Köpeğim Bana Karşı Agresif

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

g0pniklon

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhabalar, ben Ali, aranıza yeni katıldım. iyi ve sağlıklı günler dilerim herkese.

2 Yaşında Paşa isimli bir Kangal köpeğim var. Benden daha çok babamı sahibi olarak görüyor onun lafını dinliyor. Cuma akşamı eve erken geldim bahçede seviyordum, patisini veriyordu. Babam arabayla sokağa girdiği gibi hiç bir şey yokken bana saldırdı, kolumu çok fena yaptı. Evin içindeyken camdan beni gördüğünde saldırma moduna geçiyor. Dışarıya gezdirmeye çıkardığımızda bir sorun yok ama evdeyken bana saldırıyor. Lütfen yardımcı olun.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Son zamanlarda farklı bir köpeği sevip eve geliyorsanız, köpeğinize bağırmışsanız veya istemediği bir davranışta bulunmuşsanız size karşı savunmaya geçiyor olabilir. Aynı şekilde babanızla köpeğinizin önünde kavga ettiyseniz de babanızı size karşı korumak istiyor olabilir. Onu kızdıracak bir şey yapmış olabilir misiniz?

g0pniklon

Hayvansever
Kopek Dostu
Son zamanlarda farklı bir köpeği sevip eve geliyorsanız, köpeğinize bağırmışsanız veya istemediği bir davranışta bulunmuşsanız size karşı savunmaya geçiyor olabilir. Aynı şekilde babanızla köpeğinizin önünde kavga ettiyseniz de babanızı size karşı korumak istiyor olabilir. Onu kızdıracak bir şey yapmış olabilir misiniz?
Bir kaç ay önce, bahçemize giren bir kediyi öldürmemesi için aralarına girmiştim o kargaşada ayrılması için poposuna vurduğumu hatırlıyorum çok sert olmamak koşuluyla tabi ki. Ancak aradan aylar geçti ve dediğim gibi hiç bir şey yoktu ortada. Babam eve geldiğinde ben içerdeysem bir iki havlardı bana bakıp ama bırakırdı. Sonrasında çıkardım kendini sevdirirdi. Geçen günkü saldırıda aramız kötüleşmesin diye ısırsa bile karşılık vermedim sakin sakin geri çekilmeye çalıştım. Tahrik edecek bir şey yapmadım yani. Bu durumu düzeltebilmem için öneriniz var mı? Nasıl yaklaşmalıyım bu duruma?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yeniden tanışmanızın sorununuzu çözeceğini düşünüyorum. Köpeklere karşı sert tepkiler verdiğimizde veya istemedikleri bir harekette bulunduğumuzda bize karşı savunma moduna geçebiliyorlar. Kesin olarak bu davranışınızdan dolayı size küsmüştür diyemem ancak gönlünü yeniden kazanmanız gerektiğini söyleyebilirim. 🐾

Yanına her gittiğinizde direkt sevmeye başlamak veya seslenmek yerine öncelikle elinizi koklatarak kendinizi tanıtmanızı öneririm. Kendinizi tanıtırken aranızda bir kol mesafe olması kendini daha güvende hissetmesini sağlar. Sabit durup ona karşı ani bir harekette bulunmadığınız sürece sizi koklayıp güvenilir olup olmadığınızı anlamaya çalışacaktır.
İlk zamanlarda ilgisi dağılabilir, sizi koklamayı bırakıp başka bir yöne gidebilir veya sizi ısırmaya çalışabilir. Bu durumdan olabildiğince acısız ayrılmak için köpek eğitim eldivenleri veya kalın kıyafetler giyerek yanına gitmenizi öneririm. Sizi ısırırsa ona karşı ciddi tepkiler vermemeli ve yüzünüzü çevirmelisiniz. Özellikle göz göze gelmemeniz daha faydalı olur. Sizin bu şekilde nötr davrandığınızı gördükçe size karşı yumuşamaya başlayacaktır. Birkaç gün hiç sevmeden yalnızca sizi tanımasına izin vermelisiniz. Sizi yalamaya başlarsa veya buna benzer pozitif bir tepki verirse başını hafif okşayıp ödül maması ile destekleyebilirsiniz. Bir süre ani hareketler içeren oyunlar oynamamanızı, sert bir şekilde sevmemenizi öneririm. Bu süreci bizimle de paylaşırsanız herhangi bir sorun yaşamanız durumunda farklı çözümler de üretebiliriz. :)

