Köpeğim Bana Karşı Agresif

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

g0pniklon

Hayvansever
Kopek Dostu
Evet bu da ihtimallerden bir tanesi. Rutinine kavuştuğunda eski haline geri dönme ihtimali çok yüksek diye düşünüyorum. Umarım bu çözüm olur sizin için. :)
Koltuklar taşındıktan sonraki gözlemlerim ve gelişmelerden haberdar edeceğim sizi :) O ana dek sağlıcakla kalın.

ÇağatayTezcan

Hayvansever
Kopek Dostu
Hayır yok, ancak sanıyorum ki sorunu buldum. Yoğun bir araştırma ve beyin fırtınasından sonra. Bahsettiğim verandaya koltuklarını taşıdık. Eski salon takımını seviyor diye, kilerimizin yanında bir oda vardı oraya koymuştuk genelde orada yatardı akşamları ama annem verandaya taşıyalım dedi. Kangallar da alan korumasına yatkın köpeklermiş okuduğum kadarıyla. Küçüklüğünden beri de, babam onun için sahip ben de başka oyun arkadaşıymışım gibidir hep, beraber oynarız, koşarız kovalarım onu yorulsun diye biraz vs. Evde kimse yokken muhtemelen sahip olarak babamı gördüğü için alanına girmesine tepki vermiyor ama ben yaklaştığımda, oyun arkadaşından rakibe döndüğünü düşünüyorum, alanını koruyor yani. Şayet saldıracak kadar bilenmiş olsa, sokaktayken elimden ödül maması yerken elimi de kapardı diye düşünüyorum. Veya bahsettiğim gibi evin sokak kapısı kısmında da bana hırlardı saldırırdı. Bana bu mantıklı geldi, dolayısıyla eski yerine taşıyacağız, rutinini bozmak iyi değilmiş. Siz ne düşünüyorsunuz? Sürecin başından beri yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim ayrıca :)
Dostum.Sorunun altındaki en doğal sebep, senden üst rütbede olması.Sen köpek üzerinde otorite kuramaz ve saygısını kazanamazsan, köpek senin liderin olarak seni her gerekli gördüğü yerde düzeltmeye çalışacaktır.Yanlış anlama lider ol baskın çık falan bunlardan bahsetmiyorum.Artık olgunlaşmış bir Kangala baskın gelemezsin.O iş geçmiş.Çok basit bir tavsiye vereyim.Sana posta koyduğu her an ve mekanda babanla beraber sorunu çözmek için çalışın.Çözülmezse devam eder..
Gerekli otorite çalışması yapılmamış bir Rottweilerın kendisine yemek veren aile üyesi(rütbesi köpekten düşük) kadını altına alıp(alpha roll) "benim yiyecek kaynağımı kontrol edemezsin haddini bil "deyişine gözümle şahit oldum.Senin yaşsdığın sorun tam olarak bu.Dünyada köpeklerin sokağa atılmasındaki altında yatan en yaygın sorun da bu.Otorite ve itaat eksikliği.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ÇağatayTezcan, açıkçası insan okudukça her gün bambaşka bilgiler öğreniyor, bayağı şaşırdım ben de bu duruma. Güzel ve etkileyici bir açıklama olmuş, güzel anlatmışın emeğine sağlık.

ÇağatayTezcan

Hayvansever
Kopek Dostu
@ÇağatayTezcan, açıkçası insan okudukça her gün bambaşka bilgiler öğreniyor, bayağı şaşırdım ben de bu duruma. Güzel ve etkileyici bir açıklama olmuş, güzel anlatmışın emeğine sağlık.
Neden şaşırtıcı anlamadım.Büyük ırklar zaten ortalama 2 sene sonra gerçek tepkilerini koymaya başlarlar.Koltuk yastık falan değil olay.Köpek arkadaşı düzeltiyor çok açık.Eğer köpekten vazgeçilmeyecekse düzgün çalışma şart.Yoksa bu köpeğe bişeyler oldu.Sokakta Zehirlediler olmasın diye yazdım.Teşekkür ederim.Kangal en zor itaat eğitimi alan köpek ırkı.Doğaları içgüdüleri çok yüksek.Genelde uysal ve saygılı mizaçlarına güvenip alıp besliyoruz çKangalı.Yoksa bu tip bir ırkın bahçeye konulması problemlerin en başında geliyor.Bir alman çoban,atıyorum 10 metre karelik alanı güvenli alanı belirliyorda Kangal 50 metreyi belirleyecek.Ufku geniş hayvanın.

Son düzenleme:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ÇağatayTezcan, köpekler hakkında bu kadar detaylı bilgiye sahip olmadığımdan dolayı ilk duyduğumda şaşırıyorum hâliyle :)