bir hayvana mı yetiyor... gerçekten sinirlerim bozuldu karaktersiz insanlara!

O can size zamanla alışacaktır, sizin zarar vermediğinizi anladığı zaman size daha çok yakınlaşacaktır ve korkusunu yenmesine siz de bir şekilde yardımcı olacaksınız. Köpeği dövmekten psikolojisini bozmuş karaktersizler... ciddden aşırı sinirlendim, direkt şikayet edin! Hatta böyle kişileri sosyal medyada da ifşa etmek gerekiyor ki, rahat hareket edemesinler...
Aynı fikirdeyim

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
vicdansızlar ya.

Köpekler cok farklı hayvanlar, duygusal olarak cok ileriler. kedinin poposuna şaplak attıgında umursamaz ancak köpek cidden kırılabilir.

Zorla sevmeyin, kucaga doğru çekmeyin köpeği. kendisi yanınıza geldiğinde hemen okşama vs. yapmayın, önce köpeğin temasını bekleyin. genel olarak kötü muamele görmüş köpeklerde o size 1 adım atıyorsa sizde 1 adım atın mantıgı ile yaklaşmak köpeği germemek acısından önemlidir.

Benim rahmetli geldi aklıma, son günlerinde yürürken düştüğünde bile üzülürdüm.

nasıl döverler ya, şerefsizler.

ÇağatayTezcan

Hayvansever
Kopek Dostu
Ev içinde sadece ona ait olacak özel alanı olsun.Varsa, temizliğini su kabı yenilemeyi vs o yokken yapın.Tam anlamıyla ona ait olan bir bölge oluşturun.Yerden biraz yüksekte durursa iyi olur,güveni artar.Oyun oynatırken kazanmasına izin verin.Hatta canlı ses tonuyla yenilmiş gibi sesler çıkarın bu köpeği eğlendirir ve hırslandırır.Oyunu siz bitirin.Hem size güvenecek hem cesareti artacak hem de hareketleri başlatıp bitirdiğinizi tecrübe edip size saygı duyacak.

Vinda

Hayvansever
Kedi Dostu
Daha önce yaşlı köpeklere bakmıştık babamla. Ürkek olan köpek vardı. Ona özel bir alan yaptıktan sonra sevdiği şeyleri bulmaya çalışın. Yanında hep çömelip oturun. Ve mesela dışarıdan korkuyorsa işe yarıyor muydu cidden bilmiyorum ama evin etrafından nesneler alıp kokusunu alacağı şekilde etrafına bırakıyordu babam. Ve bazı hayvanlar üzerinde etkili kokular ve yağlar var, hayvan üzerinde sakinleştirici etkileri oluyor. Veterinere danışın derim.

Bu arada şiddetin her türlüsüne karşıyız. Umarım o ailenin yatacak yeri olmaz hiçbir yerde. Şikayet edin diyoruz ama adalette maalesef tatmin edici cezalar yok. Yanlış hatırlamıyorsam ayaklarını kestiği can için cani pislik 4 taksitle para cezası almıştı. Sinirden yerimde duramamıştım. Hayvanlar, dostlarımız, çocuklarımız ne zaman değer yerinde görülecek bilmiyorum. Umarım en yakın zamanda hayvan hakları yasası çıkması umuduyla.