g0pniklon

Hayvansever
Kopek Dostu
Yeniden tanışmanızın sorununuzu çözeceğini düşünüyorum. Köpeklere karşı sert tepkiler verdiğimizde veya istemedikleri bir harekette bulunduğumuzda bize karşı savunma moduna geçebiliyorlar. Kesin olarak bu davranışınızdan dolayı size küsmüştür diyemem ancak gönlünü yeniden kazanmanız gerektiğini söyleyebilirim. 🐾

Yanına her gittiğinizde direkt sevmeye başlamak veya seslenmek yerine öncelikle elinizi koklatarak kendinizi tanıtmanızı öneririm. Kendinizi tanıtırken aranızda bir kol mesafe olması kendini daha güvende hissetmesini sağlar. Sabit durup ona karşı ani bir harekette bulunmadığınız sürece sizi koklayıp güvenilir olup olmadığınızı anlamaya çalışacaktır.
İlk zamanlarda ilgisi dağılabilir, sizi koklamayı bırakıp başka bir yöne gidebilir veya sizi ısırmaya çalışabilir. Bu durumdan olabildiğince acısız ayrılmak için köpek eğitim eldivenleri veya kalın kıyafetler giyerek yanına gitmenizi öneririm. Sizi ısırırsa ona karşı ciddi tepkiler vermemeli ve yüzünüzü çevirmelisiniz. Özellikle göz göze gelmemeniz daha faydalı olur. Sizin bu şekilde nötr davrandığınızı gördükçe size karşı yumuşamaya başlayacaktır. Birkaç gün hiç sevmeden yalnızca sizi tanımasına izin vermelisiniz. Sizi yalamaya başlarsa veya buna benzer pozitif bir tepki verirse başını hafif okşayıp ödül maması ile destekleyebilirsiniz. Bir süre ani hareketler içeren oyunlar oynamamanızı, sert bir şekilde sevmemenizi öneririm. Bu süreci bizimle de paylaşırsanız herhangi bir sorun yaşamanız durumunda farklı çözümler de üretebiliriz. :)
Çok teşekkür ediyorum. İlginiz ve verdiğiniz bu değerli tavsiye için. Yarın yeniden tanıştırma tavsiyenizi uygulamak adına güvenli bir alan oluşturacağız. Normalde bağlı durmuyor ancak bağlı durması bu durumda en doğrusu gibi geldi. Şu anda bana karşı çok agresif, elimi koklatmaya veya yaklaşmaya çalışmam muhtemelen tekrar ısırmakla sonuçlanır. Güvenli ortamı oluşturup tavsiyenizi uygulayacağım, tekrar çok teşekkür ederim. Sizleri de haberdar edeceğim gelişmelerden :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Umarım bir an önce sonuç alırsınız. :) 🐾

g0pniklon

Hayvansever
Kopek Dostu
Umarım bir an önce sonuç alırsınız. :) 🐾
Ufak bir gelişme, daha doğrusu farkına varma gibi bir şey oldu. Zemin katta salonda, camın arkasından hırladığı yerde veranda var. Orada da .ok sevdiği koltukları var, daha önceden taşımaya çalışsak üstüne çıkar engellemeye çalışırdı. Sabah, evde kimse yok, kendimi camın arkasından gösterdim tekrar hırladı. Pekala diyip ben de kapıya gittim, kapı ve bahçeye çıkış arkada. Kapıyı ağzına kadar açtım kendimi gösterdim. Agresif bir tepki göstermedi. Sevdiği bir ödül mamasından uzattım gelip elimden aldı. Daha sonra tekrar geldi ancak elimi uzattığımda ufak bir hırlayıp uzaklaştı. Saldırmadı. Ne yapmamı önerirsiniz? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İlk seferde uzakta olduğunuz için kendi isteğiyle geldiğinden hırlamamış olabilir. İkincisinde siz onun alanına girdiğinizden kendini savunma ihtiyacı hissetmiş olabilir.

g0pniklon

Hayvansever
Kopek Dostu
İlk seferde uzakta olduğunuz için kendi isteğiyle geldiğinden hırlamamış olabilir. İkincisinde siz onun alanına girdiğinizden kendini savunma ihtiyacı hissetmiş olabilir.
Bir kaç deneme sonra bir şey fark ettim. Daha önce hiç vurmamış olmama rağmen, elimi gördüğünde agresifleşiyor. Elimi görebileceği bir yerden çektiğimde ve direkt göz teması kurmadan "hayır oğlum olmaz, hayır" şeklinde sakin bir sesle uyardığımda hırlama sertliği yavaş yavaş durana kadar iniyor. Ancak neden böyle bir şey yapar, hiç bir fikrim yok ve üzücü bir durum. Evde tekken bahçeye çıkmaya korkuyorum...

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bir başkası tarafından da şiddet görmüş olabilir. En iyi çözüm dediğim gibi baştan başlamak, sizin güvenilir olduğunuzu fark ettikçe size eskisi gibi yaklaşmaya başlayacaktır.

g0pniklon

Hayvansever
Kopek Dostu
Tamamdır, bu yol üzerinden denemelere devam o zaman :) Gelişmeler oldukça buradan bildirmeye devam ederim, teşekkür ederim çok!

g0pniklon

Hayvansever
Kopek Dostu
Şöyle ufak bir güncelleme söz konusu; Bu akşam da babam ben Paşa yürüyüşe çıktık. Yürüyüş sırasında tekrar hiç bir şey yapmadı. Kokladı ve hatta elimle yemek bile yedirdim elimi yaladı çok kez. Eve geldik, bahçede de elimle yemek verdim ancak ne oluyorsa eve girdikten sonra oldu. Yine beni camın arkasından gördü ve hırlamaya başladı.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sizi gördüğü yerde korkacağı veya sinirleneceği bir şey var mı?

g0pniklon

Hayvansever
Kopek Dostu
Sizi gördüğü yerde korkacağı veya sinirleneceği bir şey var mı?
Hayır yok, ancak sanıyorum ki sorunu buldum. Yoğun bir araştırma ve beyin fırtınasından sonra. Bahsettiğim verandaya koltuklarını taşıdık. Eski salon takımını seviyor diye, kilerimizin yanında bir oda vardı oraya koymuştuk genelde orada yatardı akşamları ama annem verandaya taşıyalım dedi. Kangallar da alan korumasına yatkın köpeklermiş okuduğum kadarıyla. Küçüklüğünden beri de, babam onun için sahip ben de başka oyun arkadaşıymışım gibidir hep, beraber oynarız, koşarız kovalarım onu yorulsun diye biraz vs. Evde kimse yokken muhtemelen sahip olarak babamı gördüğü için alanına girmesine tepki vermiyor ama ben yaklaştığımda, oyun arkadaşından rakibe döndüğünü düşünüyorum, alanını koruyor yani. Şayet saldıracak kadar bilenmiş olsa, sokaktayken elimden ödül maması yerken elimi de kapardı diye düşünüyorum. Veya bahsettiğim gibi evin sokak kapısı kısmında da bana hırlardı saldırırdı. Bana bu mantıklı geldi, dolayısıyla eski yerine taşıyacağız, rutinini bozmak iyi değilmiş. Siz ne düşünüyorsunuz? Sürecin başından beri yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim ayrıca :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet bu da ihtimallerden bir tanesi. Rutinine kavuştuğunda eski haline geri dönme ihtimali çok yüksek diye düşünüyorum. Umarım bu çözüm olur sizin için. :)